Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL,KRO
|
aktualizacja

Minister klimatu o spekulacjach na rynku węgla. "Wprowadzimy rozwiązanie ustawowe"

Podziel się:

Niektórzy pośrednicy, korzystając z posiadania własnych zapasów, dokonali spekulacji i podwyższyli ceny węgla sprowadzanego w poprzednich latach - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że rząd w najbliższych dniach przygotuje "rozwiązanie ustawowe", aby zapobiegać coraz większym podwyżkom. - Wciąż duża ilość gospodarstw domowych korzysta z węgla jako podstawowego produktu opałowego - podkreśliła.

Minister klimatu o spekulacjach na rynku węgla. "Wprowadzimy rozwiązanie ustawowe"
Anna Moskwa zapewnia, że rząd wspomoże sprzedawców, którzy będą sprzedawać węgiel po "akceptowalnej cenie" (PAP, Radek Pietruszka)

Od kilku dni przez media przewija się temat pośredników w handlu węglem, którzy mają znacznie "podbijać" ceny surowca, co odczuwają przede wszystkim gospodarstwa domowe w Polsce. Problem ten dostrzegają również przedstawiciele rządu. - Spotkaliśmy się z problemami dostępności w sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Przekierujemy cały polski węgiel, zwiększając wydobycie, właśnie do PGG - powiedziała Anna Moskwa.

Będzie wsparcie dla odbiorców indywidualnych

Zachęcamy do korzystania z wiarygodnych źródeł i dostawców. Wprowadzimy rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, oferującym po najniższej na rynku cenie, węgiel odbiorcom indywidualnym. Tym samym uwolnimy surowiec, który mamy na rynku. O kwotach będziemy informować - dodała.

Szczegóły rządowego projektu na antenie Polsat News ujawnił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Podkreślał, że celem rządu jest jak najszybsze zapewnienie Polakom bezpieczeństwa energetycznego przed nadchodzącym sezonem grzewczym. Program ma być ogłoszony w ciągu kilku dni, a wsparcie w nim zawarte będzie "bliżej 1000 zł za tonę"

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Różnica 30 gr na litrze. "Trzeba rozważyć, czy opłaca się jechać na drugi koniec miasta"

- Zakres działań potem definiuje projekt. Jak już będą podjęte decyzje, projekt będzie szybko do napisania i szybko przeprocedowany. Najważniejsze, by kierownictwo polityczne rządu i PiS podjęło działania co do kierunku. Chociaż kierunek jest oczywisty: zapewnienie Polkom możliwie taniego węgla na sezon grzewczy w tych warunkach wojennych - stwierdził Piotr Patkowski.

Sprzedawcy nie pozostaną stratni?

Co jednak stanie się z dostawcami zmuszonymi do sprzedaży surowca po zaniżonych cenach? Oni również mogą liczyć na rządowe wsparcie. - Wspomożemy sprzedawców, którzy będą sprzedawać węgiel po "akceptowalnej cenie" - podkreśliła szefowa resortu klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl