Notowania

Brexit. Polacy w niego uwierzyli i składają masowo wnioski o status osoby osiedlonej

Polacy jednak chcą pozostać na Wyspach. Kiedy tylko widmo brexitu stało się niezwykle realne, rodacy ruszyli składać wnioski o status osoby osiedlonej. W efekcie urzędy otrzymały już od przedstawicieli Polonii ponad 500 tys. wniosków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Polacy uwierzyli, że brexit jest realny.

- To fantastyczne, że zgłosiło się ponad 500 tysięcy Polaków - to nasi przyjaciele, rodzina i sąsiedzi, którzy tak bardzo przyczyniają się do rozwoju kraju - powiedział w czwartek 16 stycznia minister bezpieczeństwa Brandon Lewis, cytowany przez tvn24bis.pl.

- System osiedleńczy dla obywateli UE jest bezpłatny i prosty, mamy ponad 1,5 tys. pracowników, którzy pomagają wnioskodawcom. Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do złożenia wniosku - dodał przedstawiciel rządu.

500 tys. to spora różnica w porównaniu z danymi, o których pisaliśmy w listopadzie. Wtedy wniosków tych było ok. 340-350 tys., podczas gdy w Zjednoczonym Królestwie na co dzień mieszka ok. 900 tys. Polaków.

Zobacz też: - Brexit pewny - Rostowski komentuje wygraną Borisa Johnsona. A polexit?

O składanie wniosków apelował ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki. "Zwracam Państwa uwagę na konieczność złożenia takiego wniosku w sytuacji, jeśli chcecie Państwo pozostać w UK po brexicie" - pisał w październiku przedstawiciel polskiej dyplomacji. Podkreślił, że to niezbędne, jeżeli Polacy będą chcieli pozostać na Wyspach po brexicie.

Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył przedstawicielstwo w Londynie.
BGK otworzył placówkę w Londynie. Ma dbać o polskie interesy po brexicie

W grudniu przedstawiciele Polonii stanowili ok. 19 proc. wszystkich wnioskodawców. Jak na razie o status osoby osiedlonej zgłosiło się ponad 2,8 mln obywateli UE. Prawie 2,5 mln wniosków rozpatrzono pozytywnie.

Tczewska fabryka gdzie drukowane sa nowe paszporty dla Brytyjczyków.
Polacy drukują brytyjskie paszporty. Narzekają na głodowe pensje i czują się jak w więzieniu

Wnioski o przyznanie statusu osoby osiedlonej można składać do 30 czerwca 2021 roku. Gwarantuje on niemal pełnię praw, jaką imigranci cieszą się obecnie.

Polonia mogła uwierzyć w wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które obecnie ma nastąpić 31 stycznia 2020 roku. Odpowiednią ustawę to zapewniającą przyjęła brytyjska Izba Gmin. Jak pisaliśmy w money.pl, brexit stał się niemal pewny po wygranej w ostatnich, przedterminowych wyborach Partii Konserwatywnej i samego Borisa Johnsona.

W Wielkiej Brytanii odczuwają skutki widma brexitu bez umowy oraz niestabilności politycznej - tłumaczą eksperci.
Wielka Brytania. Sprzedaż detaliczna spadła. Po raz pierwszy od 24 lat

Od lutego nastąpi jedenastomiesięczny termin przejściowy. W jego trakcie Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacało składki do budżetu UE.

Zarówno Bruksela, jak i Londyn wierzą, że te jedenaście miesięcy wystarczy, by wynegocjować warunki brexitu maksymalnie korzystne dla obu stron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wielka brytania, polonia, brexit, ue, boris johnson, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2020

PLPLPLPLMasowo to raczej walizki pakują właśnie czytałem artykuł że tylko 38% Polaków złożyło wniosek o pozostanie. W moim mieście jeszcze od nie dawna było … Czytaj całość

17-01-2020

GrandA z tego co słyszałem w mediach od gadających głów, to Polacy mieli masowo wracać do kraju. Pewnie wrócą niedorajdy życiowe, które nigdzie nie … Czytaj całość

18-01-2020

Zobaczycieze do konca tego roku zostanie moze z 200tys nieudaczników tam w angli,tych ktorzy nie maja za co i do czego wrocic

Rozwiń komentarze (17)