Michał Sołowow idzie w atom. Marzenie o polskim reaktorze
Najbogatszy Polak, Michał Sołowow, może stać się pierwszym prywatnym przedsiębiorcą zaangażowanym w technologię małych reaktorów modułowych. Dzisiaj GE Hitachi Nuclear Energy wydał komunikat w sprawie inwestycji, choć - jak podaje "DGP" - memorandum podpisano już we wrześniu.
Pierwszy reaktor wodno-wrzący BWRX-300 ma mieć 300 MW mowy, powstanie w Polsce w ciągu dziesięciu lat i będzie kosztować 1 mld dolarów.
- Celem inwestycji Michała Sołowowa w energetykę nuklearną jest głęboka dekarbonizacja polskiego przemysłu, która jest nieuchronnym warunkiem konkurencyjności na globalnych rynkach. Obecnie prowadzony jest proces przygotowania do wymiany instalacji węglowych na turbiny gazowe w zakładach Synthosu oraz inwestycje w projekty zielonej energii – podkreśla informator dziennika.
Michał Sołowow idzie w atom. Założenia polityki energetycznej Polski
Przemysł jest tradycyjnie jednym z największych emitentów dwutlenku węgla, a co za tym idzie musi liczyć się z tym, że transformacja w stronę gospodarki niskoemisyjnej będzie dla niego szczególnie kosztowna.
Czytaj też: Sowołow i atom w Polsce. Kwieciński: Plany Synthosu dot. reaktora jądrowego to 'dobra informacja'
W Polsce rozwój energetyki jądrowej od lat pozostaje w sferze zapowiedzi i planów. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił niedawno, że w polityce energetycznej przygotowanej przez Ministerstwo Energii na okres do 2040 r. przewidywane jest zbudowanie 6–9 GW mocy z elektrowni atomowych.
Synthos jest największym producentem kauczuku syntetycznego i polistyrenu w Europie i trzecim co do wielkości na świecie. Generuje roczne przychody w wysokości ponad 2 mld euro
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl