Notowania

mBank na sprzedaż. Oto, kto może go przejąć

Od środy zainteresowane spółki mogą składać niewiążące oferty na przejęcie mBanku. Nieoficjalnie wiadomo o czterech chętnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
mBank na sprzedaż. Kto go kupi? (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Należący do niemieckiego Commerzbanku mBank jest na sprzedaż. Jego kupnem zainteresowane są polscy giganci PKO BP i Grupa PZU z Bankiem Pekao, a także austriacki Erste Bank i francuski Credit Agricole. To te firmy mają teraz złożyć niewiążące oferty - wynika z informacji "Rzeczpospolitej", powołującej się na anonimowe źródło, będące blisko transakcji.

"Badanie due diligence może potrwać około dwóch miesięcy, zatem najwcześniej pod koniec marca składane byłyby oferty wiążące. W tym etapie mogą się znaleźć dwie, trzy instytucje" - czytamy.

Wycena banku jest trudna ze względu spory portfel hipotek mBanku, który prawdopodobnie trzeba będzie wydzielić. Mówi się o kwocie w granicach 13-16 mld zł.

- Naszą ambicją jest zakończyć proces do końca 2020 roku - mówił miesiąc temu prezes Commerzbanku Martin Zielke w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Obejrzyj też: Banki nie odpuszczą. Przyjdą po rozliczenie kapitału, którym przez lata dysponował klient

Zainteresowanie przejęciem mBanku od Commerzbanku wyrażały przed grudniem państwowe PKO BP i Pekao oraz holenderski ING Bank Śląski i Erste Group.

Szef czwartego co do wielkości banku Niemiec podkreślił, że "wszystko przebiega w bardzo uporządkowany sposób". Pytany był również o powody, z jakich Commerzbank wyzbywa się udziałów w polskim banku.

Z wypowiedzi prezesa wynika, że chodzi o zdobycie dodatkowych środków. Jak pisze PAP, Zielke mówił o uwolnieniu około 1 mld euro kapitału własnego, który z pieniędzmi ze sprzedaży mBanku mają dofinansować "główny obszar działania firmy".

Udział mBanku w aktywach sektora bankowego wynosi 7,8 proc. W kredytach i depozytach bankowości detalicznej ma odpowiednio 6,9 i 6,6 proc. a w bankowości korporacyjnej - 7,4 i 11,3 proc. Bank jest czwarty na polskim rynku i obsługuje 4,6 mln klientów detalicznych i 26 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz 945 tys. klientów w Czechach i na Słowacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2020

klient mBankuJak kupi go któryś z państwowych "niby - banków" - likwiduje konto. Nie chcę płacić za hejt sędziowski, dawać na TVPiS, wyrzucać pieniądze na … Czytaj całość

15-01-2020

ktoś tamTak niech kupi PEKAO albo ZUP będzie więcej stanowsk do obsadzenia PiSowskich dygnitarzy. Kraść będą mogli do woli...

15-01-2020

RikoJeśli to będzie pisowsko państwowy bank , to moja 100 % likwidacja kont.Koniec sponsorowania dygnitarzy partyjnych i szerzenia ich propagandy i władzy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)