Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

38-letni założyciel Facebooka stracił w 2022 r. 50 miliardów dolarów. "Pogubił się"

27
Podziel się:

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg znajduje się w gronie najbogatszych ludzi świata, którzy... w 2022 r. zbiednieli najbardziej. Podobnie jak w przypadku innych miliarderów z amerykańskiej branży tech, jego majątek cierpi z powodu spadającej wyceny założonej przez niego spółki. Akcje Meta (dawniej Facebook) w 2022 r. straciły 60 proc. swojej wartości, a sam Zuckerberg – jak wylicza "Forbes" – w 9 miesięcy zbiedniał o kwotę rzędu 50 miliardów dolarów. Jednak inne spółki traciły mniej niż Meta. "Pogubił się" – podsumował jego ostatnie lata ekspert z Harvard Business School.

38-letni założyciel Facebooka stracił w 2022 r. 50 miliardów dolarów. "Pogubił się"
Mark Zuckerberg wypadł poza pierwszą dwudziestkę najbogatszych ludzi świata (Getty Images, George Frey)

Na liście najbogatszych ludzi świata "Forbesa" Zuckerberg na koniec września spadł aż na 23. miejsce z majątkiem wycenianym na 49 miliardów dolarów. Pod koniec 2021 r. "Forbes" wyceniał go na 97 miliardów dolarów.

Zuckerberg założył Facebooka w 2004 r. w wieku 19 lat. W 2012 r. Facebook wchodził na amerykańską giełdę jako jeden z największych debiutów w historii spółek internetowych. Zuckerberg dalej posiada 13 proc. akcji spółki, która w listopadzie 2021 r. zmieniła nazwę na Meta.

Facebook zmienił nazwę na Meta, a potem było już tylko gorzej

W listopadzie 2021 r. za jedną akcję Meta płacono nawet powyżej 350 dolarów. W sierpniu 2021 r. kurs akcji sięgał granicy 380 dolarów, kapitalizacja giełdowa Facebooka przekraczała granicę biliona dolarów, a majątek Zuckerberga oscylował w okolicach 135 miliardów dolarów.

Zmiana nazwy na Meta miała podkreślić, że Facebook stawia na rozwój tzw. metaverse, czyli koncepcji internetu jako kompleksowego wirtualnego świata, gdzie użytkownik może poruszać się dzięki technologii 3D.

Zobacz także: "Social in the metaverse" – prezentacja wizji Meta z okazji zmiany nazwy spółki Facebook

Złośliwi mogą twierdzić, że od tej zmiany zaczęło się wszystko, co najgorsze dla spółki. 2022 r. to okres bólu dla inwestorów Meta.

Gdy spółka ogłosiła w raporcie, że w IV kwartale 2021 r. po raz pierwszy w historii liczba użytkowników Facebooka zmniejszała się, akcje Meta spadły jednego dnia o 26 proc. W efekcie z wartości giełdowej spółki wyparowało 251 miliardów dolarów, co – jak wyliczył "Bloomberg" – jest największym jednodniowym spadkiem wartości w całej historii amerykańskiej giełdy.

Po tym spadku za akcję dalej płacono jednak więcej niż 200 dolarów. Na początku października kurs Meta utrzymuje się poniżej 140 dolarów.

2022 r. to nie jest najlepszy czas dla giełdy, ale nie wszystkie spółki z branży tech tracą tyle samo. Meta straciła 59 proc. swojej wartości. Tymczasem Alphabet (dawniej Google) stracił w 2022 r. 32 proc., Amazon – 32 proc., Apple - 22 proc., Netflix – również 60 proc.

Razem tworzyły tzw. FAANG (słowo pochodzi od pierwszych liter nazw internetowych gigantów), który w ostatnich latach odpowiadał za lwią część rekordowych wzrostów spółek notowanych na amerykańską giełdzie. Teraz, gdy kursy akcji spadają, w FAANG-u mamy wyraźnie dwie prędkości. Z jednej strony są tracące mniej Alphabet, Amazon i Apple, z drugiej – tracące więcej Meta i Netflix.

Zuckerberg "pogubił się"? Już sama zmiana nazwy miała być podejrzana

Ten trend może się oczywiście odwrócić. Ale w przypadku Meta w ogniu krytyki znalazł się sam Mark Zuckerberg, który obwiniany jest o błędy w zarządzaniu.

Bill George z Harvard Business School stwierdził we wrześniowym komentarzu dla telewizji CNBC, że Zuckerberg "pogubił się i jest jednym z głównych powodów, że ludzie odwracają się od Facebooka". W jego opinii Zuckerberg w pogoni za zyskiem odwrócił się od wartości, w które na początku sam wierzył. I to sprawia, że zarządzana przez niego firma utraciła właściwy kierunek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zuckerberg przeprosił wszystkich użytkowników. "Jest mi naprawdę przykro"

Z kolei Aswath Damodaran, profesor finansów z New York University wskazywał, że już sama zmiana nazwy sugeruje, że firma ma poważne problemy. Jak komentował, pomijając kontrowersje wokół tego, czy wizja metaverse w ogóle się zrealizuje, ta zmiana to najprawdopodobniej rozpaczliwa próba "ucieczki do przodu".

Idea metaverse jest krytykowana jako krzykliwe słowo-wytrych, za którym kryje się bardzo mało konkretów, a być może nawet – jak zauważał z okazji zmiany nazwy przez Facebooka "Wall Street Journal" – dziwna, dystopijna wizja świata ludzi oderwanych od realności z powodu uzależnienia od wirtualnej rzeczywistości 3D.

Metaverse radzi sobie nawet gorzej od Meta

Tymczasem metaverse radzi sobie nawet gorzej od Meta. W 2022 r. zaczęła pękać bańka m.in. na rynku wirtualnych nieruchomości. W 2021 r. były sprzedawane w za szalone kwoty dorównujące cenom za nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach w USA. Tymczasem, jak podawał "Cointelegraph", cena wirtualnej ziemi w sześciu największych projektach na bazie Ethereum od stycznia do sierpnia 2022 r. spadła o 85 proc.

Na pocieszenie Zuckerbergowi pozostaje... los braci bliźnikaów Winklevoss. Olimpijscy wioślarze, których kojarzy każdy, kto widział oscarowy film o Zuckerbergu "The Social Network" z 2010 r., byli jednymi z jego pierwszych współpracowników, a później oskarżyli go o kradzież pomysłu.

W ramach sądowej ugody z 2008 r. otrzymali 65 milionów dolarów. Te pieniądze postanowili zainwestować w kryptowaluty i.. zostali okrzyknięci "pierwszymi bitcoinowymi miliarderami". Z majątkiem wycenianym na 4 miliardy dolarów każdy znajdowali się już na liście 400 najbogatszych ludzi świata "Forbesa", ale w 2022 r. w trakcie tzw. zimy krypto stracili już co najmniej połowę tej kwoty. I z listy "Forbesa" wypadli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
tomasz
rok temu
Co raz rzadziej korzystam z Facebooka a czasami aż wręcz jestem rozczarowany. Ostatnim czasy jestem dosłownie zalewany niechcianymi reklamami. Niusy od znajomych pojawiają się po kilku dniach.
Wojas
rok temu
Akcję spadają, bo FB nie chroni kont reklamowych i kart kredytowych reklamodawców. Dlatego reklamodawcy odchodzą albo są hakowani na FB. To jest przyczyna utraty wartości i to będzie największa afera Mety
MeWe prawdziw...
rok temu
W 2022 roku mijał 12 rok od założenia profilu na Facebooku w czerwcu podjąłem decyzję o całkowitym usunięciu profilu :) myślę że takich jak ja było sporo patrząc na cenę akcji od stycznia
Krt
rok temu
To dla tego użytkownicy którzy nie maja fb tracą dostęp do messengera żeby zmusić ich założenie konta na fb . Zmieniłem na whatsapp i po problemie
goosc
rok temu
W końcu widać że nie jest pomysłodawcą FB
...
Następna strona