Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Bayraktary dla Polski. Mariusz Błaszczak przekazał pierwszy zestaw dronów

19
Podziel się:

W piątek 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu został przekazany pierwszy zestaw tureckich dronów Bayraktar TB2. Sprzęt został kupiony w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, niezależnej od programów i planu modernizacji technicznej sił zbrojnych. Drony przekazał wojsku szef MON Mariusz Błaszczak.

Bayraktary dla Polski. Mariusz Błaszczak przekazał pierwszy zestaw dronów
W piątek Mariusz Błaszczak przekazał wojski pierwszy zestaw dronów Bayraktar TB2 (East News, --)

Umowę na zakup dronów podpisano w maju 2021 r. podczas wizyty w Turcji prezydenta Andrzeja Dudy. W piątkowej uroczystości przekazania sprzętu w Mirosławcu uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraińcy muszą wybierać? Generał przestrzega

Minister Błaszczak przekazał drony

Przekazane przez ministra drony wchodzą w skład większego zestawu urządzeń. Jego komponentami są trzy mobilne stacje kontroli, radary z syntetyczną aperturą (SAR), symulatory i pakiety części zamiennych.

Aby wojsko mogło obsługiwać drony, żołnierzy wysłano wcześniej do Turcji na szkolenia. Pierwsza grupa pilotów, operatorów i personelu technicznego wróciła z niego we wrześniu. Kolejnym etapem będą testy odbioru końcowego, które zostaną przeprowadzone w najbliższych tygodniach.

Bayraktar TB2 - specyfikacja

Bayraktar TB2 mierzy 6,5 m długości i 12 m rozpiętości. Jego lot może trwać maksymalnie 27 godzin. Masa startowa maszyny to 650 kg, a maksymalna prędkość wynosi ok. 220 km/h.

Bayraktar TB2 zalicza się do bezzałogowych statków powietrznych średniego pułapu i dużej długotrwałości lotu. Zakup tej kategorii systemów został zapisany w programie Zefir.

TB2 są przeznaczone do zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych -  pod skrzydłami mogą przenosić kierowane pociski rakietowe. Bayraktary dla Polski są wyposażone w naprowadzane laserowo pociski szybujące MAM-L i MAM-C, również produkcji tureckiej. Aparat został wyposażony w system awioniki, który umożliwia autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot.

Opozycja stawiała zarzuty pod adresem MON

Opozycja początkowo zarzucała rządowi, że zakup Bayraktarów to kolejny przykład transakcji dokonanej bez przetargu, z pominięciem procedur i opinii wojskowych. Tymczasem MON odpowiedziało, że elastycznie reaguje na to, co się dzieje w otoczeniu Polski.

- Mieliśmy rację co do tego typu uzbrojenia, co do tego, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze, niż jest dotychczas. To wszystko mamy udowodnione, obserwując wojnę, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą - mówił w marcu Mariusz Błaszczak, cytowany przez PAP. Było to krótko po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Bayraktary znalazły się na wyposażeniu ukraińskiej armii i okazały się skuteczną bronią przeciwko rosyjskim agresorom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Walenty
rok temu
Założył kurtę jak lotnik i już odlatuje Gdzie Polskie rozwiązania miało być milion w rok jak zapewniał odlotowy Antoni Wtedy po tych głupotach co opowiadał Maciarewicz to myślałem że każdy żołnierz będzie miał do dyspozycji z siedem sztuk i trzy rezerwowe
Ccc
rok temu
To są te drony które Macierewicz miał produkować 🙈🙈
fhhj
2 lata temu
Płaszczak uuu jaki modniś nołmałnie amełika ta skóra komóra i fura ups motor jak tom cruse z tap gan
eqf
2 lata temu
A gdzie nasz przemysł zbrojeniowy ? A jakie były zakupy przez poprzednie 6 lat ? Teraz na hurra, bez przetargów ? No nieźle.
eqf
2 lata temu
A gdzie nasz przemysł zbrojeniowy ? A jakie były zakupy przez poprzednie 6 lat ? Teraz na hurra, bez przetargów ? No nieźle.