Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Brexit. Polacy w niego uwierzyli i składają masowo wnioski o status osoby osiedlonej

18
Podziel się

Polacy jednak chcą pozostać na Wyspach. Kiedy tylko widmo brexitu stało się niezwykle realne, rodacy ruszyli składać wnioski o status osoby osiedlonej. W efekcie urzędy otrzymały już od przedstawicieli Polonii ponad 500 tys. wniosków.

Polacy uwierzyli, że brexit jest realny.
Polacy uwierzyli, że brexit jest realny. (123RF)
bEiRPFmJ

- To fantastyczne, że zgłosiło się ponad 500 tysięcy Polaków - to nasi przyjaciele, rodzina i sąsiedzi, którzy tak bardzo przyczyniają się do rozwoju kraju - powiedział w czwartek 16 stycznia minister bezpieczeństwa Brandon Lewis, cytowany przez tvn24bis.pl.

- System osiedleńczy dla obywateli UE jest bezpłatny i prosty, mamy ponad 1,5 tys. pracowników, którzy pomagają wnioskodawcom. Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do złożenia wniosku - dodał przedstawiciel rządu.

500 tys. to spora różnica w porównaniu z danymi, o których pisaliśmy w listopadzie. Wtedy wniosków tych było ok. 340-350 tys., podczas gdy w Zjednoczonym Królestwie na co dzień mieszka ok. 900 tys. Polaków.

bEiRPFmL
Zobacz także: Zobacz też: - Brexit pewny - Rostowski komentuje wygraną Borisa Johnsona. A polexit?

O składanie wniosków apelował ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki. "Zwracam Państwa uwagę na konieczność złożenia takiego wniosku w sytuacji, jeśli chcecie Państwo pozostać w UK po brexicie" - pisał w październiku przedstawiciel polskiej dyplomacji. Podkreślił, że to niezbędne, jeżeli Polacy będą chcieli pozostać na Wyspach po brexicie.

bEiRPFmR

W grudniu przedstawiciele Polonii stanowili ok. 19 proc. wszystkich wnioskodawców. Jak na razie o status osoby osiedlonej zgłosiło się ponad 2,8 mln obywateli UE. Prawie 2,5 mln wniosków rozpatrzono pozytywnie.

Wnioski o przyznanie statusu osoby osiedlonej można składać do 30 czerwca 2021 roku. Gwarantuje on niemal pełnię praw, jaką imigranci cieszą się obecnie.

Polonia mogła uwierzyć w wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które obecnie ma nastąpić 31 stycznia 2020 roku. Odpowiednią ustawę to zapewniającą przyjęła brytyjska Izba Gmin. Jak pisaliśmy w money.pl, brexit stał się niemal pewny po wygranej w ostatnich, przedterminowych wyborach Partii Konserwatywnej i samego Borisa Johnsona.

bEiRPFmS

Od lutego nastąpi jedenastomiesięczny termin przejściowy. W jego trakcie Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacało składki do budżetu UE.

Zarówno Bruksela, jak i Londyn wierzą, że te jedenaście miesięcy wystarczy, by wynegocjować warunki brexitu maksymalnie korzystne dla obu stron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiRPFnm
KOMENTARZE
(18)
25 marzec 202...
3 miesiące temu
KTO MI POWIE JAK NA CHWILE OBECNA WROCIC DO UK
Tłumaczka j. ...
rok temu
U Anglika nic za darmo nie dostaniesz. Obliczeni i bezwzględni ludzie, hipokryci z keep smiling. Kto nie był w Anglii niech poczyta Dickensa i przekona się że dzisiaj jest tak samo jak w 19 tym wieku. Oni to mają w genach, wszystko nastawione na zysk. Ludzie bezdomni i przestępczość to plaga.
Uk🇬🇧
rok temu
NIE WSZYSCY DOSTANĄ POBYTY STAŁE WYSTARCZY ZE BYŁ KARANY W UK POWYZEJ ROKU I MOZE SIE PAKOWAC 😀
bEiRPFnn
krytyk
rok temu
Jak zwykle polacy ....zawsze na ostatnim miejcu!
Eliza
rok temu
Ci Polacy, którzy w UK mają pracę i rodziny na pewno nie wrócą!!! Sytuacja w Polsce jest taka jaką widzimy na co dzień. Kto poczuł że można żyć bez nienawiści, napuszczania na siebie , gdzie ludzie są do siebie życzliwi , gdzie nikt nikomu nie zazdrości niczego, kto ma pracę ten nigdy tutaj nie wróci.