Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

MEN chce danych strajkujących nauczycieli. UODO odpowiada: "brak podstaw prawnych"

488
Podziel się:

"Wprowadzanie do systemu informacji oświatowej danych o tym, który nauczyciel bierze udział w strajku, nie ma podstaw prawnych" - poinformowała w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

UODO twierdzi, że zbieranie danych strajkujących nauczycieli przez MEN nie ma podstawy prawnej
UODO twierdzi, że zbieranie danych strajkujących nauczycieli przez MEN nie ma podstawy prawnej (East News, Jan Bielecki/East News)

To reakcja na czwartkowe doniesienia dyrektorów szkół, o których poinformował na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

- Dyrektorzy zostali zobowiązani do przygotowania imiennych list osób powstrzymujących się od pracy - powiedział w czwartek szef Związku, cytowany przez "Wyborczą". Minister Anna Zalewska zaprzeczyła, by taki proceder miał miejsce.

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli - relacja z Warszawy

"Uprzejmie informujemy, że w związku ze strajkiem nauczycieli powinno się odnotować ten fakt w systemie informacji oświatowej. Nauczycielom, którzy strajkują, należy wykazać nieobecność wybierając jako jej przyczynę: zwolnienie z obowiązku prowadzenia zajęć na innej podstawie. Wymagane jest podanie daty rozpoczęcia i zakończenia nieobecności" - napisał MEN do dyrektorów szkół.

Ci odebrali to jako zbieranie haków na nauczycieli i poprzez tworzenie listy strajkujących wywieranie dodatkowej presji na osobach powstrzymujących się od pracy. W SIO jest bowiem mnóstwo danych na temat dydaktyków. Nie tylko imię i nazwisko, ale również PESEL.

Właśnie w tej sprawie głos zabrała prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa.

"Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, odpowiadając na liczne pytania kierowane do Urzędu, wyjaśnia, że wprowadzanie do systemu informacji oświatowej danych o tym, który nauczyciel bierze udział w strajku, nie ma podstaw prawnych" - poinformował Adam Sanocki, p.o. rzecznika prasowego UODO.

Prezes Urzędu w uzasadnieniu wskazuje, że w SIO może się znaleźć informacja o nieobecności, ale tylko w jednym z wymienionych w rozporządzeniu powodów. A tych jest w sumie 14. Wśród nich urlop macierzyński, wychowawczy, bezpłatny czy uzupełniający, niezdolność do pracy, zwolnienie z powodu osobistego sprawowania opieki lub zawieszenie w pełnieniu obowiązków.

"Zwolnienie z obowiązku prowadzenia zajęć na innej podstawie" tam nie występuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(488)
rumcajs
5 lata temu
NAUCZYCIELI BIORACYCH UDZIAL W STRAJKU PODCZAS EGZAMINOW POZBAWIC PRAWA WYKONYWANIA ZAWODU NATYCHMIASTI DOZYWOTNI.
Polak
5 lata temu
Tych nauczycieli co strajkowali zwolnić dyscyplinarnie,a w miejsce po nich zatrudnić tych po studiach pedagogicznych którzy szukają pracy.p
Lens
5 lata temu
Bolszewia na maxa!!!! w jakim państwie my żyjemy??? ZALEWSKA nie kompromituj się !!!
TAK tylko
5 lata temu
Normal ie przypomina się sierpien 1980
Gosia@@@@@@@@...
5 lata temu
Brawo ustawę zmienić i już wywalić z roboty pseudo nauczycieli i przyjąć od września nowych .A może jak zawsze pomoże internet wystarczy że będą pisali że nie ma lekcji w danej szkole . Zrobić jawne listy zarobków Jak w PKO porównać wypłaty i spokój w Internecie i tak każdą szkołą przedstawia swoich nauczycieli oj przepraszam bo nauczyciele to byli przy dzieciach w czasie egzaminy A te s ta to bydło podobno.
...
Następna strona