Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Spółka Kulczyków uruchomiła wydobycie. Akcje ostro w górę

12
Podziel się:

Serinus zgodnie z planem zakończył testy na odwiercie w Rumunii. Gaz ma popłynąć w połowie lipca, ale akcje poszły w górę już teraz. Wartość spółki kontrolowanej przez rodzeństwo Kulczyków wzrosła o 10 mln zł.

Gaz już płynie, a wkrótce i pieniądze
Gaz już płynie, a wkrótce i pieniądze (Skraba/REPORTER)

Serinus Energy, spółka, w której 39 proc. akcji ma Kulczyk Investments, zakończył testy na odwiercie Moftinu-1007 w Rumunii. To odwiert, który zrobiono po pożarze instalacji na tym samym złożuw grudniu ub. roku.

- Uzyskano stabilne ciśnienie głowicowe oraz stabilny ostateczny poziom przypływu wynoszący 5,66 MMcf/d (miliona stóp sześciennych dziennie - red.). Obecnie odwiert pozostaje zamknięty na 5 dni w celu odbudowy ciśnienia, po czym zostanie podłączony do linii przesyłowej prowadzącej do stacji gazowej Moftinu, jak tylko budowa tej linii zostanie ukończona - podała spółka.

Wiadomości ucieszyły inwestorów giełdowych. Kurs Serinusa wzrósł we wtorek o 7,1 proc., przez co wartość całej spółki zwiększyła się o 11 mln zł.

Notowania akcji Serinus Energy

Zobacz też: PGNiG chce uzyskiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

W połowie czerwca spółka informowała o zakończeniu prac wiertniczych na odwiercie Moftinu-1007 w Rumunii i o zamiarze rozpoczęcia produkcji gazu w połowie lipca.

Odwiert został wykonany na głębokość 1 463 m. Ostatni etap testów trwał 15 godzin. Dane zostały zweryfikowane i zaakceptowane przez dr. Duncana Mackaya. Jest on kwalifikowanym ekspertem zgodnie z definicją zawartą w Wytycznych London Stock Exchange dla spółek wydobywczych, naftowych i gazowych i jest członkiem Stowarzyszenia Zawodowych Inżynierów i Geologów prowincji Alberta. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w dziedzinie poszukiwań i zagospodarowania ropy naftowej i gazu.

Inny odwiert - Moftinu-1000 - gaz produkować powinien "na dniach", jeśli spełnią się plany spółki sprzed dwóch tygodni. Do systemu Transgas gaz z obu odwiertów trafi równocześnie w lipcu.

Spółka rozpoczęła też prace inżynieryjne w celu przygotowania terenu do prac wiertniczych nad innymi odwiertem Moftinu-1003. Zajmą one około czterech tygodni od rozpoczęcia prac budowlanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
ewa
4 lata temu
Kulczykowie śmiało inwestują globalnie;duży format biznesu.
olo
4 lata temu
Czy kogoś to dziwi. Kulczyk wie jak prowadzić interes. To branża na której jego ojciec zjadł zęby.
hanslik
4 lata temu
to POLSKA miala byc Kuwejtem
droma
4 lata temu
rodzina kul.czykow to potrafi :tylkokrasc i przeputac ,gaz bedzie jak sie nazra grochowy za piec lat nie bedzie po nich nawet sladu -zlodzieje ...
lucek
4 lata temu
Teraz Kulczyki zaczną drenować biedną Rumunię.