Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Minister straszy, rektorzy reagują. "Działania godzące w wolność słowa"

216
Podziel się:

Odbieramy to jako działanie godzące w konstytucyjną wolność słowa i wolność badań naukowych - czytamy w stanowisku Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, odnoszącym się do słów ministra edukacji Przemysława Czarnka ws. listu polskich instytucji w obronie prof. Barbary Engelking.

Minister straszy, rektorzy reagują. "Działania godzące w wolność słowa"
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (East News, Oleg Marusic/REPORTER)

Stanowisko zostało opublikowane na stronie krasp.org.pl 12 maja. Czytamy w nim, że rektorzy są szczególnie zaniepokojeni wypowiedziami ministra Czarnka dotyczącymi sankcji wobec instytucji, których przedstawiciele podpisali się pod listem otwartym w obronie wolność słowa i swobodzie badań naukowych. Pod pismem podpisało się ponad 1000 naukowców. Bezpośrednio dotyczy ono reakcji szefa resortu edukacji na słowa prof. Barbary Engelking wypowiedzianych w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Minister chciała odbierać paszporty. "Żałosne i śmieszne"

Rektorzy reagują na słowa ministra Czarnka

Jak przypomina serwis Wyborcza.biz, badaczka Holocaustu i szefowa Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Instytucie Socjologii i Filozofii PAN na antenie TVN24 mówiła m.in. że podczas II wojny światowej jedynie nieliczni Polacy wspierali Żydów. - Żydzi wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona - wskazała prof. Engelking. - Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów, i można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa - dodała.

Minister Czarnek, komentując te słowa, zagroził odebraniem finansowania Instytutowi Socjologii i Filozofii PAN. - Na pewno będę rewidował swoje decyzje finansowe, bo ja nie będę finansował na większą skalę instytutu, który utrzymuje tego rodzaju ludzi, którzy po prostu obrażają Polaków - mówił.

Przeciwko takiej decyzji zaprotestowali uczeni z całej Polski. "Uważamy za niezwykle niebezpieczne i niedopuszczalne zapędy cenzorskie i pomysły uzależnienia finansowania instytucji naukowych od tego, czy badania zatrudnionych w nich naukowców spełniają oczekiwania polityków. Takie działania mają na celu zniechęcenie innych naukowców i naukowczyń do podejmowania badań, których wyniki mogłyby spotkać się z podobną nagonką" - podkreślili w swoim liście.

Minister zapowiada konsekwencje wobec uczelni

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki skomentował słowa naukowców na antenie w Polskiego Radia 24, zapowiadając reakcję. - Analizujemy, z jakich uczelni to jest, i będziemy na to reagować. Nie ma pozwolenia na to, żeby coś, co nauką nie jest, tylko jest zwykłym chamstwem antypolskim, było finansowane za pieniądze Polski - powiedział minister Czarnek.

Tym razem odpowiedź nadeszła ze strony KRASP. "Odbieramy to jako działanie godzące w konstytucyjną wolność słowa i wolność badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników" - czytamy. Rektorzy zaznaczyli, że ich opinii "tego rodzaju postępowanie jest niebezpieczne dla sprawnego funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki, szczególnie w obecnej złożonej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej". Pełna treść stanowiska TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(216)
Coltazar
7 miesięcy temu
1. Najlepiej jest jak o historii rozmawiają, spierają się historycy, a nie politycy. 2. Czarnek nie daje swoich pieniędzy, tylko nasze. 3. Jakie i ile pieniędzy otrzymują tego rodzaju podmioty naukowe powinny decydować klarowne przepisy, a nie wola Czarnka, czy innych poprzednich lub następnych ministrów. 4. Celem badań naukowych jest dążenie do prawdy, celem polityki jest objęcie lub utrzymanie władzy. Cele określają środki i jasno ukazują, że w opisywaniu świata to nauka, a nie polityka jest obiektywna.
end of democr...
7 miesięcy temu
Coś przerażającego i bulwersującego. Swoim w jakiś szemranych stowarzyszeniach, które przedwczoraj powstały dają ciężkie miliony, obiedzają Polskę, a fundacje, które tyle dobrego robią (dają stypendia, wspierają naukę, badania, organizują cenne wydarzenia, ratują zabytki) nie dostają grantów! Podłość do kwadratu. Ale ,żeby dyskryminować PAN po jednej wypowiedzi Pani profesor to już nie demokracja. Z resztą Polska nie będzie w ogóle demokracją po wygraniu III kadencji. Ale Polacy wybrali... Ehhh.....
mac
7 miesięcy temu
Brawo Panie Ministrze.
znafca
7 miesięcy temu
Czerwonezydy czy to w sądach czy na uczelniach teroryzuja polski naród
Anonim
7 miesięcy temu
Pikny kraj
...
Następna strona