Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Emigracja. Efekt brexitu, Polacy opuszczają Wielką Brytanię

332
Podziel się

Blisko 100 tys. Polaków zdecydowało się wrócić z Wielkiej Brytanii i tylko w tym kraju liczba polskich imigrantów spadła. Nie ma złudzeń, to efekt nadchodzącego (choć nie mogącego nadejść) brexitu.

Polacy opuszczają Wielką Brytanię. Efekt brexitu
Polacy opuszczają Wielką Brytanię. Efekt brexitu (East News)
bEimeQnF

Jeszcze w 2017 r. poza granicami Polski czasowo przebywało 2 mln 540 tys. Polaków, w zeszłym roku było to już 2 mln 455 tys. To spadek o 85 tys., czyli o 3 proc., o czym poinformował w piątek GUS. Chodzi o osoby, które zdecydowały się na wyjazd trwający minimum trzy miesiące. Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", te dane nie pozostawiają złudzeń, że chodzi o brexit.

W większości krajów liczba polskich imigrantów i imigrantek nie zmieniła się lub tylko nieznacznie wzrosła, np. w trzecim najchętniej wybieranym przez Polaków kraju, czyli Holandii, w 2017 r. przebywało 120 tys. rodaków, a w 2018 r. - 123 tys. Z kolei w Niemczech w 2017 r. było to 703 tys. osób, a rok później ich liczba wzrosła do 706 tys. W Wielkiej Brytanii w 2017 r. żyło i pracowało 793 tys. osób z Polski, a w 2018 roku 695 tys., czyli o 98 tys. mniej.

bEimeQnH

GUS zaczął badać zjawisko polskiej emigracji zarobkowej w roku wejścia Polski od UE. Wtedy w Zjednoczonym Królestwie przebywało na czasowej emigracji 150 tys. osób z Polski, rok później ich liczba wzrosła do 340 tys., a w 2011 r. już do 625 tys. "GW" zwraca uwagę, że kiedy zapadła decyzja o brexicie, napływ Polaków do Wielkiej Brytanii wyhamował, choć nie od razu - między 2016 a 2017 rokiem ich liczba wzrosła z 788 tys. do 793 tys.

2018 rok był pierwszym od ośmiu lat, w którym liczba Polaków na emigracji spadła. W ocenie GUS, powodem tego jest dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niski poziom bezrobocia, a także niepewność związana z brexitem.

Zobacz także: Obejrzyj: Brexit."Potrzeba ulg zachęcających do powrotu"
bEimeQnN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEimeQoi
KOMENTARZE
(332)
Tatemae
rok temu
Homo Economicusy wyjadą, bo dla nich liczy się tylko kasa, a przecież są ważniejsze wartości w życiu.
Janek
rok temu
Droga redakcjo skąd wy bierzecie te dane z kosmosu 100 tyś Polaków wraca z wielkiej Brytanii osobiście pracowałem w firmach robiących analizy statystyki sondy publiczne i nikt nie słyszał o takich masowych powrotach więc proszę skończyć z propagandą
ja
2 lata temu
mam prosbe do niudacznikow mieszkajacych w angli,a jest ich tam ponad 80% -nie wracajcie do Polski
bEimeQoj
mazi
2 lata temu
jaka tam polityka pis,przeciez w innych niz uk krajach polakow nie ubywa a nawet przybywa wiec darujcie sobie gloszenie pisowej propagandy.to staje sie jakas nowa religia.
michal
2 lata temu
frajerzy i frajerki do pl wracaja zadne lieniadze i zadny kurs wymiany walut mnie nie zmusi do powrotu
...
Następna strona