Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Miliony złotych dla parafii. Z konkursu organizowanego przez Lasy Państwowe

313
Podziel się:

W konkursie zorganizowanym przez Lasy Państwowe wygrały przede wszystkim parafie i organizacje katolickie. Do podziału jest 11 mln zł, które trafi do 118 podmiotów.

Miliony złotych dla parafii. Z konkursu organizowanego przez Lasy Państwowe
W konkursie zorganizowanym przez Lasy Państwowe wygrały głównie parafie (Adobe Stock, Pio Si)

Pod koniec lata Lasy Państwowe ogłosiły konkurs "Drewno jest z lasu", którego celem jest "promowanie drewna i Lasów Państwowych jako głównego dostawcy tego surowca". Dodano, że nośnikiem gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej będą obiekty architektury drewnianej.

Na swojej stronie internetowej "Lasy" informowały, że konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, samorządów i ich jednostek organizacyjnych, parafii oraz osób prawnych powiązanych z Kościołem. Chodziło o przedstawienie projektu remontu czy samej inwestycji.

"Równie dobrze mógł to być więc cały budynek wykonany z drewna, ołtarz, ławka czy nawet stolik, który w jakiś sposób promował drewno jako surowiec. Nie jest jasne, na czym miała polegać sama promocja drewna" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Lasy Państwowe dla parafii

Według informacji "GW" łącznie w konkursie nagrody otrzymało 118 podmiotów, z czego prawie 100 to właśnie parafie lub organizacje katolickie. Listę opublikował na Twitterze Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Na liście znajdują się parafie w Grodzisku Wielkopolskim, Bytomiu, Warszawie, Szczecinie czy Rybniku. Trzy razy pojawił się Kalisz.

Każdy z laureatów konkursu może otrzymać maksymalnie 100 tys. zł.

- Nie ma jednak podanych konkretnych kwot. Do podziału jest 11 mln, więc jeśli każdy by dostał nawet te 100 tys., to jeszcze trochę zostanie - powiedział anonimowo dla "GW" jeden z rozmówców znających szczegóły sprawy.

Leśnicy podkreślają, że jest to element kampanii wyborczej Solidarnej Polski. Partia Zbigniewa Ziobry zarządza lasami. - W ten sposób chcą sobie kupić poparcie Kościoła i wsi za pieniądze Lasów Państwowych - mówią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(313)
witekxj
3 tyg. temu
Z tego co widzę „trzy razy pojawił się Kalisz” ale jako miasto, nie jako parafia. Trochę nierzetelnie.
Stophejt
5 miesięcy temu
Parafia to zazwyczaj kilkaset osób. Czy tam jest napisane że wygrali księża ? Parafia to nie tylko ksiądz, ale trzeba być ignorantem żeby tego nie wiedzieć.
Maja
5 miesięcy temu
Nigdy nie będziemy wolnym narodem, bo zawsze cały miód wyjedzą te trutnie w sutannach.
janosik
5 miesięcy temu
tragedia
Emeryt
5 miesięcy temu
Jak w świetle prawa kupić wyborców???? Ten artykuł pokazuje jeden ze sposobów.
...
Następna strona