Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Imperium Kulczyków podzielone. Co ma dziś Sebastian, a co Dominika

34
Podziel się:

Imperium Jana Kulczyka zostało podzielone. Rodzeństwo Sebastian i Dominika pójdzie własnymi drogami. Pieniądze na życie mają. I to niemałe. Według szacunków money.pl więcej o pół miliarda złotych dostała Dominika.

Idą w różne strony z podoanym majątkiem
Idą w różne strony z podoanym majątkiem (EAST NEWS)

Sebastian będzie dbał o biznesy założone przez ojca i spróbuje sił w nowych technologiach. Dominika przejęła Polenergię i skupi się na działalności "pomocnej w rozwiązywaniu problemów społecznych". W ten sposób podzielone zostało imperium Jana Kulczyka, zmarłego niemal równo trzy lata temu jednego z najbogatszych polskich biznesmenów.

Jak pisaliśmy, w ubiegły czwartek doszło do zmian własnościowych w imperium Kulczyków. Sebastian przejął 100 proc. udziałów udziałów w cypryjskiej spółce Luglio Limited, będącej podmiotem dominującym wobec Kulczyk Investments. Wcześniej udziały były wspólną własnością rodzeństwa.

Według "Pulsu Biznesu" Dominika miała dostać w gotówce równowartość swoich udziałów w biznesowym imperium, które wraz z bratem odziedziczyła po ojcu. Miało to być około 4,5 mld zł. Nie jest jasne, czy z tej kwoty zapłaciła za ponad połowę akcji w Polenergii wartych obecnie 417 mln zł, czy po prostu przejęła je w ramach podziału majątku. W poniższej grafice przyjęliśmy tę drugą wersję.

Zobacz także: Zobacz też: Największe bankructwo farmy wiatrowej w Polsce. Farmę przejmie Polenergia

Gdyby ta druga wersja była prawdziwa, to z naszych szacunków wynika, że podział majątku był nierówny z wskazaniem na Dominikę. Przejęłaby ona aktywa o wartości 4,9 mld zł, a Sebastian - o wartości 4,4 mld zł. W sumie to zaledwie pół miliarda złotych, więc przy takich kwotach nie ma o co kruszyć kopii.

Gdyby jednak zapłaciła Sebastianowi za Polenergię z wspominanych 4,5 mld zł, to szala przechyla się w stronę Sebastiana, który dostaje majątek o wartości 4,8 mld zł, a Dominika 4,5 mld zł.

Z najnowszych wieści biznesowych z rodziny Kulczyków wynika, że Dominika swoich udziałów w Polenergii nie ma zamiaru sprzedawać. Firma produkuje „zieloną” energię z wiatraków i jest już dużym graczem na rynku. Ofertę złożył co prawda PGE po cenie 16,29 zł za akcję, ale pani Kulczyk uznała, że „nie odpowiada to wartości godziwej”. Akcje są notowane w piątek po 18,90 zł, więc nie dziwne, że oferta nie została przyjęta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
siwy
3 lata temu
Pozdrawiam
....
4 lata temu
Dominiko, jesteś wspaniała,tyle dobrego robi Twoja Fundacja,jesteś prawdziwą damą i kobietą z klasą.
mieczysław
4 lata temu
a kiedy razem pojda siedzieć chociazby za przekręty przy budowie autostrad.
miłosz
4 lata temu
Taka separacja to najpewniej zdrowy zabieg dla relacji biznesowo-rodzinnych; czysta robota.
anna
4 lata temu
Po podziale każde realizuje się w tym co najlepiej zna ;uznanie dla fundacji na rzecz dzieci.
...
Następna strona