Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Dominika Kulczyk wychodzi z Polenergii. Sebastian z pakietem większościowym

17
Podziel się

Dominika i Sebastian Kulczyk oficjalnie odziedziczyli majątek po ojcu.

Dominika i Sebastian Kulczyk przejęli 100 proc. akcji cypryjskiej spółki Luglio Limited
Dominika i Sebastian Kulczyk przejęli 100 proc. akcji cypryjskiej spółki Luglio Limited (EAST NEWS)
bDSpgBcl

Na skutek podziału spadku po dr Janie Kulczyku Dominika Kulczyk nie posiada już akcji Polenergia S.A. - poinformowała spółka. Z tego samego powodu jej brat Sebastian nie tylko stał się większościowym udziałowcem tej firmy, ale przejął też stery nad cypryjską spółką Luglio.

Dominika i Sebastian Kulczyk oficjalnie odziedziczyli majątek po ojcu w połowie czerwca. Wówczas to formalnie przejęli pakiet większościowy udziałów w spółce kontrolującej Ciech, Polenergię i Serinus Energy. Podstawą dziedziczenia jest sporządzony zgodnie z prawem szwajcarskim testament zmarłego w 2015 roku Jana Kulczyka.

Zarząd Polenergia S.A. poinformował, że otrzymał w czwartek zawiadomienie od Dominiki Kulczyk oraz Sebastiana Kulczyka o zmianie posiadania. Zgodnie z jego treścią rodzeństwo obwieściło, że na skutek podziału spadku po ojcu Dominika Kulczyk nie posiada już akcji Polenergia S.A.

bDSpgBcn

To oznacza, że Sebastian Kulczyk jest jedynym właścicielem 50,2 proc kapitału zakładowego tej spółki i ma tyleż samo procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Mówiąc wprost, ma pakiet większościowy, a więc to on przejmuje stery w Polenergii.

Zobacz także: Dlaczego Sebastian Kulczyk przyjechał do Davos?

Przetasowanie nastąpiło również w Luglio Limited, spółce prawa cypryjskiego, będącej podmiotem dominującym wobec Kulczyk Investments S.A. Zgodnie z prawem cypryjskim Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk byli współwłaścicielami 100 udziałów, a każde z nich było uważane za właściciela wszystkich udziałów objętych współwłasnością.

bDSpgBct

Jednak w świetle cypryjskich przepisów Sebastian Kulczyk był jednak tzw. starszym wspólnikiem (ang. senior shareholder), posiadającym głos decydujący w przypadku braku porozumienia pomiędzy współwłaścicielami odnośnie do sposobu wykonywania prawa głosu z udziałów. Jak czytamy w komunikacie w konsekwencji, Sebastian Kulczyk był więc podmiotem dominującym wobec Spółki.

Po zniesieniu współwłasności to on przejął 100 proc. udziałów udziałów w Luglio, natomiast Dominika Kulczyk nie posiada już - pośrednio ani bezpośrednio - akcji Spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSpgBcO
KOMENTARZE
(17)
zy
3 lata temu
Zabrac do ostatniego grosza i na budowe do roboty ,a ten z broda na ciecia wyglada.
lenin
3 lata temu
Pachnie słupami WSI na odległość...
fuj
3 lata temu
SBeckim syfem na kilometr czuć
bDSpgBcP
mikrofon
3 lata temu
ach ta Dominisia, jak ona jęczała u Sowy..
Rudkoski
3 lata temu
Ja myślę,że Sebastian to Jan,który dla niepoznaki zgolił brodę,aby przykleić ją sobie też dla niepoznaki jako Sebastian.
...
Następna strona