Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Miliardy na niwelowanie trującego węgla. Wiemy, ile rząd przeznaczył na kluczowy program

26
Podziel się:

Aż 1,95 mld zł na program "Czyste powietrze" i 660 mln zł na program "Mój prąd". Oto plany wydatkowe NFOŚiGW na 2022 r. Biorąc pod uwagę wzrost cen prądu, szczególnie ten drugi jest dramatycznie potrzebny.

Miliardy na niwelowanie trującego węgla. Wiemy, ile rząd przeznaczył na kluczowy program
Na program "Mój prąd" przeznaczono 650 mln zł na 2022 r. (Pixabay)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w przekazanym PAP planie wydatków na 2022 rok wskazał, że przychody Funduszu w przyszłym roku mają wynieść blisko 5,1 mld zł, czyli o ponad 70 proc. więcej (blisko 1,9 mld zł) niż w planie na 2021 rok.

Wyjaśniono, że wzrost przychodów w 2022 roku wynika głównie z planowanego pozyskania środków ze sprzedaży przez Komisję Europejską uprawnień do emisji CO2 (900 mln zł Z Funduszu Modernizacyjnego), uwzględnienia przychodów Funduszu Niskoemisyjnego Transportu z tytułu opłaty emisyjnej (390 mln zł) oraz uzyskania opłat zastępczych wynikających z ustawy o efektywności energetycznej (355 mln zł).

Inwestycje na ekologię w 2022 r.

Zgodnie z planem, w 2022 r. NFOŚiGW na inwestycje związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną chce przeznaczyć blisko 9,2 mld zł, czyli o 2,2 mld zł więcej niż w 2021 r.

Zobacz także: Kaucja na butelki plastikowe. Kiedy wejdzie w życie?

Na dotacje dla beneficjentów ma trafić 6,5 mld zł, a blisko 2,7 mld zł ma być przeznaczone na finansowanie zwrotne (pożyczki - 2,3 mld zł; kapitałowe - 0,4 mld zł).

Fundusz przekazał, że zgodnie z planem, na wymianę przestarzałych pieców oraz termomodernizację budynków w ramach programu "Czyste powietrze" ma iść 1,95 mld zł.

Na program promocji fotowoltaiki "Mój prąd" ma być przeznaczone 660 mln zł. Fundusz zapowiadał, że w pierwszym bądź drugim kwartale 2022 r. ma wystartować czwarta edycja tego programu - szersza od poprzednich, oferująca nie tylko dopłaty do paneli PV, ale również m.in. do magazynów energii czy ładowarek do samochodów elektrycznych.

Z planu wydatków Funduszu na przyszły rok wynika ponadto, że 900 mln zł trafi na wsparcie niskoemisyjnego transportu, infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru.

Fundusz w 2022 roku będzie również wspierał inwestycje, których celem będzie ograniczenie emisji zanieczyszczeń przemysłowych do atmosfery, a także budowę, rozbudowę lub modernizację instalacji prowadzących do zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych. W tym celu w ramach dwóch programów "Nowa Energia" i "Energia Plus" ma trafić do beneficjentów 750 mln zł.

NFOŚiGW w 2022 roku ma przeznaczyć również 537 mln zł na programy wspierające budownictwo energooszczędne.

W ramach inwestycji mających prowadzić do zrównoważonego gospodarowania zasobami środowiska, adaptacji do zmian klimatu, poprawie jakości środowiska Fundusz chce wydać w 2022 roku ponad 1 mld zł, a na wsparcie działalności monitoringu środowiska, adaptacji do zmian klimatu, ochrony zasobów wodnych poprzez zwiększenie retencji na prywatnych posesjach - 440 mln zł.

Z powyższej informacji Funduszu wynika, że także w 2022 r. kontynuowany będzie cieszący się dużą popularnością program "Moja woda". Można było w nim otrzymać do 5 tys. zł dotacji na m.in. instalacje wychwytujące deszczówkę na prywatnych nieruchomościach.

Natomiast na polepszenie systemów oczyszczania ścieków w aglomeracjach przeznaczonych ma być ponad 400 mln zł, a poza aglomeracjami - przeszło 150 mln zł.

Z planu wydatków NFOŚiGW wynika ponadto, że ponad 330 mln zł trafi na inwestycje związane z gospodarką odpadową w tym usuwanie porzuconych odpadów.

Plan zakłada też, że 1,5 mld zł z NFOŚiGW trafi na wpłaty do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Funduszu Przewozów Autobusowych.

Narodowy Fundusz zastrzegł, że w przekazanym PAP planie wydatków na 2022 rok nie znalazły się obsługiwane przez NFOŚiGW fundusze europejskie, gdyż są one rozliczane pozabilansowo. W ramach POIiŚ na lata 2014-2020 Fundusz podpisał blisko 1,4 tys. umów na kwotę dofinansowania 20,1 mld. Projekty te mają wartość 39,5 mld zł. Zapewniono, że mają zostać podpisane kolejne umowy na ponad 0,9 mld zł. Kontynuowane będą również wypłaty środków zaplanowane do 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
jednakowo
2 lata temu
po co wymieniać liczniki na prąd wystarczy je przenieść na zewnątrz i wymienić piony często przestarzałe i odpowiednio zabezpieczyć i oszczędności większe od fotowoltaiki
wzór cnót nie...
2 lata temu
Dopłaty do fotowoltaiki ??????....Próbowałam z różnych źródeł- do końca roku daleko- ale wszystko się skończyło...Znajomi założyli sporo przede mną- też nic nie otrzymali...
Jamicz
2 lata temu
Ciekawe kiedy zaczną wymieniać na gazowe, kopciuchy w ciepłowniach i elektrociepłowniach miejskich, opalane miałem węglowym miernej jakości?
Georg
2 lata temu
To jest wszystko eko ściema żeby panowąc nad społeczeństwem. O to chodzi żeby ludzie się bali żeby za dużpo nie mieli bo zaczną mieć wymagania. Nowy porządek świata już nad tym pracuje przyużyciu ONZ i miliardów z kont sorosy i innychgatsow
Smutny
2 lata temu
Ile jeszcze będzie trwało to bicie piany? Dlaczego butelki puszki są dalej bezzwrotne?Dlaczego całe noce świecą się światła na ulicach i miedzach? Dlaczego dotacje na co klwiek związane z ekologią jest tak trudno uzyskać???
...
Następna strona