"Miliarderów nie powinno być". Faworyt w wyborach na burmistrza Nowego Jorku w ogniu krytyki
Zohran Mamdani, prowadzący w sondażach przed wyborami na urząd burmistrza Nowego Jorku, przyznał, że metropolia nie powinna mieć miliarderów. Jego słowa wywołały falę krytyki ze strony najbogatszych amerykańskich polityków, w tym z kręgów republikańskich.
Zohran Mamdani, kandydat na burmistrza Nowego Jorku z poparciem Demokratów, znalazł się w centrum uwagi po wywiadzie, jakiego udzielił stacji NBC News. Mamdani stwierdził w kontekście rosnącej liczby miliarderów w Nowym Jorku, że "nie powinniśmy ich mieć". Podkreślał, że w czasach rosnących nierówności tak ogromne majątki są nie do przyjęcia.
Mamdani, będący faworytem sondaży, dodał, że wprowadzi stałą podwyżkę podatku o 2 procent dla Nowojorczyków zarabiających ponad milion dolarów rocznie (ok. 1 proc. populacji miasta).
Miliarderzy reagują na słowa Mamdaniego
David Sacks, współzałożyciel Craft Ventures i doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. kryptowalut, skomentował na platformie X wprost: "dołączcie do MAGA (Make America Great Again, ruch który wyniósł Trumpa) albo przygotujcie się na to, że traficie na talerz Mamdaniego" - napisał Sacks. Ostrzegł także Dolinę Krzemową przed rosnącym wpływem radykalnej lewicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z małej wsi do wielkiego biznesu - historia Rafała Brzoski w Biznes Klasie
O tym, że zapowiedzi Mamdaniego nie są luźnie rzuconymi hasłami, wspomina znany finansista Bill Ackman, założyciel i dyrektor generalny funduszu Pershing Square Capital Management. "Socjalistyczna nomenklatura Mamdaniego nie jest żartem, ani aspiracją. To plan biznesowy ruchu, któremu przewodzi i który na razie wygrywa (w wyścigu po urząd burmistrza - red.). Ackman udostępnił też nagranie, w którym Mamdani zachęca do wybierania socjalistów i przejmowania środków produkcji.
Propozycje zmian i dalsza krytyka
Mamdani proponuje też zamrożenie czynszów, bezpłatną komunikację miejską, miejskie sklepy spożywcze i darmową opiekę nad dziećmi. W rozmowie z CNN bronił tych pomysłów, podkreślając, że "ma wiele zastrzeżeń do kapitalizmu".
Po zwycięstwie Mamdaniego w prawyborach, Donald Trump napisał na TruthSocial w obraźliwy sposób: – "Demokraci przekroczyli granicę. Mamdani to stuprocentowy komunistyczny szaleniec". Dodał, że - jeśli wygra wybory w Nowym Jorku - będzie musiał zachowywać się właściwie, "albo miasto nie dostanie pieniędzy z budżetu federalnego".