Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Dominika Kulczyk wychodzi z Polenergii. Sebastian z pakietem większościowym

17
Podziel się:

Dominika i Sebastian Kulczyk oficjalnie odziedziczyli majątek po ojcu.

Dominika i Sebastian Kulczyk przejęli 100 proc. akcji cypryjskiej spółki Luglio Limited
Dominika i Sebastian Kulczyk przejęli 100 proc. akcji cypryjskiej spółki Luglio Limited (EAST NEWS)

Na skutek podziału spadku po dr Janie Kulczyku Dominika Kulczyk nie posiada już akcji Polenergia S.A. - poinformowała spółka. Z tego samego powodu jej brat Sebastian nie tylko stał się większościowym udziałowcem tej firmy, ale przejął też stery nad cypryjską spółką Luglio.

Dominika i Sebastian Kulczyk oficjalnie odziedziczyli majątek po ojcu w połowie czerwca. Wówczas to formalnie przejęli pakiet większościowy udziałów w spółce kontrolującej Ciech, Polenergię i Serinus Energy. Podstawą dziedziczenia jest sporządzony zgodnie z prawem szwajcarskim testament zmarłego w 2015 roku Jana Kulczyka.

Zarząd Polenergia S.A. poinformował, że otrzymał w czwartek zawiadomienie od Dominiki Kulczyk oraz Sebastiana Kulczyka o zmianie posiadania. Zgodnie z jego treścią rodzeństwo obwieściło, że na skutek podziału spadku po ojcu Dominika Kulczyk nie posiada już akcji Polenergia S.A.

To oznacza, że Sebastian Kulczyk jest jedynym właścicielem 50,2 proc kapitału zakładowego tej spółki i ma tyleż samo procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Mówiąc wprost, ma pakiet większościowy, a więc to on przejmuje stery w Polenergii.

Zobacz także: Dlaczego Sebastian Kulczyk przyjechał do Davos?

Przetasowanie nastąpiło również w Luglio Limited, spółce prawa cypryjskiego, będącej podmiotem dominującym wobec Kulczyk Investments S.A. Zgodnie z prawem cypryjskim Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk byli współwłaścicielami 100 udziałów, a każde z nich było uważane za właściciela wszystkich udziałów objętych współwłasnością.

Jednak w świetle cypryjskich przepisów Sebastian Kulczyk był jednak tzw. starszym wspólnikiem (ang. senior shareholder), posiadającym głos decydujący w przypadku braku porozumienia pomiędzy współwłaścicielami odnośnie do sposobu wykonywania prawa głosu z udziałów. Jak czytamy w komunikacie w konsekwencji, Sebastian Kulczyk był więc podmiotem dominującym wobec Spółki.

Po zniesieniu współwłasności to on przejął 100 proc. udziałów udziałów w Luglio, natomiast Dominika Kulczyk nie posiada już - pośrednio ani bezpośrednio - akcji Spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
ola
5 lata temu
Kulczyk ma tę iskrę. Wie jak poprowadzić firmy.
Ksawery
5 lata temu
Poprostu on bedzie zbijal kase a ona bedzie wydawac kase na produkcje lemingow glupi nie zwruci uwagi a madry pomysli ze tak ma byc
miodzio
5 lata temu
Piękna Kobieta
red
5 lata temu
Złodzieje nadal mają się dobrze kiedy będzie ich koniec i trafią tam gdzie oszuści powinni być.
Piorun
5 lata temu
Jeśli takie ruchy wykonali w kwestii restrukturyzacji kapitału to pytanie co teraz szykują. Swoją drogą udziały w jednych rękach w razie czego umożliwiają szybsze wytransferowanie go w tzw. bezpieczne miejsce więc chyba czują miecz Domoklesa nad sobą