Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Brexit. Niecałe 40 proc. Polaków wystąpiło o możliwość pozostania na Wyspach

215
Podziel się:

Nic nie zmieniają apele ambasadora RP Arkadego Rzegockiego – Polacy nadal nie kwapią się do składania wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej. Coraz więcej emigrantów myśli o powrocie do kraju.

W ubiegłym roku 116 tys. Polaków wyjechało z Wielkiej Brytanii, przez co liczba tych, którzy pozostali, spadła do nieco ponad 900 tys.
W ubiegłym roku 116 tys. Polaków wyjechało z Wielkiej Brytanii, przez co liczba tych, którzy pozostali, spadła do nieco ponad 900 tys. (123RF)

Status osoby osiedlonej uprawnia do pozostania na terenie Wielkiej Brytanii po 2020 roku, czyli już po terminie brexitu, który wciąż jest przesuwany.

Wymieniony status został zagwarantowany w najnowszej umowie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, którą wynegocjował premier Boris Johnson.

Imigranci tłumnie ruszyli do odpowiednich urzędów, by uzyskać takowy status. Dla przykładu, który podaje "Rzeczpospolita", po 80 proc. Rumunów i Bułgarów już złożyło odpowiednie wnioski. Marnie przy tym wyglądają Polacy – tylko 38 proc. rodaków mieszkających na Wyspach ubiega się o status osoby osiedlonej. "Rz" sugeruje, że może to być spowodowane chęcią powrotu do kraju.

– W ubiegłym roku 116 tys. Polaków wyjechało z Wielkiej Brytanii, przez co liczba tych, którzy pozostali, spadła do nieco ponad 900 tys. Z naszych szacunków wynika, że 80 proc. rodaków, którzy opuszczają Wielką Brytanię, przenoszą się do Polski. Danych za ten rok jeszcze nie ma, ale sądzimy, że trend powrotów trwa, o ile się nie nasilił – tłumaczy ambasador RP Arkady Rzegocki w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz także: Zobacz także: Brexit. "Symboliczne czarne chmury nad miastem". Nasz reporter prosto z Londynu

Polacy na Wyspach przeważnie mają pensje w granicach 1-1,3 tys. funtów miesięcznie – większość z tego pochłaniają im wydatki na życie codzienne. W Londynie, gdzie mieszka ćwierć miliona polskich imigrantów, koszt wynajmu kawalerki na obrzeżach miasta to ok. 1 tys. funtów, a doliczyć trzeba jeszcze inne koszty życia, które znacznie przewyższają te same koszty życia nad Wisłą.

Do Wielkiej Brytanii Polacy tłumnie zawitali po dołączeniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Najwięcej wyjechało młodych, którzy dziś są już na innych etapach życia. Weszli w związki małżeńskie, mają dzieci, w Polsce pozostawili rodzinę, która wymaga coraz większej opieki ze względu na wiek. To również może sprzyjać powrotom do kraju.

– Polacy wracają, bo spadł kurs funta, panuje niepewność z powodu brexitu, styl i jakość życia w Polsce się przeobraża. Ale najważniejsza jest zmiana stosunku do własnego kraju, coraz większa pewność Polaków – mówi Rzegocki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(215)
ZENEK
4 lata temu
Po pierwsze wnioski w UK w wiekszasci wypenia sie przez internet, starsi ludzie przez telefon chyba? Do urzedu ? Przez 15lat bylem tylko po akt urodzenie dzieci i zarejestrowanie slubu😄 po drugie duza liczba polakow ma juz tu swoje domy wracaja ci co przez 10lat zyli na walizkach. Po trzecie ja czekam na nastepna gorke cenowa w nieruchomosciach 5-10 lat i sprzedaje swoj dom = witaj Hiszpanio
polska patoem...
4 lata temu
precz z pato-robolami cala ta rzesza patusow powinna wrocic do tych dziur na wschodzie bialystokow rzeszowow i innych wynalazkow
Ja
4 lata temu
powiem tylko tyle w uk bylem ponad 8 lat,wrocilem jakies 5miesiecy temu i jest ok,mam prace umeblowany dom samochod,co mi trzeba wiecej,teraz zyje sobie spokojnie i normalnie,troche tysiecy mam na koncie odlozone,dla mnie jest ok
kokose
4 lata temu
hahaha jasne przeciez jest 2 lata jeszcze czasu na zlozenie a wy juz nze mysla o powrocie nie nie mysla o przeniesniu sie do kanady
cudowny
4 lata temu
Polacy wracaja bo widza co sie dzieje w państwach masońskich tęczowskich
...
Następna strona