Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Mija ważny termin dla 500+. A serwis PUE ZUS jednak niedostępny

10
Podziel się:

Tylko złożenie wniosku o przedłużenie 500+ do 30 czerwca 2021 r. spowoduje, że świadczenie otrzymamy z pełnym wyrównaniem. Problem w tym, że w kluczowym czasie prowadzone są prace serwisowe i zrobienie tego on-line przez PUE jest niemożliwe. ZUS wskazuje inną drogę, choćby przez portal Emp@tia.

Mija ważny termin dla 500+. A serwis PUE ZUS jednak niedostępny
Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca (East News, fot Jacek Dominski/REPORTER)

[Aktualizacja 13:10]

Złe informacje dla tych, którzy zostawili składanie wniosków o przedłużenie 500+ na ostatnią chwilę. 30 czerwca to graniczna data na złożenie wniosku, aby pieniądze z programu "Rodzina 500+" płynęły nieprzerwanie do maja przyszłego roku z wyrównaniem.

Jednak ci, którzy będą chcieli to zrobić za pośrednictwem PUE, zderzą się ze ścianą. Zaniepokojeni rodzice podnieśli alarm, przez platformę #dziejesie zaczęli przesyłać nam screeny komunikatów. Okazuje się bowiem, że od 25 czerwca prowadzone są prace serwisowe i składanie wniosków jest czasowo niedostępne.

Zobacz także: Problem z miejscem w żłobkach. Wiceminister mówi o 200 tys. miejsc. "To nie jest mało"

Czasowo, znaczy do kiedy? Według komunikatu do 30 czerwca do godziny 23:59. Elektroniczne składanie wniosków będzie możliwe dopiero od 1 lipca.

Kłopot w tym, że jeśli ktoś wniosek złoży dopiero w lipcu (lub później), świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Nie będzie wyrównania do czerwca, a więc część pieniędzy z programu po prostu przepadnie.

"Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca" - informował na stronach resort rodziny.

Poprosiliśmy ZUS o komentarz w tej sprawie.

"Co do zasady Zakład Ubezpieczeń społecznych nie zajmuje się obsługą wniosków z programu Rodzina 500 plus. Dlatego ZUS nie przyjmuje i nigdy nie przyjmował papierowych wniosków o świadczenie 500+. ZUS jest jednym z kanałów, dzięki któremu można elektronicznie przesłać wniosek o 500 plus. Można to zrobić także przez bankowość elektroniczną oraz portal Emp@tia i te dwie ostatnie drogi są najczęściej wykorzystywane przez rodziców" - przekazał nam rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak podkreślił, ZUS kilka dni temu informował, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych od 25 czerwca 2021 r. 30 czerwca 2021 r. mogą wystąpić czasowe ograniczenia w dostępie do kreatora wniosku z programu "Rodzina 500+" na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

"Informacja ta jest zawarta na naszej stronie internetowej. W ramach prac serwisowych na PUE ZUS z profili usuniemy wnioski 500+, które nie zostały wysłane (wnioski mają status dokumentu roboczego, dokumentu usuniętego lub znajdują się w zakładce [Zlecenia]). Jest to niezbędne w związku z udostępnieniem od 1 lipca nowej wersji wniosku 500+" - wyjaśnia Paweł Żebrowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
kręciołek
2 lata temu
Cieszyński się tym zajmuje i takie wyniki
Lena
2 lata temu
Po kiego czekali do ostatniej chwili....
amorozoo
2 lata temu
Rozdają bezmyślnie pieniądze nie widzą jak balon zaczyna pękać w szwach, wystarczy spojrzeć na galopującą inflację 5 %
Gość
2 lata temu
Tak działa państwo e-tam (do poczytania na spidersweb.pl). Najpierw dano obywatelom możliwość złożenie wniosku o 500 plus przez PUE ZUS, a na 5 dni przed ostatecznym terminem im ją zabrano.
Budka Borys
2 lata temu
System transferowy Grosika-15 sekund przed zamknięciem okna :)))