Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Matka Jana Kulczyka nie żyje. "Była prawdziwą damą, kobietą nowej ery"

Podziel się:

Irena Kulczyk nie żyje - w największych gazetach ukazały się właśnie nekrologi. Matka polskiego miliardera unikała rozgłosu, ale zdaniem osób, które ją znały, miała gigantyczny wpływ na swoje dzieci. - To była dama z charakterem - opowiada money.pl Joanna Przetakiewicz, wieloletnia partnerka Jana Kulczyka.

Matka Jana Kulczyka zajmowała się przede wszystkim domem. - To były inne czasy, wtedy kobiety nie robiły takich karier - słyszymy.
Matka Jana Kulczyka zajmowała się przede wszystkim domem. - To były inne czasy, wtedy kobiety nie robiły takich karier - słyszymy. (East News)

Kim była Irena Kulczyk? Oficjalnie niewiele o niej wiadomo. Unikała rozgłosu, w przeciwieństwie do swojego męża - Henryka czy syna - Jana. Oni byli znanymi przedsiębiorcami. Ale kim była pani Irena?

- Opowiadając o pani Irenie, musimy pamiętać, że żyła ona w zupełnie innych czasach. Kobiety wtedy nie robiły takich karier jak dzisiaj. To była więc przede wszystkim matka i żona - i te role pani Irena spełniała doskonale - opowiada money.pl Joanna Przetakiewicz, wieloletnia partnerka życiowa Jana Kulczyka, dziś znana projektantka mody.

Jak przypomina projektantka, Irena Kulczyk wychowała dwójkę dzieci - poza Janem, również Ilonę.

A jaka była pani Irena na co dzień?

- To była prawdziwa dama. Była niezwykle inteligentna, pasjonowała się sztuką, chodziła regularnie na wystawy, do muzeów. Myślę, że miała gigantyczny wpływ na Janka, nie tylko na jego sukcesy biznesowe, ale też na to, że on uwielbiał kulturę - dodaje Joanna Przetakiewicz.

Nekrolog z "Gazety Wyborczej"

Zdaniem szefowej domu mody La Mania, Irena Kulczyk wyprzedziła swoje czasy. - To była bardzo nowoczesna kobieta. Miała mocny charakter, nigdy się nie rozczulała i miała zawsze swoje zdanie. To też miało wpływ na Janka i Ilonę - uważa Przetakiewicz.

Jak zaznacza projektantka, pani Irena "do ostatnich chwil" zachowała zarówno sprawność fizyczną, jak i umysłową.

Zobacz także: Nino o biznesie. Joanna Przetakiewicz: moda luksusowa opłaca się bardzo. Obejrzyj wideo:

Rodzina Kulczyków pilnie strzeże informacji o pani Irenie. - Nie udzielamy informacji o jej dzieciństwie czy młodości - usłyszeliśmy tylko w organizacji Kulczyk Foundation.

Joanna Przetakiewicz jednak przypomina, że znaczną część dorosłego życia Irena Kulczyk spędziła w Berlinie Zachodnim. To tam po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca w 1956 r. wyemigrował Henryk Kulczyk, jej mąż. To tam ojciec Jana Kulczyka założył też swoje przedsiębiorstwo - Kulczyk Außenhandelsgesellschaft mbH. W latach 60. firma została przedstawicielem dużego przedsiębiorstwa transportowego, przez co rozprowadzała polskie produkty na cały świat.

- Pani Irena większość czasu spędzała właśnie w Berlinie, choć w pewnym momencie zaczęła dzielić czas pomiędzy niemiecką stolicą a swoim ukochanym Poznaniem - dodaje Joanna Przetakiewicz.

Pogrzeb Ireny Kulczyk ma się odbyć w piątek.

Jan Kulczyk zmarł w lipcu 2015 r. w Wiedniu w wyniku powikłań po zabiegu kardiologicznym. Mąż pani Ireny, Henryk Kulczyk, odszedł natomiast na początku 2013 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl