Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Brexit. Polacy w niego uwierzyli i składają masowo wnioski o status osoby osiedlonej

18
Podziel się:

Polacy jednak chcą pozostać na Wyspach. Kiedy tylko widmo brexitu stało się niezwykle realne, rodacy ruszyli składać wnioski o status osoby osiedlonej. W efekcie urzędy otrzymały już od przedstawicieli Polonii ponad 500 tys. wniosków.

Polacy uwierzyli, że brexit jest realny.
Polacy uwierzyli, że brexit jest realny. (123RF)

- To fantastyczne, że zgłosiło się ponad 500 tysięcy Polaków - to nasi przyjaciele, rodzina i sąsiedzi, którzy tak bardzo przyczyniają się do rozwoju kraju - powiedział w czwartek 16 stycznia minister bezpieczeństwa Brandon Lewis, cytowany przez tvn24bis.pl.

- System osiedleńczy dla obywateli UE jest bezpłatny i prosty, mamy ponad 1,5 tys. pracowników, którzy pomagają wnioskodawcom. Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do złożenia wniosku - dodał przedstawiciel rządu.

500 tys. to spora różnica w porównaniu z danymi, o których pisaliśmy w listopadzie. Wtedy wniosków tych było ok. 340-350 tys., podczas gdy w Zjednoczonym Królestwie na co dzień mieszka ok. 900 tys. Polaków.

Zobacz także: Zobacz też: - Brexit pewny - Rostowski komentuje wygraną Borisa Johnsona. A polexit?

O składanie wniosków apelował ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki. "Zwracam Państwa uwagę na konieczność złożenia takiego wniosku w sytuacji, jeśli chcecie Państwo pozostać w UK po brexicie" - pisał w październiku przedstawiciel polskiej dyplomacji. Podkreślił, że to niezbędne, jeżeli Polacy będą chcieli pozostać na Wyspach po brexicie.

W grudniu przedstawiciele Polonii stanowili ok. 19 proc. wszystkich wnioskodawców. Jak na razie o status osoby osiedlonej zgłosiło się ponad 2,8 mln obywateli UE. Prawie 2,5 mln wniosków rozpatrzono pozytywnie.

Wnioski o przyznanie statusu osoby osiedlonej można składać do 30 czerwca 2021 roku. Gwarantuje on niemal pełnię praw, jaką imigranci cieszą się obecnie.

Polonia mogła uwierzyć w wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które obecnie ma nastąpić 31 stycznia 2020 roku. Odpowiednią ustawę to zapewniającą przyjęła brytyjska Izba Gmin. Jak pisaliśmy w money.pl, brexit stał się niemal pewny po wygranej w ostatnich, przedterminowych wyborach Partii Konserwatywnej i samego Borisa Johnsona.

Od lutego nastąpi jedenastomiesięczny termin przejściowy. W jego trakcie Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacało składki do budżetu UE.

Zarówno Bruksela, jak i Londyn wierzą, że te jedenaście miesięcy wystarczy, by wynegocjować warunki brexitu maksymalnie korzystne dla obu stron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
25 marzec 202...
2 lata temu
KTO MI POWIE JAK NA CHWILE OBECNA WROCIC DO UK
Tłumaczka j. ...
3 lata temu
U Anglika nic za darmo nie dostaniesz. Obliczeni i bezwzględni ludzie, hipokryci z keep smiling. Kto nie był w Anglii niech poczyta Dickensa i przekona się że dzisiaj jest tak samo jak w 19 tym wieku. Oni to mają w genach, wszystko nastawione na zysk. Ludzie bezdomni i przestępczość to plaga.
Uk🇬🇧
3 lata temu
NIE WSZYSCY DOSTANĄ POBYTY STAŁE WYSTARCZY ZE BYŁ KARANY W UK POWYZEJ ROKU I MOZE SIE PAKOWAC 😀
krytyk
3 lata temu
Jak zwykle polacy ....zawsze na ostatnim miejcu!
Eliza
3 lata temu
Ci Polacy, którzy w UK mają pracę i rodziny na pewno nie wrócą!!! Sytuacja w Polsce jest taka jaką widzimy na co dzień. Kto poczuł że można żyć bez nienawiści, napuszczania na siebie , gdzie ludzie są do siebie życzliwi , gdzie nikt nikomu nie zazdrości niczego, kto ma pracę ten nigdy tutaj nie wróci.