Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Miliardy złotych do budżetu państwa. PKN Orlen wpłaci najwięcej

34
Podziel się:

Dywidendowe przychody budżetu państwa w 2024 r. będą najwyższe od lat - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Konkretnie od 2015 r. Wyliczono, że Orlen, PKO BP zapewnią państwowej kasie ponad 4 mld zł wpływów. Najwięcej pochodzić będzie od koncernu z Płocka.

Miliardy złotych do budżetu państwa. PKN Orlen wpłaci najwięcej
Daniel Obajtek, były już prezes Orlenu (East News, Wojciech Olkusnik)

"DGP" zaznacza, że decyzje ws.podziału zysku akcjonariusze spółek będą podejmować za kilka miesięcy. Na podstawie wyników finansowych za 2023 r. dziennik wylicza, jakich wpływów można się spodziewać m.in. po Orlenie, PKO BP i PZU. Najwięcej po koncernie, którym do niedawna kierował Daniel Obajtek.

"Polityka dywidendowa Orlenu zakłada, że każdego roku firma będzie zwiększać wypłatę z zysku przypadającą na jedną akcję o 15 gr. Kwotą wyjściową do wyliczeń jest 4 zł wypłacone z zysku za 2022 r. W tym roku akcjonariusze powinni zatem otrzymać 4,15 zł na akcję, co oznacza, że spółka wypłaci łącznie ponad 4,8 mld zł" - oszacowała gazeta.

Z tej kwoty do budżetu państwa ma trafić z Orlenu - po odliczeniu podatku - 1,9 mld zł. Ale jednocześnie dziennik zaznacza, że podatek również zasili państwową kasę, ale trafi do innej "przegródki". Grupa Orlen wypracowała 373 mld zł przychodów w całym 2023 r. W samym IV kw. sięgnęły 98 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Wpływy do budżetu z PKO BP i PZU

Najwyższy zysk w historii odnotować ma PKO BP. Analitycy wyliczyli, że bank, w którym Skarba Państwa ma 29,4 proc. udziałów, w 2023 r. wypracował ponad 6 mld zł.

"Spółka wypłaciła już akcjonariuszom zaliczkę na poczet dywidendy z zysku za 2023 r. w wysokości 1,28 zł. Łukasz Jańczak, analityk Erste Securities, szacuje, że do tej kwoty należy doliczyć jeszcze przynajmniej 3 zł na akcję, co sprawia, że łącznie PKO BP wypłaci akcjonariuszom w tym roku ok. 5,4 mld zł. To pozwala oszacować wpływy netto do budżetu na poziomie niemal 1,3 mld zł" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyliczono, że PZU ma z kolei zasilić budżet kwotą ok. 1,1 mld zł. Zakładając, że Powszechny Zakład Ubezpieczeń wypłaci dywidendę w wysokości 4,5 zł na akcję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Amelkus
4 tyg. temu
Jakiego odliczenia podatku? Jak się ma dużo akcji i ma się je przez dłuższy czas to się nie płaci podatku.
Jacek
2 miesiące temu
A Tusk chce się dobrać do kury znoszącej złote jajka...
czy
2 miesiące temu
na oprocentowanie kredytów im starczy?
Emeryt
2 miesiące temu
Ciekaw jestem co będzie z dewidentą z jastrzębskiej spółki węglowej nie wypłacanej przez kilka lat, czy pominięci zostaną znowu akcjonariusze jak zwykle kosztem podwyżek i nagród tylko dla pracowników spółki
Kriss
2 miesiące temu
Banksterzy górą jak zwykle!!! NBP podnosi stopy procentowe żeby obniżyć inflację dla Kowalskiego. Ten Kowalski płaci wyższe odsetki od kredytów w bankach. Bank zarabia więcej na odsetkach od kredytów i wypracowuje znacznie większy zysk. Zyskiem Bank dzieli sie z akcjonariuszami czyli najczęściej z osobami zamożnymi których stać na zakup akcji tego banku i że Skarbem Państwa. Zatem Kowalski płaci więcej, żeby ludzie bogaci mieli jeszcze więcej wraz ze Skarbem Państwa. Na czyją więc niekorzyść dziala inflacją? Oczywiście Kowalskiego, bo zapłaci więcej za raty i za zakupy codzienne w tym Vat!!! Kto zatem skorzysta na inflacjii? Oczywiście Skarb Państwa i najbogatsi z udziałami w tych Bankach które łupią Kowalskiego!!! Jest w tym wszystkim jesze "niezalezny" NBP który swoją nieudolną polityką fiskalną do tego doprowadził i pobiera banksterskie pensje z naszych wyższych spowodowanych inflacją podatków na które miał wpływ np. skupując akcje covidowe w wysokości ok. 250 mld złotych. Podsumowujac: nie ważne co zrobi "niezależne" NBP, czy to dobrą czy złą polityką fiskalną zawsze banksterzy i Skarb Panstwa będą na plus! Tylko dlaczego ten biedny Kowalski dostaje ciągle po d....ie???!!! Ciekawe czy to opublikują??? money.pl też są poniekąd częścią systemu finansowego!!!
...
Następna strona