Notowania

uk
17.09.2019 12:24

MSZ reaguje w sprawie Polaków w Wielkiej Brytanii. "Apelujemy o składanie wniosków"

Jak informowaliśmy na money.pl, Polacy na Wyspach składają zaskakująco mało wniosków o status osoby osiedlonej. Rzeczniczka MSZ zapowiedziała reakcję. Dzień po publikacji tekstu ambasador Polski w Wielkiej Brytanii publikuje list do Polonii. Przypomina, że złożenie wniosku jest konieczne, jeśli chce się zostać w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr/Twitter)
Polacy składają wyjątkowo mało wniosków o status osoby osiedlonej (Fot: Rennett Stowe/CC BY 2.0/Twitter)

Jak informowaliśmy w poniedziałek, ledwie nieco ponad 26 proc. Polaków na Wyspach złożyło wniosek o status osoby osiedlonej. Tymczasem - według planów -Wielka Brytania powinna opuścić Unię już pod koniec października.

Małą liczbą wniosków są zaniepokojeni zarówno eksperci, jak i MSZ. Rzeczniczka resortu zapowiedziała w rozmowie z nami odpowiednią reakcję.

I ta jest błyskawiczna. We wtorek Arkady Rzegocki, polski ambasador w Londynie, wystosował list to Polonii.

Obejrzyj: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

Pisze w niem, że poziom wniosków jest "niepokojąco niski" - i że "tysiące Polaków" mogą być narażonych na "komplikacje związane z brakiem uregulowania swojego statusu".

"Zwracam Państwa uwagę na konieczność złożenia takiego wniosku w sytuacji, jeśli chcecie Państwo pozostać w UK po brexicie" - zaznacza ambasador Rzegocki.

Ambasador dodaje, że niezbędne informacje można znaleźć na rządowej stronie o brexicie. Dyplomata przypomina też, że na stronie są adresy stron "wiarygodnych instytucji", które mogą pomóc pokonać biurokratyczne przeszkody przy zdobywaniu statusu.

W rozmowie z money.pl Jakub Krupa z Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego alarmował, że pojawia się sporo wątpliwych stron internetowych i instytucji, które mogą wykorzystywać Polaków starających się o status osoby osiedlonej. - Warto więc starannie wybierać takie instytucje bądź organizacje - przestrzegał ekspert.

Lepiej niż Polacy radzą sobie ze składaniem wniosków na przykład Bułgarzy - niemal 70 proc. imigrantów z tego kraju wysłało już odpowiednią aplikację. Polacy, wraz z Finami, są na samym końcu wśród przedstawicieli narodów z państw unijnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

KANGURNo to teraz widac jak bardzo polska chce ich powrotu do ukochanej ojczyzny

17-09-2019

mazurPolak to jest tak prosty człowieczek, że woli fure drzewa zrąbać niż coś napisać....

17-09-2019

silny niemiecki japonczyk z USCzekamy na Was Polacy w naszej Polandii cudlandii! Wracajcie!

Rozwiń komentarze (28)