Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Przyszłość górnictwa prawie przesądzona. Resort czeka na decyzję UOKiK

9
Podziel się:

Do końca tego tygodnia Ministerstwo Aktywów Państwowych zamierza złożyć do UOKiK wniosek dot. prenotyfikacji umowy społecznej dla górnictwa - poinformował we wtorek wiceszef MAP Artur Soboń. Co to oznacza dla samych górników?

Przyszłość górnictwa prawie przesądzona. Resort czeka na decyzję UOKiK
Artur Soboń, wiceszef MAP (PAP, PAP, Darek Delmanowicz)
bECQAAmZ

Już w środę kluczowa dla losów górnictwa umowa ma zostać parafowana, a wówczas Komisja Europejska będzie mogła się nad nią pochylić. Następnie, w ciągu kilku kolejnych tygodni, umowa zostanie ostatecznie podpisana.

Soboń podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że MAP planuje do końca tygodnia złożyć do UOKiK wniosek prenotyfikacyjny i rozpocząć w maju już samą prenotyfikację (proces nie powinien trwać dłużej niż 2 miesiące), a potem notyfikację. W tym czasie zarówno Komisja, jak również państwa członkowskie, będą dyskutowały nad ostatecznym kształtem umowy.

bECQAAnb

Wiceminister poinformował, że zgodnie z zawartymi w umowie propozycjami, z pomocy publicznej mają korzystać trzy węglowe spółki: Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. Na razie nie ma planu ich konsolidacji.

Przypomnijmy, że prace nad dokumentem, który określa tempo likwidacji kopalń oraz reguluje kwestię dopłat do redukcji wydobycia węgla kamiennego trwały ponad pół roku.

Jednym z kluczowym punktów umowy jest także pharmonogram likwidacji kopalń należących do spółek: Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie, Węglokoksu Kraju i Lubelskiego Węgla Bogdanki. Najdłużej czynne będą kopalnie PGG ROW Ruch Jankowice i Ruch Chwałowice, oraz kopalnie Tauronu Wydobycie: Sobieski i Janina oraz kopalnia Bogdanka.

Umowa reguluje także kwestie związane z zatrudnieniem samych górników. Z dokumentów, do których dotarło radio ZET, wynika, że każdy pracownik, który podejmie decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę za zgodą pracodawcy, będzie mógł liczyć na 120 tys. zł netto odprawy.

bECQAAnh
Zobacz także: Kopalnie do likwidacji, co z górnikami? "Dajmy im odprawy i skończmy ten temat raz na zawsze"

- Póki co idziemy do Komisji z wnioskiem, który dotyczy trzech spółek: PGG, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. Oczywiście chcemy, aby każda z tych spółek była objęta pomocą publiczną, natomiast wszelkie rozwiązania związane z ewentualną konsolidacją tych podmiotów będą przez nas rozważane wtedy, kiedy będziemy mieli – w wyniku rozmów z Komisją – tego typu propozycje na stole – powiedział Soboń.

- Będziemy je (propozycje konsolidacji, jeśli się pojawią – PAP) analizować i rozmawiać ze stroną społeczną. Dzisiaj pokazujemy we wniosku i w całej umowie społecznej trzy odrębne spółki – zaznaczył wiceminister

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECQAAnC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Kuki
2 miesiące temu
Za emisję Co2 za tonę to już 58euro. Przez to mamy między innymi drogi prąd. Kopalnie są nierentowne. Wszystkie są zadłużone.
Znikamy
5 miesięcy temu
W Niemczech jest rozwój górnictwa kosztem Polski
Gdf
5 miesięcy temu
A co maja powiedzieć pracownicy innych branż?
bECQAAnD
Podatnik
5 miesięcy temu
Z naszych podatków kroją kiełbasę wyborczą. Zamknąć tr kopalnie a górnicy niech się wezmà za innà robotę- w Polsce jej nie brakuje
pamiętliwy
5 miesięcy temu
Co to oznacza dla samych górników? - nic nie oznacza, bo nic im nie grozi. Jak zawsze ryle wyjdą z tego obronna ręką z dużymi emeryturami, odprawami i innymi dodatkami. Pewnie znów w Urzędach Pracy będą ogłoszenia - kursy tylko dla odchodzących z górnictwa jak to miało miejsce w latach 90 ( 97 ). Kursy darmowe, drogie, bardzo drogie tylko dla uprzywilejowanej masy, która dostała duże odprawy, a dla pozostałych wielki g... i to po prośbach, i z zaświadczeniem o możliwości zatrudnienia. Teraz znów mamy powtórkę z rozrywki. Czy dzieci ryli mają większe brzuchy niż pozostałe dzieci i dlatego potrzebują więcej jedzenia...? Konsultacje społeczne - nik ze mną nie przeprowadzał konsultacji , nie wyraziłem zgodę na to, aby z moich podatków dofinansowywać tą grupę uprzywilejowanych ludzi, którym wydaje się że należy im się wszystko jak za PRL-u. Tylko im - tym wybranym. Nie interesuje mnie w ogóle los ryli bo dobrze pamiętam jak siedzieli cicho, gdy zamykano stocznie, huty, gdy niszczono przemysł. Byle im było dobrze. Pamiętam, gdy ryle odchoodzili z pracy, tacy zmeczeni , schorowani, nagle oodzyskiwali zdrowie i wracali do roboty - czesto na tej samej kopalni odbierając możliwość zatrudnienia bezrobotnym . To samo dotyczyło innych zakładow pracy. Wiadom - ryla na emeryturze zatrudnili - składek nie płacili. A teraz dają im kolejny prezent za milczenie. To jest kraj Prawa i Sprawiedliwości. Niestety nie znajdziemy w tym kraju ani prawa, ani sprawiedliwości, tylko zwykłe s...Ryle życzę wam , abyście zakosztowali życia tylk z zasiłku dla bezrobotnych, bo przecież wówczas nie ptotestowaliście, pomogliście upodlić władzy upodlić ludzi.