Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Najbogatsza gmina w Polsce rozebrana. Sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego

57
Podziel się:

W weekend mieszkańcy Kleszczowa wypowiedzieli się w referendum na temat zmiany granic gminy. Najbogatszej w kraju. Chodzi o to, że PGE Elektrownia Bełchatów znalazła się na terenie sąsiadów z Bełchatowa. Utrata tego terenu automatycznie oznacza zmniejszenie dochodów Kleszczowa. To — delikatnie mówiąc — budzi lokalny sprzeciw.

Najbogatsza gmina w Polsce rozebrana. Sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego
Elektrownia Bełchatów, widok z gminy Kleszczów (Adobe Stock, Paweł Brzozowski / grinus.pl)

Władze Kleszczowa podały wyniki przeprowadzonego 16 stycznia referendum. Mieszkańcy mieli w nim odpowiedzieć, czy są za tym, aby Rada Gminy Kleszczów podjęła uchwałę wyrażającą negatywną bądź pozytywną opinię w sprawie zmiany granic pomiędzy gminami Bełchatów i Kleszczów.

Na 4772 uprawnionych mieszkańców, udział w głosowaniu wzięło 2658. Uczestnicy referendum byli praktycznie jednomyślni. 2599 osób opowiedziało się za wyrażeniem przez radę opinii negatywnej. Za opinią pozytywną opowiedziało się 32 głosujących. 27 oddanych kart uznano za nieważne.

Zobacz także: Pomysły PiS na walkę z inflacją. Belka: To byłaby katastrofa

Trybunał Konstytucyjny sprawdzi sprawę Kleszczowa

"Podjęte przez rząd rozporządzenie o zmianie granic gminy Kleszczów – choć na dzisiaj jest skuteczne – nie kończy sprawy. Po podjęciu przez Radę Gminy Kleszczów uchwały, wyrażającej opinię w sprawie zmiany granic, rozpoczniemy procedurę prawną, której elementem będzie złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego" - zapowiedział w poniedziałek wójt Kleszczowa Sławomir Chojnowski.

Radni poproszą TK o sprawdzenie, czy rozporządzenie o "rozbiorze" gminy Kleszczów oraz tryb, w jakim ten akt prawa był procedowany, są zgodne z prawem. W tym z Konstytucją RP. Wyniki referendum - na co liczy wójt - pomoże w odzyskaniu PGE Elektrowni Bełchatów.

"Wysoka frekwencja i jednoznaczne opowiedzenie się mieszkańców gminy przeciwko zmianie granic jest dla samorządu gminy bardzo ważnym wsparciem w procesie, który ma przywrócić granice gminy Kleszczów do stanu sprzed 1 stycznia 2022 roku" - mówi wójt Chojnowski.

Janosikowe to za mało?

Z wnioskiem o zmianę granic Kleszczowa na rzecz gm. Bełchatów w 2021 r. wystąpił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Przypominał ustalenia z 2019 r. pomiędzy gminami powiatu bełchatowskiego, także Kleszczowa.

Rząd dwa lata temu zdecydował się na "rozbiór" najbogatszej gminy w kraju, ponieważ zobowiązała się do stworzenia mechanizmu dzielenia się dochodami z innymi gminami, które są poszkodowane przez fakt istnienia kopalni i elektrowni.

"Niestety, te zobowiązania w takim stopniu, w jakim zostały zawarte, nie zostały wypełnione i nie można powiedzieć, iż od roku 2019 nastąpił sprawiedliwy podział tych środków" - stwierdził wojewoda łódzki.

Kleszczów wciąż najbogatszy. Mimo rozbioru

Zdaniem Bocheńskiego to gmina Bełchatów ponosi wszystkie koszty funkcjonowania elektrowni oraz kopalni, ale do tego ma dwa razy więcej mieszkańców niż Kleszczów. Wojewoda podkreślił, że dąży do sprawiedliwego podziału wpływów z podatków.

Według danych, które podał Bocheński, przed zmianą w gminie Kleszczów dochód na mieszkańca wynosił 29,8 tys. zł. Był najwyższym w kraju. Dla porównania wojewoda podał dochód na mieszkańca Warszawy (ok. 4,3 tys. zł), gminy Bełchatów (2,2 tys. zł) oraz samego Bełchatowa (2,1 tys.).

Wojewoda twierdzi, że po "rozbiorze" Kleszczów wciąż będzie najbogatszy w Polsce. Dochód na mieszkańca gminy wynieść ma ponad 17,6 tys. zł dochodu. Natomiast w gminie Bełchatów ma wzrosnąć do 8 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
Sylw
2 lata temu
Najbogatsza gmina bo najwięcej truje. Obciążyć ich opłatami klimatycznymi.
swistakkk
2 lata temu
Skład PRL bis na pewno wam pomoże...
Buhaha
2 lata temu
Już nie ma TK, to i te osoby które się tam kompromitują to kpina z praworządności, także wszelkie jego pseudowyroki nie mają już mocy prawnej i będą podważane
Wyznawca.
2 lata temu
To jest zgodne z wolą Wielkiego Wodza więc o co chodzi?
franek
2 lata temu
Trybunał Konstytucyjny , a co to jest za twór.
...
Następna strona