Notowania

inwestycje
22.10.2019 11:00

Michał Sołowow idzie w atom. Miliarder zamierza stworzyć elektrownie jądrową w Oświęcimiu

Kontrolowany przez Sołowowa Synthos podpisał porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy. Pierwszy reaktor w Polsce ma powstać za 10 lat, a budowa będzie kosztować 1 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Michał Sołowow może stać się pierwszym prywatnym przedsiębiorcą zaangażowanym w technologię małych reaktorów modułowych.

Michał Sołowow idzie w atom. Marzenie o polskim reaktorze

Najbogatszy Polak, Michał Sołowow, może stać się pierwszym prywatnym przedsiębiorcą zaangażowanym w technologię małych reaktorów modułowych. Dzisiaj GE Hitachi Nuclear Energy wydał komunikat w sprawie inwestycji, choć - jak podaje "DGP" - memorandum podpisano już we wrześniu.

Pierwszy reaktor wodno-wrzący BWRX-300 ma mieć 300 MW mowy, powstanie w Polsce w ciągu dziesięciu lat i będzie kosztować 1 mld dolarów.

- Celem inwestycji Michała Sołowowa w energetykę nuklearną jest głęboka dekarbonizacja polskiego przemysłu, która jest nieuchronnym warunkiem konkurencyjności na globalnych rynkach. Obecnie prowadzony jest proces przygotowania do wymiany instalacji węglowych na turbiny gazowe w zakładach Synthosu oraz inwestycje w projekty zielonej energii – podkreśla informator dziennika.

Oglądaj: Atom. Porażająca prognoza naukowców. Może zginąć nawet 125 mln ludzi

Michał Sołowow idzie w atom. Założenia polityki energetycznej Polski

Przemysł jest tradycyjnie jednym z największych emitentów dwutlenku węgla, a co za tym idzie musi liczyć się z tym, że transformacja w stronę gospodarki niskoemisyjnej będzie dla niego szczególnie kosztowna.

W Polsce rozwój energetyki jądrowej od lat pozostaje w sferze zapowiedzi i planów. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił niedawno, że w polityce energetycznej przygotowanej przez Ministerstwo Energii na okres do 2040 r. przewidywane jest zbudowanie 6–9 GW mocy z elektrowni atomowych.

Synthos jest największym producentem kauczuku syntetycznego i polistyrenu w Europie i trzecim co do wielkości na świecie. Generuje roczne przychody w wysokości ponad 2 mld euro

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2019

ScyzorykNo, można coś zdobyć, pomimo zapewne dziwnych pierwszych milionów. Bez polityki. Nazwisko tylko z ze światowych rajdów samochodowych. Ma łeb. … Czytaj całość

22-10-2019

cały świat od atomu odcodzibo już są lepsze mądrzejsze i bezpieczniejsze technologie, a my na przekór mądrości świata atom, do tej pory tak było z węglem.

21-10-2019

marekElektrownia w Bełchatowie ma wg wiki 5472 MW. Tu ma być całe 300...

Rozwiń komentarze (42)