Notowania

brexit
13.12.2019 07:56

Brexit niemal pewny. Boris Johnson dostał zielone światło od wyborców

Pora porzucić wszelką nadzieję, że brexitowi można jeszcze zapobiec. Sondażowe wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii jednoznacznie wskazują na zwycięstwo Konserwatystów. Boris Johnson zakończy sprawę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Boris Johnson dużym poparciem. Drogi do brexitu wciąż są dwie. (Fot: AP/Associated Press/East News)

Wielka Brytania stanęła po stronie Borisa Johnsona wynika z opublikowanych w nocy sondażowych wyników wyborów exit poll. Jak wskazuje BBC torysi mogą liczyć na 368 miejsc w Izbie Gmin, a to daje im wystarczającą przewagę, aby ostatecznie, zgodnie z zapowiedziami premiera, wyprowadzić Zjednoczone Królestwo z Unii Europejskiej.

Jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą będzie to oznaczać definitywne zwycięstwo zwolenników opuszczenia UE, a jego scenariusz spocznie na rękach Borisa Johnsona. Wynik exit poll, jak podkreśla BBC, jest lepszy niż uzyskali torysi w 2017 roku, co daje im silny mandat w Parlamencie i przełamuje dotychczasowy impas, w którym co odważniejsza decyzja premiera spotykała się z twardym oporem. Prezydent USA Donald Trump już pogratulował świetnego wyniku partii Johnsona.

Co więc dalej z Brexitem? Jedno wydaje się pewne. Nastąpi on 31 stycznia 2020 roku. Johnson od początku opowiadał się za szybkim rozwiązaniem tej kwestii. Cała jego kampania prowadzona była pod hasłem "Brexit – zróbmy to wreszcie". Prawdopodobnym jest więc, że dopnie swego.

Premier Boris Johnson według sondaży wygra wybory. Odpowiedź nadejdzie już w czwartek
Funt zawrócił w dół. Brexit już nie taki pewny według sondaży

Pozostaje jednak pytanie o to, na jakich zasadach Wyspy oddzielą się od Zjednoczonej Europy? Tu drogi są dwie. Pierwsza mniej wyboista. Boris Johnson poddaje pod głosowanie w Izbie Gmin wynegocjowaną przez niego umowę z Brukselą i mając większość Wielka Brytania miękko opuszcza UE z końcem stycznia z możliwością przedłożenia o kilka miesięcy decyzji. Wówczas do końca 2020 roku więc obowiązują przejściowe zasady współpracy między UE a UK.

Jednak silna pozycja zwolenników opuszczenia przez Londyn struktur UE za wszelką cenę może naciskać na premiera, aby ten do sprawy podszedł radykalnie i przyśpieszył proces, nawet kosztem umowy. Warto przypomnieć, że Johnson już nie raz kład na szalę twardy brexit i gotowy był jednym ruchem odciąć się od Wspólnoty.

Zobacz też: "Mamy dosyć tego bałaganu". Poirytowanie w Londynie po przełożeniu brexitu o pół roku

Twardy Brexit pozostaje wiąż możliwy również z innego powodu. Dobry wynik wyborów to również wiatr w żagle ambicji premiera. Może on powołując się na mandat, jakim w tych wyborach obdarzyli go Brytyjczycy, próbować ugrać coś więcej i renegocjować warunki w tym i ustalenia względem wzajemnej wymiany handlowej.

Polacy opuszczają Wielką Brytanię. Efekt brexitu
Emigracja. Efekt brexitu, Polacy opuszczają Wielką Brytanię

Wielka Brytania już nadwątliła cierpliwość pozostałych członków UE. Zaostrzony apetyt Johnsona może doprowadzić do tego, że Bruksela powie "basta" i przystanie na twardy brexit, za który winą obarczy Londyn. Także BoJo, znany ze swojego temperamentu może unieść się dumą i zatrzasnąć drzwi.

Niezależnie od tego, którą ścieżką podąży premier Wielkiej Brytanii, jedno jest pewne. Te wybory jednoznacznie przybliżyły brexit.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

Waleczne SerceTe wybory jednoznacznie przybliżyły także początek końca Wielkiej Brytanii. Najpierw separatyści ze Szkocji ogłoszą swoją niepodległość i wyjście spod … Czytaj całość

13-12-2019

BorisBardzo dobry wynnik i szacun do brytyjczykow - w reszcie sie pozbedza cygnanow, polakow rumonow, arabow i beda kontrolowac swoje granice.

13-12-2019

UEA już myślałam ze trzeba ich będzie wyrzucić .

Rozwiń komentarze (9)