Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Miliony zł dla działkowców. Puda: program będzie kontynuowany

73
Podziel się:

- Wart 50 mln zł pilotażowy program wsparcia działkowców, w ramach którego ogrody działkowe mogą ubiegać się o dofinansowanie, będzie kontynuowany - zapowiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Dodał, że dofinansowanie może być przeznaczone na poprawę zazielenienia, na zielone dachy, ekrany zielone, ale także na to, by np. obsiać działki roślinami miododajnymi czy nawet podstawić ule.

Miliony zł dla działkowców. Puda: program będzie kontynuowany
Wartość grantu dla jednego Rodzinnego Ogrodu Działkowego to od 10 tys. zł do 100 tys. zł (Adobe Stock)

- Myślę, że jest to jeden z najciekawszych programów, które w tej chwili będziemy realizować, jeżeli chodzi o ochronę przyrody, ochronę kwiatów czy pszczół w miastach – mówił minister, uczestniczący w poniedziałek w Katowicach w uroczystości podpisania pierwszych sześciu umów na dofinansowanie ogrodów działkowych z woj. śląskiego, wartych łącznie prawie 600 tys. zł.

Dodał, że dofinansowanie może być przeznaczone na poprawę zazielenienia, na zielone dachy, ekrany zielone, ale także na to, by np. obsiać działki roślinami miododajnymi czy nawet podstawić ule. - Ważny obszar to zbiorniki retencyjne, które pozwolą działkowcom na zabezpieczenie większej ilości wody (…), jej gromadzenie i oszczędzanie – wyliczał w Katowicach szef resortu funduszy i polityki regionalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś marzenie każdego, a dziś? Działka wciąż kusi, dostępna tylko na rynku wtórnym

Jak poinformowała prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska, obecnie trwa czwarty nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu – wpłynęło ich dotąd 352. - Zaczniemy sukcesywne podpisywanie umów w każdym województwie. Sukcesywnie co miesiąc będziemy uruchamiać kolejny nabór, aż do wyczerpania środków – zapowiedziała szefowa ARiMR.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk podał, że z 50-milionowego budżetu programu Fundusz wypłacił już ok. 10 mln zł zaliczek.

Puda: program jest odpowiedzią na oczekiwania działkowców

Minister Puda podkreślał, że rodzinne ogrody działkowe to – jak mówił – zielone płuca miast. Zauważył, że ogrody pełnią nie tylko ważne funkcje przyrodnicze, ale też społeczne, integracyjne, zdrowotne oraz wzmacniają poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Zdaniem Pudy, ogrody działkowe przez wiele lat były niedofinansowane, zaś obecny program jest odpowiedzią na oczekiwania działkowców.

Wartość grantu dla jednego Rodzinnego Ogrodu Działkowego to od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Wnioski o przyznanie grantu trzeba złożyć do Oddziału Regionalnego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce położenia ROD, którego dotyczy wniosek. Można to zrobić osobiście, listownie bądź przez internet. Wzór wniosku można znaleźć na stronie ARiMR.

Finansowany z unijnych środków program "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" jest wspólnym przedsięwzięciem kilku ministerstw i instytucji: resortu funduszy i polityki regionalnej, resortu klimatu i środowiska, resortu rolnictwa, a także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(73)
żyć
6 miesięcy temu
nie umierać działkowiczom ze zjednoczonej. wypłacono już średnio 28 tysięcy zł do ogródka. ja na swojej działce też chciałbym coś posadzić, ale nie należę do grupy RODOs, tylko do gorszego sortu, więc poprostu mi się nie należy
ewa
6 miesięcy temu
a jak sprzedają to biorą do siebie działkowcy. O co tu faktycznie chodzi. Czy właśnie miasta i gminy nie powinny dostać
K.S.
6 miesięcy temu
Kiedy II waloryzacja w tym roku , jak mamy zyc ? Ogrody moga poczekac to nie takie pilne !
Kubuś PUCH
6 miesięcy temu
Jak myślicie kto dostanie tą kasę?????już członkowie KC PZPiS ustawiają się w kolejce a dla pozostałych nie związanych z KC nie zostanie nic
działkowiec
6 miesięcy temu
Prezesi działek zgarną kasę a my działkowcy figę z makiem dostaniemy,nic się nie zmieni ,może gdzieś drzewko zasadzą na pokaz i na tym się skończy..
...
Następna strona