Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Miliony dla policjantów i żołnierzy. Sejm zagłosował ws. dodatku antyemerytalnego

753
Podziel się:

Sejm przyjął nowelizację, która zakłada wprowadzenie tzw. dodatku antyemerytalnego dla policjantów i żołnierzy. Dodatki, które będą wypłacane po 15 latach, mają zatrzymać w służbie najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy.

Miliony dla policjantów i żołnierzy. Sejm zagłosował ws. dodatku antyemerytalnego
Policjanci z 15-letnim stażem otrzymają specjalne dodatki. Zaczną się od 5 proc. pensji (PAP, Darek Delmanowicz)

Nowelizacja dotyczy żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dodatek antyemerytalny. Najważniejsze założenia

Nowe miesięczne świadczenie będzie przysługiwało funkcjonariuszom i żołnierzom po 15. roku służby. Będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Posypały się mandaty. Niewiarygodne, co nagrał dron w Bydgoszczy

Dodatek po 15 latach służby będzie wypłacany niezależenie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Tego świadczenia obecnie nie dostają jednak funkcjonariusze służb specjalnych. Przyjęta ustawa to zmienia. Świadczenie obejmie także ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA. Jego kwota to 1500 zł miesięcznie po 25 latach i 2500 zł miesięcznie po 28 latach i 6 miesiącach.

Chcą, żeby policjanci pracowali dłużej

Rząd w ten sposób chce zatrzymać policjantów w pracy. W policji są bowiem wakaty, a dodatkowo ostatnio wielu funkcjonariuszy złożyło wypowiedzenia i poszło na emeryturę

- Zależy nam na tym, aby zachęcić funkcjonariuszy do długiej służby i ograniczyć przejścia na emeryturę. Przypomnę, że ogromna grupa funkcjonariuszy może odejść na emeryturę po 15 latach służby. Dlatego też zaproponowaliśmy stosowne dodatki motywacyjne, antyemerytalne - przekonywał niedawno wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Pod koniec ubiegłego roku związki wynegocjowały też zwiększenie funduszu nagród dla służb podległych MSWiA. Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna i Służba Ochrony Państwa otrzymają na to 30 mln zł.

Wróci także dodatek graniczny, m.in. a dla funkcjonariuszy Straży Granicznej pełniących służbę na wschodniej "zielonej granicy". Wyniesie on 450 zł brutto. Według szacunków dodatek może otrzymać 6,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(753)
Robo
rok temu
Po 15 latach to 40% wysokości emerytury. Po 28,5 latach 75%. Zapraszam każdego skoro jest tak dobrze. Praca w weeckendy swięta, na zmiany i nocki bez dodatkowych świadczeń. Drzwi otwarte. Kariera dla każdego.
Emeryt
rok temu
60 lat powinni pracowac
Emeryt
rok temu
To jest patologja tym posłom i żądowi trzeba podziękować
Bez komentarz...
rok temu
W USA na emeryturę policjant stanowy może odejść po przepracowaniu min. 26 lat ale musi mieć min. 50 lat, w Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii odchodzą zgodnie z powszechnym wiekiem emerytalnym a to państwa na szlaku emigracji. W Niemczach min 60 lat wiekiem, w Holandii 61, w Wielkiej Brytanii min. staż to 35 lat a u nas na wcześniejszą po 15 latach nawet w wieku 35 - bez komentarza
Nick
rok temu
Każdy decyduje o swoim zawodzie. Jeśli ktoś jest nie zadowolony to zawsze może zrobić sobie jakieś uprawnienia albo podnieść swoje wykształcenie. Kto narzeka na siebie lub na innych sam sobie jest winien.
...
Następna strona