Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Mija ważny termin dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii

5
Podziel się

Jeszcze tydzień mają osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii na złożenie wniosku o status osoby osiedlonej. Termin nie zostanie przedłużony.

Mija ważny termin dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii
Mija ważny termin dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii. (Flickr, Metro Centric, (CC BY 2.0))
bErpGPqt

Kevin Foster, wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za sprawy imigracji i statusu osób osiedlonych, wyjaśnił, że przesunięcie terminu stworzyłoby niepewność, ale zapewnił, że wszyscy, którzy złożą wniosek przed 30 czerwca, nawet jeśli ich wniosek nie zostanie do tego czasu rozpatrzony, zachowają dotychczasowe prawa.

Poinformował także, że osoby, które nie złożą wniosku w terminie i przedstawią uzasadniony powód, będą miały jeszcze taką możliwość.

Szacuje się, że ok. 70 tys. obywateli UE, którzy pobierają w Wielkiej Brytanii zasiłki, nie złożyło jeszcze wniosku.

bErpGPqv
Zobacz także: Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne

W przypadku braku statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej stracą oni nie tylko prawo do zasiłków, ale też do pracy i mieszkania w Wielkiej Brytanii.

Foster stwierdził, że przedłużenie terminu nie wchodzi w grę, bo nie załatwi problemu.

bErpGPqB

- System został otwarty w marcu 2019 roku. Uważamy, że to dało ludziom dużo czasu na złożenie wniosku. Świadczy o tym sam fakt, że do końca zeszłego miesiąca złożono ponad 5,6 miliona wniosków. Chcę, aby było jasne - nie będziemy przedłużać terminu - powiedział brytyjski wiceminister.

- Mówiąc prościej, przedłużenie terminu nie jest rozwiązaniem samym w sobie, aby dotrzeć do tych ludzi, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, a my po prostu znaleźlibyśmy się w sytuacji, gdzie za jakiś czas znowu bylibyśmy proszeni o ponowne przedłużenie, co tworzyłoby jeszcze większą niepewność - dodawał.

O jak najszybsze złożenie wniosku apeluje także polska ambasada w Londynie, która przypomina, że w związku ze zbliżającym się terminem w ostatnich tygodniach we wszystkich konsulatach generalnych, jak i w wydziale konsularnym ambasady wydłużono godziny pracy, a urzędy były czynne w soboty, aby zapewnić obywatelom polskim możliwość otrzymania paszportu, który jest potrzebny do złożenia wniosku o status osoby osiedlonej.

Również w najbliższą sobotę planowane są kolejne dyżury paszportowe w urzędach konsularnych. Ambasada przypomina, że umówienie wizyty możliwe jest za pomocą serwisu e-konsulat.

bErpGPqC
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErpGPqW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
sertomas
miesiąc temu
dupa, angole przedluzli termin o 4 tygodnie do tego chca przymknac oko na tych co sie spoznia a maja sensowne wytlumczenie.... artykol nie aktualny. radze poczytac angielskie gazery a potem je tlumaczyc na polski
skaza
miesiąc temu
sens przestało mieć siedzenie w anglii gdy funt spadł do 5 zł czyli jakies 15 lat temu teraz nie wiem jaki jest sens tam przebywać? chyba ze mówil prawde kaczka ze tylko degeneraci wyjechali z polski to chwd wam.
Twoj nick
miesiąc temu
I slusznie. Referendum bylo w 2016 roku- mozna bylo to zalatwic juz 100 tysiecy razy. No ale jak angielska jezyk trudna jezyk to coz…
bErpGPqX
Rozek
miesiąc temu
Na ten moment to kazdy z Polakow z wysp ucieka Jak może nawet po 2 szczepionce Bo nie będzie dalej utrzymywal Darmozjadow Pozdro600
victor
miesiąc temu
Czy dystkryminacja zarabiajacych 5 tys. w Polsce jest uzasadniemiem odpowiednim?