Trwa ładowanie...
bEEDKmXV
Notowania

Dofinansowanie – Wszystkie wiadomości

Money. To się liczy. Problemy z fotowoltaiką. Będą masowe odłączenia od sieci?
12
23.09.2021 8:43

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Problemy z fotowoltaiką. Będą masowe odłączenia od sieci?

Dziś w programie pytamy o opłacalność instalacji fotowoltaicznych i dofinansowanie na wymianę pieca. Gościem będzie Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. Zapraszamy od g. 9.15.

Mój Prąd - koniec dopłat. "Rząd tego nie komunikuje, ale 3 tys. zł już nie będzie"
208
03.09.2021 14:00

ENERGIA
 / 
Mój Prąd - koniec dopłat. "Rząd tego nie komunikuje, ale 3 tys. zł już nie będzie"

Ważne zmiany w OZE. Pula dopłat w ramach programu Mój Prąd wyczerpana. - Pierwsza zmiana, która już się dzieje, to koniec dopłat w ramach programu Mój Prąd, bo one właściwie już się wyczerpały. To ważne, bo rząd tego nie komunikował, ale jeśli ktoś dzisiaj chce montować fotowoltaikę, to musi się liczyć z tym, że nie otrzyma 3 tys. zł dopłaty - powiedział w programie "Money. To się liczy" Bartłomiej Derski, wysokienapiecie.pl. - Druga zmiana, dopiero zapowiedziana, to zmiana sposobu rozliczania energii elektrycznej. Do tej pory można było korzystać z 80 proc. wytworzonej energii, bez żadnych opłat za dystrybucje. To był największy problem tego systemu, bo brakowało pieniędzy na utrzymanie sieci. Dziś osoby mające fotowoltaikę, nie składają się na utrzymanie sieci, a z tej sieci korzystają. Program był dobrym rozwiązaniem na początek. Być może politycy od razu powinni komunikować, że to program na start, by rozkręcić rynek fotowoltaiki w Polsce - dodał. Był też pytany, czy OZE przestanie się opłacać. - Nie. Okres zwrotu z instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym może się wydłużyć z 6-7 lat do 8-9 lat. To wciąż będzie opłacalna inwestycja, jeśli będziemy aktywnymi prosumentami, czyli jeśli zwrócimy uwagę na używanie tej energii w domu. Na przykład poprzez instalację pompy ciepła czy magazynu energii. Natomiast bardzo prosty system, dla kogoś, kto nie chce się w ogóle zajmować energetyką w swoim domu, już się skończył - odpowiedział.

Mój elektryk. Jest pierwszy tysiąc wniosków. Minister klimatu: Musimy rozruszać rynek
8
24.08.2021 18:31

KLIMAT
 / 
Mój elektryk. Jest pierwszy tysiąc wniosków. Minister klimatu: Musimy rozruszać rynek

Program "Mój elektryk" działa od miesiąca. Jest zainteresowanie? - Mamy już pół tysiąca wniosków. Przypomnijmy, że to te wnioski, które muszą być potwierdzone zamówieniem pojazdu u sprzedawcy. Co cieszy, to to, że mamy już pierwszą setkę wniosków, które zostały złożone z Kartą dużej rodziny, czyli z podwyższonym poziomem dofinansowania. Można uzyskać 27 tysięcy złotych. To dużo, biorąc pod uwagę, że ta kwota nie jest zróżnicowana w zależności od kwoty pojazdu, więc mamy elektryki, w których ta kwota robi już naprawdę dużą różnicę - powiedział w programie "Money. To się liczy" minister klimatu Michał Kurtyka. - Będę się spotykał z importerami i zachęcał ich, by zamówili więcej pojazdów. Musimy rozruszać ten rynek, jak rozruszaliśmy rynek fotowoltaiki - dodał.

"Mój Elektryk". Ponad 18 tys. zł dopłaty na zakup auta
3
14.07.2021 14:35

DOTACJA
 / 
"Mój Elektryk". Ponad 18 tys. zł dopłaty na zakup auta

Program "Mój Elektryk" to dopłaty do samochodów elektrycznych, już ruszyły zapisy. - 12 lipca ruszyliśmy z naborem, osoby fizyczne mogą uzyskać ponad 18 tys. zł bezzwrotnej dotacji na zakup pojazdu elektrycznego. Podnieśliśmy też maksymalną wartość kwoty, jaką można przeznaczyć na zakup pojazdu. Ponadto promujemy rodziny wielodzietne, bo te mogą dostać grubo ponad 20 tys. zł - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Zainteresowanie jest, pojawiają się wnioski. Jest większe niż przy pierwszym naborze, bo i warunki są korzystniejsze. Rynek mocno się rozwinął, zwiększyła się dostępność tych pojazdów, dlatego poziom 225 tys. zł jest wystarczającym poziomem maksymalnej kwoty wydawanej przez potencjalnych beneficjentów - dodał.

Więcej pieniędzy na program "Mój Prąd"? "Pracujemy już nad tym"
4
14.07.2021 11:20

WIDEO
 / 
Więcej pieniędzy na program "Mój Prąd"? "Pracujemy już nad tym"

1 lipca ruszył kolejny nabór do programu "Mój Prąd". Zainteresowanie jest ogromne, więc pojawia się pytanie, czy jest szansa na większą pulę pieniędzy do rozdania? - Tak, jest taka szansa. Pracujemy już nad tym, aby na początku przyszłego roku uruchomić program "Mój Prąd 4.0". A w obecnym programie zachęcamy prosumentów do autokonsumpcji energii elektrycznej, którą produkują - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Przy kolejnym naborze chcemy wskazywać na pewne elementy, które należy wykonać, aby energię zatrzymać w miejscu wytworzenia. W czwartej edycji na pewno będziemy chcieli dofinansowywać dodatkowe komponenty, na przykład ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny ciepła i chłodu oraz inteligentne systemy zarządzania energią. Pracujemy też nad programem dotyczącym magazynów energii, rozmawiamy z branżą, aby te komponenty, które wprowadzimy, spełniały swoją rolę, by prosumenci dostali dofinansowanie również na te komponenty - dodał.

bEEDKmXX
Dopłata do roweru w zamian za stary samochód? Francuzi stawiają na ekologiczne rozwiązania
18
02.05.2021 17:13

DOFINANSOWANIE
 / 
Dopłata do roweru w zamian za stary samochód? Francuzi stawiają na ekologiczne rozwiązania

Już wkrótce właściciel starego samochodu uzyska możliwość jego zezłomowania oraz dopłatę do roweru elektrycznego. Ta może z kolei wynieść nawet 2,5 tys. euro. Czy francuskie rozwiązanie trafi na podatny grunt?

Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?
242
22.04.2021 17:19

ULGA
 / 
Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?

Milion gospodarstw domowych zmaga się z ubóstwem energetycznym. Co z pomocą państwa? - Nasze oczy skierowane są na osoby, których nie stać, by pokryć wkład własny na termomodernizację. Przypomnę, że przy wyższym poziomie finansowania możemy uzyskać do 37 tys. zł na wykonanie tych zadań. Oczywiście pracujemy i rozmawiamy choćby z Bankiem Światowym, żeby wprowadzić jeszcze jakiś element, który pozwoli w większym stopniu sfinansować zadania termomodernizacyjne dla tych, których na to nie stać - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Można skorzystać z kredytu z dotacją. Mamy zapewnienie z banków, że będzie on korzystny. Dotacja pójdzie na częściową spłatę kredytu, ale do tego banki będą miały gwarancję, że jeśli komuś pogorszy się sytuacja finansowa i nie będzie mógł go spłacać, będzie to pokrywane z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Banki tym samym nie będą musiały tworzyć dodatkowych odpisów zabezpieczających te pożyczki, a to sprawi, że kredyt będzie tańszy i bardziej dostępny - dodał.

Producenci alarmują: fotowoltaika zdrożeje. Co dalej z programem "Mój Prąd"?
6
22.04.2021 17:01

CENA
 / 
Producenci alarmują: fotowoltaika zdrożeje. Co dalej z programem "Mój Prąd"?

W lipcu ma ruszyć trzecia edycja programu "Mój Prąd". Tymczasem producenci ogniw fotowoltaicznych alarmują, że zaczyna brakować surowca do produkcji paneli słonecznych. Co dalej ze wsparciem państwa? - Do lipca mamy jeszcze trochę czasu, dlatego nie komunikujemy jeszcze poziomu dofinansowania, bo ta sytuacja może się zmienić z miesiąca na miesiąc - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Pewnie dopiero w ostatnim momencie przedstawimy ostateczne warunki, które teraz dyskutujemy jeszcze z ministerstwem środowiska. Przed samym uruchomieniem programu poinformujemy o poziomach dofinansowania. Chcemy, by były dodatkowe bonusy dla tych, którzy zdecydują się na więcej, niż tylko instalację fotowoltaiki - dodał.

"Mój Prąd" rusza po raz trzeci. Dopłaty już nie tylko na fotowoltaikę
8
22.04.2021 13:11

WIDEO
 / 
"Mój Prąd" rusza po raz trzeci. Dopłaty już nie tylko na fotowoltaikę

1 lipca ma zostać uruchomiona trzecia edycja programu "Mój Prąd". Co się zmienia? - Chcielibyśmy poszerzyć paletę możliwości dla beneficjentów o dodatkowe komponenty. Będą przede wszystkim nastawione na autokonsumpcję energii elektrycznej, wytworzonej z paneli fotowoltaicznych, które będziemy montować, ale też z tych, które już zamontowaliśmy w poprzednich edycjach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Będą to trzy komponenty: inteligentne systemy zarządzania energią w domu, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz magazyny ciepła i chłodu. Rozmawiamy o tym z branżą, ministerstwem klimatu i Komisją Europejską. Chcemy utrzymać formułę podobną, jak w poprzednich dwóch edycjach, czyli dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, prosumentów. Dla tych osób będzie dedykowana również trzecia edycja. Chcemy zachować prostotę programu, nie możemy sobie pozwolić na skomplikowanie całej procedury uzyskania dofinansowania - dodał.

bEEDKmYd
5 tys. zł za oszczędzanie wody. Czas na drugą edycję rządowego programu "Moja woda"
93
21.03.2021 15:08

DOTACJE
 / 
5 tys. zł za oszczędzanie wody. Czas na drugą edycję rządowego programu "Moja woda"

W poniedziałek 22 marca rusza druga odsłona programu "Moja Woda", nazywanego też "Oczko plus". Wnioski o dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Morskie farmy wiatrowe. W przyszłym tygodniu ma zapaść ważna decyzja
1
05.03.2021 15:29

OZE
 / 
Morskie farmy wiatrowe. W przyszłym tygodniu ma zapaść ważna decyzja

W przyszłym tygodniu powinny zapaść decyzje w sprawie wysokości ceny maksymalnej dla morskich farm wiatrowych - zapowiada wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Nad jej wysokością toczą się dyskusje między resortami aktywów państwowych, a klimatu właśnie.

Program "Stop smog". Kto i na co może liczyć? W grze nawet 100 proc. dofinansowania
208
03.02.2021 14:05

DOTACJA
 / 
Program "Stop smog". Kto i na co może liczyć? W grze nawet 100 proc. dofinansowania

Dopłaty na wymianę pieców w ramach programu "Stop smog", kto i ile może dostać pieniędzy? - Program jest dedykowany tym, których nie stać na zapewnienie wkładu własnego przy inwestycjach realizowanych m.in. w ramach "Czystego powietrza". Jesteśmy w trakcie przejmowania tego instrumentu, który pozwala do 100 proc. sfinansować koszty wymiany pieca. Tutaj jednak wniosków nie składają bezpośrednio beneficjenci, a gminy, które podpisują z nami stosowne porozumienia - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. - Mowa nie tylko o wymianie źródeł ciepła, ale również innych prac związanych z termomodernizacją. My dajemy 70 proc., gmina dokłada 30 proc. i finansujemy w 100 proc. inwestycje dla najbardziej potrzebujących - dodał.

Fotowoltaika. Podlasie rusza po słońce. Będzie można dostać pieniądze na instalacje
1
02.02.2021 8:14

FOTOWOLTAIKA
 / 
Fotowoltaika. Podlasie rusza po słońce. Będzie można dostać pieniądze na instalacje

Kilka dni temu rozstrzygnięto konkurs, w ramach którego do 47 gmin z województwa podlaskiego trafi 57 mln zł na instalacje fotowoltaiczne.

bEEDKmYe
3 mld zł dla LOT-u. Szef PFR: to uzasadnione
6
23.12.2020 7:24

POMOC
 / 
3 mld zł dla LOT-u. Szef PFR: to uzasadnione

Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa pomoc dla LOT-u warta 3 mld zł jest uzasadniona. Tłumaczy to faktem, że przed pandemią spółka zarabiała na siebie. PFR wypłaci spółce 1,8 mld zł pożyczki, reszta kwoty to bezzwrotna dotacja od państwa.

"Mój Prąd". Koniec naboru wniosków. Ale jedna z firm oferuje 5 tys. zł chętnym
122
09.12.2020 17:00

FOTOWOLTAIKA
 / 
"Mój Prąd". Koniec naboru wniosków. Ale jedna z firm oferuje 5 tys. zł chętnym

Spore zainteresowanie programem "Mój prąd" spowodowało, że nabór wniosków o dofinansowanie zakończył się dwa tygodnie przed planowanym terminem. Chętni jednak niekoniecznie muszą obejść się ze smakiem.

NBP finansuje uczelnię Rydzyka. Pieniądze spływają od kilku lat
117
04.12.2020 16:24

NBP
 / 
NBP finansuje uczelnię Rydzyka. Pieniądze spływają od kilku lat

Narodowy Bank Polski od 2017 roku dofinansowuje studia podyplomowe "Polityka gospodarcza, finanse i bankowość" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - podaje Onet. Uczelnia może liczyć rocznie na ok. ćwierć miliona złotych od banku centralnego.

Nawet 500 000 zł dla firm przez Internet.
1
02.10.2020 12:53

DOFINANSOWANIE FIRMY
 / 
Nawet 500 000 zł dla firm przez Internet.

Podczas pandemii COVID-19 banki znacznie zaostrzyły wymagania stawiane przedsiębiorcom w procesie pozyskania finansowania. Coraz trudniej jest dostać kredyt obrotowy, odnawialny czy firmowy. Mówi się, że zaostrzenie tych kryteriów osiągnęło skalę największą od czasów kryzysu z 2009 roku. Wynika to ze wzrostu ryzyka kredytowego. Wiele firm automatycznie otrzymało decyzje odmowne. Problem dotyczy w szczególności firm z krótkim stażem działalności, posiadających zadłużenia oraz tych, które działają w branżach najsilniej dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii. A przedsiębiorcy, których sytuacja finansowa w większości uległa jednak pogorszeniu, wciąż potrzebują środków finansowych aby poprawić sytuację płynnościową.

Dostałeś dofinansowanie? Zapłacisz podatek
162
02.10.2020 8:21

CENY ENERGII
 / 
Dostałeś dofinansowanie? Zapłacisz podatek

Przedsiębiorcy, którzy dostali dofinansowanie do cen prądu, będą musieli zapłacić podatek.