Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Bera,Łukasz Kijek
|
aktualizacja

Minister finansów "napisał już list". Syn Kamińskiego będzie odwołany

757
Podziel się:

Kacper Jakub Kamiński, syn byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, zostanie odwołany z Banku Światowego - dowiedział się nieoficjalnie money.pl. Wysłano już w tej sprawie do Waszyngtonu list z Ministerstwa Finansów. Wcześniej z Bankiem Światowym pożegnał się Jacek Kurski.

Minister finansów "napisał już list". Syn Kamińskiego będzie odwołany
Kacper Kamiński podzielił los Jacka Kurskiego w Banku Światowym - dowiedział się money.pl. Fot: Wojciech Olkuśnik/PAP (Bank Światowy, PAP)

- W sytuacji zmiany gubernatora na ministra finansów to już jest bardzo proste. Według mojej wiedzy Andrzej Domański napisał już list do szwajcarskiego dyrektora, a ten go (Kacpra Kamińskiego - przyp. red.) odwołał. Prawdopodobnie dostanie dwa tygodnie na spakowanie się - usłyszeliśmy w źródle związanym z Bankiem Światowym. Zmiana nie będzie natychmiastowa. Według naszych informacji BŚ nie będzie działać na pełnych obrotach do końca roku ze względu na urlopy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psycholog milionerów: "Folwark przetrwał w polskich firmach - Jacek Santorski - Biznes Klasa #9

Kacper Jakub Kamiński, syn byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego został w Banku Światowym zatrudniony jako doradca Katarzyny Zajdel-Kurowskiej. Pracę w instytucji z siedzibą w Waszyngtonie rozpoczął w 2018 r. Miał wówczas 29 lat. "Minister-koordynator służb oświadczył, że nie zabiegał o posadę dla syna. Podkreślił też, że ma on odpowiednie wykształcenie: studia prawnicze ze specjalizacją prawo gospodarcze" - pisała Wirtualna Polska w 2018 r.

Na stronie internetowej Banku Światowego można przeczytać, że Kacper Kamiński jest doradcą dyrektora wykonawczego. Wśród zakresu jego odpowiedzialności wymieniono działy: Transport i infrastruktura (w tym miejska), Rozwój cyfrowy; Komisja: Budżet; Regiony: Bliski Wschód i Afryka Północna; Polska.

O ewentualnym odwołaniu Kamińskiego pisała "Gazeta Wyborcza". Zdaniem dziennika syn ministra Kamińskiego mógł zarabiać w Waszyngtonie ok. 500-600 tys. zł rocznie. W 2011 r. Kacper Jakub Kamiński został radnym w Otwocku. Później znalazł pracę za granicą, w biurze Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Następnie sprawował funkcję doradcy Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego.

W 2022 r. "Wyborcza" pisała, że "Jacek Kurski nie był pierwszym kandydatem Adama Glapińskiego na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w waszyngtońskiej instytucji". Tym kandydatem miał być Kacper Kamiński, czemu zaprzeczył Narodowy Bank Polski. "Pan Kacper Kamiński był i jest zatrudniony na stanowisku doradcy w biurze konstytuanty. Jedyną osobą zgłoszoną przez Prezesa NBP na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego, po wygaśnięciu poprzedniej kadencji, jest pan Jacek Kurski. Kandydatura pana Jacka Kurskiego została od razu zatwierdzona przez szwajcarskiego dyrektora wykonawczego, kierującego obecnie pracami polsko-szwajcarskiej konstytuanty" - czytamy w sprostowaniu opublikowanym 13 grudnia 2022 r.

Jacek Kurski też odwołany

Kilka dni temu Andrzej Domański został gubernatorem Polski w Banku Światowym. Na tym stanowisku zastąpił prof. Adama Glapińskiego. To otworzyło drogę do odwołania Jacka Kurskiego.

- Jacek Kurski został odwołany ze stanowiska w Banku Światowym. Tymczasowo zastąpił go na stanowisku minister finansów Andrzej Domański. Z czasem ma jednak zostać powołany jego zastępca - powiedział premier Donald Tusk we wtorek przy okazji pierwszego posiedzenia rządu.

Minister finansów potwierdził w piątek, że "Jacek Kurski nie będzie wskazany przeze mnie jako mój reprezentant w Banku Światowym".

Kto może zastąpić Kurskiego?

- Prowadzimy rozmowy. Mamy kandydatów i kandydatki. Byłyby to nazwiska, które nic na tym etapie nie powiedzą, bo chcemy, żeby to byli fachowcy. To musi być osoba o bardzo wysokich kompetencjach, być może wybór padnie na osobę znaną szerzej, nie będę ograniczał wyboru w żaden sposób. Nie wpłynie na kandydaturę to, czy jest znana, czy nie, najważniejsze są kompetencje. Międzynarodowe instytucje nie mogą być przechowalnią dla byłych polityków - powiedział Domański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(757)
???
5 miesięcy temu
Dlaczego chcecie odwołać Patryka Kamińskiego chamstwo ze strony banku ale to normalne teraz w tym Białorusi.
Zazdrosć
5 miesięcy temu
Syn Kamińskiego wykształcony , zdolny i inteligentny jak jego rodzice, to pracuje w banku światowym. Natomiast syn Tuska nosi reklamówki z biedry tatusiowi bo tylko to umie, a córunia w Internecie pokazuje swoje ciuchy, buty i torebki…..
Tuskomatoł
5 miesięcy temu
Tak , trzeba robić miejsce dla swoich. Może wyślecie jachira albo Hartwig, to mądre kobiety ….
Organy Nista�...
5 miesięcy temu
Bank zwolnił..będzie miał czas na modlitwy..a może niech poprosi Tadeusza, zbiorą sie w kupę..i za rączki Modły Kołysane...jakie to było piękne
Klu
5 miesięcy temu
Kamiński mówił że walczy z korupcją i nepotyzmem, a co to jest. Jak to się dzieje że a.na takich stanowiskach pracują dzieci posłów . Same zdolniachy
...
Następna strona