Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Mateusz Morawiecki o unijnym limicie na ceny gazu: "Pułap homeopatyczny"

Podziel się:

Komisja Europejska w tym tygodniu zaproponowała limit cenowy na gaz. Przedstawione pułapy skomentował premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu liderów państw Grupy Wyszehradzkiej. Szef polskiego rządu nazwał je "homeopatycznymi". - Zaproponowana cena jest zdecydowanie zbyt wysoka - powiedział polityk PiS po szczycie V4 w Koszycach na Słowacji.

Mateusz Morawiecki o unijnym limicie na ceny gazu: "Pułap homeopatyczny"
Premier Mateusz Morawiecki w drodze na szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach (PAP, PAP/Mateusz Marek)

W czwartek (24 listopada) zorganizowano szczyt liderów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Po godz. 14 premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier wystąpili na wspólnej konferencji po spotkaniu. Przede wszystkim zapewnili się o wspólnym wsparciu i zgodnej opinii na temat sytuacji w Ukrainie.

W kontekście wojny wywołanej przez Rosję Mateusz Morawiecki odniósł się do kwestii przygotowywanego pułapu maksymalnej ceny na gaz w Unii Europejskiej, który miałby ograniczyć efekty wojny energetycznej Kremla z UE.

- Zaproponowany pułap cenowy dla gazu niektórzy nazywają "homeopatycznym" - powiedział Morawiecki. - Zaproponowana cena jest zdecydowanie zbyt wysoka - dodał premier, zaznaczając, że kraje V4, które od miesięcy apelują o wprowadzenie ograniczeń, oczekują dużo bardziej zdecydowanego podejścia ze strony Komisji Europejskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina pogrążona w ciemnościach. "Problem będzie narastał. Czeka nas fala uchodźców"

Limit cenowy gazu. Co proponuje Komisja Europejska?

Propozycja KE, przypomnijmy, zakłada limit na poziomie 275 euro za MWh. Zgodnie z pomysłem KE mechanizm byłby uruchamiany automatycznie przy spełnieniu dwóch warunków:

  • cena rozliczeniowa instrumentu pochodnego TTF (ceny z holenderskiej giełdy są punktem odniesienia dla całego kontynentu) przekracza 275 euro przez dwa tygodnie,
  • ceny TTF są o 58 euro wyższe niż cena referencyjna LNG przez 10 kolejnych dni w ciągu dwóch tygodni.

Mechanizm może być uruchomiony od 1 stycznia 2023 r. Do zatwierdzenia ostatecznej decyzji trzeba większości 15 z 27 krajów w Radzie UE, które jednocześnie obejmują 65 proc. ludności Wspólnoty.

Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że polski rząd proponował limit cenowy na poziomie 150-180 euro. Dodajmy, że obecnie za kontrakty TTF płaci się kwoty rzędu 125 euro, a taki poziom cen utrzymuje się mniej więcej od połowy października. To co prawda dużo niżej niż rekordy sprzed zaledwie dwóch miesięcy, ale dalej znacznie powyżej średniej z ostatnich lat.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl