Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Elektrownia Bełchatów. Sąd nakazał rozmowy o ograniczeniu jej szkodliwości na środowisko

13
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Łodzi zobowiązał strony procesu - ClientEarth oraz PGE Górnictwo i Energetyka - do rozmów ugodowych w kwestii ograniczenia wpływu na środowisko i klimat Elektrowni Bełchatów. Sąd wyjaśniał w uzasadnieniu, że kryzys klimatyczny jest faktem i należy mu przeciwdziałać.

Elektrownia Bełchatów. Sąd nakazał rozmowy o ograniczeniu jej szkodliwości na środowisko
Elektrownia Bełchatów będzie musiała podjąć działania ws. ograniczenia własnego wpływu na środowisko (zdj. ilustracyjne). (Flickr, Flickr)
bEKaiXud

O przełomowym orzeczeniu sądu czytamy na stronie green-news.pl. Podczas rozprawy sąd stwierdził, że kryzys klimatyczny jest faktem i należy mu przeciwdziałać. Szczególnie dlatego, że klimat jest dobrem wspólnym, za które wszyscy jesteśmy odpowiedzialni - również spółki węglowe.

Dlatego też sąd zobowiązał strony procesu - Client Earth Prawnicy dla Ziemi oraz PGE Górnictwo i Energetyka (spółka zależna PGE) - do rozmów ugodowych. Ich tematyką ma być ograniczenie wpływu Elektrowni Bełchatów na klimat i środowisko.

- Decyzję sądu przyjmujemy z satysfakcją. Jesteśmy gotowi na to, żeby wspólnie z PGE GiEK rozpocząć rozmowy i wypracować rozwiązania bezpieczne dla ludzi, klimatu i środowiska - komentuje Ilona Jędrasik, kierowniczka programu Polska Energia w ClientEarth, cytowana przez green-news.pl.

bEKaiXuf
Zobacz także: Rozmowa z Mateuszem Walewskim, głownym ekonomistą BGK.

Ilona Jędrasik dodaje, że rozmowy muszą odbywać się w duchu tego, o czym powiedział sąd. Czyli o tym, że kryzys klimatyczny jest faktem i należy mu przeciwdziałać.

O procesie ekologów oraz PGE informowaliśmy na money.pl. Aktywiści w pozwie z 2019 roku zaznaczali, że Elektrownia Bełchatów jest największą elektrownią węglową w Polsce i w Europie i największą elektrownią na węgiel brunatny na świecie.

bEKaiXul

Od początku funkcjonowania do tej pory instalacja wyemitowała około miliarda ton CO2 do atmosfery, co stanowi równowartość 3-letniej emisji CO2 Polski. Ten wynik sprawia, że Elektrownia Bełchatów jest największym pojedynczym emitentem gazów cieplarnianych w Europie. Jest również największą instalacją oddziałującą na klimat w Polsce.

W pozwie fundacja domagała się odejścia od spalania węgla brunatnego w 11 najstarszych blokach do końca 2030 roku. Elektrownia miałaby zaprzestać całkowitego spalania w 2035 roku.

bEKaiXum

Zwróciliśmy się do PGE GiEK o stanowisko w tej sprawie. W nadesłanym nam stanowisko spółka zwraca uwagę, że każda ze stron w trakcie postępowania sądowego przedstawiła swoje stanowiska co do instalacji bardziej ekologicznych rozwiązań. Sam sąd natomiast "nie podjął żadnych rozstrzygnięć". Zamiast tego zaproponował, by obie strony porozumiały się w drodze kompromisu.

"Przypominamy, że Elektrownia Bełchatów, podobnie jak pozostałe elektrownie należące do PGE GiEK, działa zgodnie z przepisami prawa zarówno krajowego, jak i europejskiego spełniając wszystkie dopuszczalne normy emisji poszczególnych substancji do atmosfery. Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego, w ostatnich latach na projekty inwestycyjne związane z modernizacją Elektrowni Bełchatów oraz ochroną powietrza przeznaczyliśmy ponad 9 miliardów złotych i planujemy wydać kolejne pieniądze na ten cel" - czytamy w nadesłanym stanowisku.

"Będziemy też przygotowani na zaostrzenie europejskich przepisów emisyjnych, które wejdą w życie w sierpniu przyszłego roku. Od początku lat 90. do 2019 roku Elektrownia Bełchatów zredukowała emisję dwutlenku siarki o 93 proc., tlenków azotu o 55 proc., a pyłów o 98 proc. Na przestrzeni ostatnich 10 lat, jednostkowa emisja dwutlenku węgla powstającego ze spalania węgla brunatnego na 1 megawatogodzinę wyprodukowanej energii sukcesywnie spada. Taki efekt został osiągnięty dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii" - czytamy dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKaiXuG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Observer
rok temu
Żeby nie Bełchatów to pewnie byśmy kupowali prąd od niemców
Krzywoprosty
rok temu
Gdyby wszystkie narody na świecie przestrzegały norm klimatycznych to może coś by to dało. A tak Europa sama siebie wystawia na pośmiewisko. Czy wiatry znad Chin nie docierają nad Europę, A huty w Indiach nie trują środowiska. Australia nie wydobywa węgla... Nie wspomnę o kontynencie obu Ameryk...
dzikoscwsercu
rok temu
Dla zwyklych zjadaczy chleba wprowadzono kary za palenie w piecach ,ba nawet wkominkach ... a tu prosze w erze byc albo nie dla ziemi ktos opowiada bzdury o ograniczeniu emisji ! Zapytajcie tych ktorzy mieszkaja w promieniu 30 km od tego najwiekszego truciciela czy odczuli zmiany ... Spolki energetyczne /nigdy nie powinny powstac poniewaz ten podzial i sprzedanie przez rzadzacych fundamentu bezpieczenstwa stalego dochodu dla panstwa spowodowal wzrost kosztow a wiec i drastyczne podwyzki cen , zdajecie sobie sprawe ilu mamy pseudo prezesow i rad nadzorczych etc?/ stac na wybudowanie elektrowni jadrowych ,wiatrowych itp ale po co ? Toz wyngiel momy...
bEKaiXuH
Obserwator
rok temu
Sąd popiera ekoterorystów
AndrewNew
rok temu
Sędziowie są faktycznie autorytetami jeśli chodzi o kwestię wpływu człowieka na klimat, że ho ho. Powinni jeszcze wydać wyrok na słońce, że tak mocna grzeje. W końcu, cytując jednego pana sędziego na sali rozpraw: "sąd wszystko może", więc czemu nie ?