Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Medyczna marihuana. W aptekach znowu brakuje leków

12
Podziel się:

Ostatnie dostępne partie medycznej marihuany tracą ważność w styczniu, a nowych na razie nie ma. W aptekach brakuje więc specyfiku, stosowanego w leczeniu padaczki lekoopornej czy bólu nowotworowego.

Medyczna marihuana to wciąż towar deficytowy
Medyczna marihuana to wciąż towar deficytowy (East News)

Jak pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", problem nasilił się jakiś czas temu i leku nie można dostać w aptekach już od kilku tygodni.

W listopadzie do obrotu trafiła ostatnia partia, zwolniona przez firmę, która sprowadza susz z Kanady. Traci ona ważność w styczniu przyszłego roku.

Nowej partii jednak wciąż brakuje. A lekarze coraz chętniej wypisują pacjentom leki na bazie suszu marihuany. Robią to już nie tylko onkolodzy i neurolodzy, ale również specjaliści od leczenia bólu.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Popyt rośnie, a towaru brakuje. - Strona kanadyjska musi uzyskać zgodę na eksport surowca na teren Europy. Nie wiem dokładnie, kiedy pojawi się on w polskich hurtowniach i aptekach, bo zwolnienie ich do obrotu wymaga spełnienia szeregu procedur legislacyjnych, a okres między świąteczny nie sprzyja ich przyspieszeniu - mówi "Rzeczpospolitej" Małgorzata Wagner ze Spectrum Therapeutics.

- Konopie są towarem deficytowym nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie, a dużą część towaru w magazynach pochłonął rynek niemiecki. Zapasy, które miały starczyć do końca roku, szybko się skończyły - dodała przedstawicielka importera.

Medyczna marihuana do obrotu miała trafić pod koniec 2018 roku, ale sprawa lekko się przeciągnęła. Pierwsze apteki zaczęły sprzedawać susz dopiero w styczniu 2019 roku, choć i tak przez kilka pierwszych tygodni był problem z ich dostępnością.

O tych problemach informowaliśmy w money.pl wielokrotnie. Dziś sytuacja się powtarza i leków znowu brakuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
tip33
2 lata temu
Powinny być jakieś zamknięte plantacje w Polsce , po co ściągać z Kanady i płacić kupę kasy skoro można to u nas wyhodować.
Josze
2 lata temu
W Izraelu medyczna marihuana jest stosowana od 25 lat !!! Żyjemy w "ciemnogrodzie" ;_)
Polak
2 lata temu
Po Co ściągać z kanady? Niech rząd pozwoli naszym chodować...
bartek
2 lata temu
odpowiedni ludzie już zacierają ręce:)
Cześć
2 lata temu
Każdy polityk i władza oraz lobysta farmaceutyczny który zabrania uprawy konopi w Polsce i zmusza naszych obywateli do kupowania go z zagranicy jest wrogiem narodu i powinna mu zostać wymierzona najwyższą kara