Notowania

Medyczna marihuana ma być bardziej dostępna. Po naszej publikacji lekarze zaczynają działać

Naczelna Izba Lekarska zaczyna szkolić lekarzy w zakresie medycznej marihuany - wynika z informacji money.pl. Pierwsze szkolenia mają odbyć się w połowie kwietnia. Medycy często nie znają bowiem m.in. dawkowania czy właściwości specyfiku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pacjenci skarżą się, że lekarze nie chcą przepisywać im medycznej marihuany. To ma się jednak zmienić (Fot: ADAM JANKOWSKI/REPORTER)

Jak pisaliśmy w money.pl, medyczna marihuana co prawda jest w Polsce legalna, ale trudno dostępna. W aptekach jej brakuje, a lekarze nie wiedzą, w jakich dawkach ją przepisywać.

- Co taki lekarz może powiedzieć pacjentowi? To, co przeczyta w internecie? - mówiła nam wówczas Anna Kalita, żona zmarłego przed dwoma laty na glejaka mózgu Tomasza. - Na to powinna być procedura, lekarze powinni znać dawkowanie.

Właśnie dawkowanie to jeden z problemów, z którym borykają się lekarze przy przepisywaniu leków na bazie konopi. Chociaż oficjalnie nie chcą na ten temat mówić. - Inaczej przecież trzeba to oszacować dla osoby dorosłej, a inaczej dla dziecka. Pediatrzy nie mają często takiej wiedzy - mówi nam nieoficjalnie jedna z osób zorientowanych w temacie.

- Albo kwestie psychologiczne. Pamiętajmy, że to wciaż jest substancja, która może uzależniać, dlatego w niektórych przypadkach warto, by lekarz prowadzący przed przepisaniem leku skonsultował się na przykład z psychologiem. A nie zawsze jest to możliwe - dodaje nasz rozmówca.

Zobacz: #11pytań o przemyt medycznej marihuany cz.1

Problem więc jest realny. - Nie ma szkoleń, onkolodzy nie wiedzą, czy mogą przepisywać. Oczywiście, teraz przynajmniej można ją gdzieś dostać, więc to spora różnica, ale pracy przed nami wciąż jeszcze bardzo dużo - dodawała z kolei wdowa po Tomaszu Kalicie.

I przytaczała historię chorej na ciężką odmianę padaczki kobiety z północno-wschodniej części Polski. W całym mieście nie mogła ona znaleźć lekarza, który przepisałby jej lek na bazie konopii.

W polskich aptekach wciąż bardzo trudno kupić leki na bazie suszu z marihuany
Medyczna marihuana jak Święty Graal. A apteki niewiele mogą

Wygląda na to, że to niedługo może się to zmienić. Po naszej publikacji Naczelna Izba Lekarska zamierza w tej sprawie działać.

- Wstępne ustalenia wskazują, że 12 kwietnia 2019 r. odbędzie się w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej pierwsze szkolenie w tym zakresie, realizowane przez Polish Institute of Medical Cannabis - poinformował nas Mariusz Janikowski, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakterapii w NIL.

Na tym jednak nie koniec. - Dodatkowo, planowane jest umieszczenie na stronie internetowej NIL ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych dla lekarzy i lekarzy dentystów – możliwe, że w formie platformy e-learningowej - powiedział money.pl Janikowski.

W dalszej perspektywie jest również organizacja szkoleń w Okręgowych Izbach Lekarskich w Krakowie i Katowicach.

- W najbliższym okresie zostanie przedstawiona propozycja planu szkoleń. Naczelna Izba Lekarska wraz z okręgowymi izbami pragnie je akredytować, aby szkolący się lekarze i lekarze dentyści otrzymali z tego tytułu punkty edukacyjne - podsumował przedstawiciel Izby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: marihuana medyczna, lecznicza marihuana, zdrowie, polska służba zdrowia, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-02-2019

leoI przeprosicie lekarza z Centrum Zdrowia Dziecka, że odebraliście mu prawo do leczenia, bo ratowal dziecko lecznicza marihuaną.

22-02-2019

RakSrakJak mi zostalo ok 0.5 roku zycia to myslicie, ze dam rade sie uzaleznic?

23-02-2019

seniorNa razie w III RP łatwiej zdobyć dopalacze niż bardzo potrzebny chorym lek.

Rozwiń komentarze (42)