Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Minister zdradza plany wobec rolników. "Wyciągnęliśmy wnioski z protestów"

11
Podziel się:

Nie można zostawić polskich rolników bez pewnych instrumentów ochrony, które by poprawiły ich konkurencyjność na rynku europejskim wobec towarów ukraińskich. Chcemy tworzyć takie instrumenty – powiedział dziennikarzom w Luksemburgu minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Minister zdradza plany wobec rolników. "Wyciągnęliśmy wnioski z protestów"
Minister rolnictwa Czesław Siekierski (GETTY, Anadolu)

Siekierski uczestniczył w spotkaniu ministrów rolnictwa krajów UE w Luksemburgu.

W trakcie rozmowy z mediami przypomniał, że rozpoczął się trzeci rok liberalizacji handlu między UE a Ukrainą, co zaowocowało otwarciem unijnego rynku na bezcłowy import towarów z tego kraju. Przyznał, że polscy rolnicy powinni mieć na uwadze konsekwencje przyszłego przystąpienia Ukrainy do UE i przygotować się na większą konkurencję.

Wyciągnęliśmy pewne wnioski, także z protestów rolników. Chcemy tworzyć takie instrumenty, takie zabezpieczenia, które będą poprawiały konkurencyjność polskiego rolnictwa – podkreślił minister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Podkreślił też, że jest to wyzwanie ze względu na znaczący potencjał ukraińskiego sektora rolnego. Zapewnił jednak, że polscy rolnicy nie mogą zostać bez wsparcia i instrumentów ochronnych, które pozwolą im lepiej konkurować na europejskim rynku z ukraińskimi produktami.

Siekierski odnosił się również do kwestii eksportu cukru z Ukrainy do UE. W ramach liberalizacji handlu z Ukrainą, Komisja Europejska ma możliwość uruchomienia tzw. hamulca bezpieczeństwa, dotyczącego szczególnie wrażliwych produktów rolnych, takich jak drób, jaja, cukier, owies, kasza, kukurydza i miód.

W przypadku, gdyby ich import przekroczył średnie wielkości z drugiej połowy 2021 roku oraz lat 2022 i 2023, możliwe byłoby przywrócenie ceł. Stało się tak już w przypadku owsa i wkrótce obejmie jaja. Eksport cukru z Ukrainy do UE w 2024 roku także jest bardzo wysoki.

Minister wyjaśnił, że choć UE może skorzystać z tego instrumentu, nie jest to konieczność. Zauważył, że choć ceny cukru spadły, nie są to spadki, które wymagałyby ograniczenia importu. Podkreślił, że ograniczenia te zostaną wprowadzone, ponieważ Polska również zgłasza potrzebę interwencji. Stwierdził, że Komisja musi przeprowadzić określoną analizę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
💗JAA
3 tyg. temu
Teraz tylKO czekamy na paliwo PO 5, 19
jkk
3 tyg. temu
Zlikwidować dopłaty ,KRUS i gratyfikacje pogonić to towarzystwo do roboty ,jest tyle nieużytków a tym zawsze mało podobnie jak górnikom ,popatrzcie w niedzielę pod kościołami na wsi czym BIEDACY przyjeżdżają się modlić
KATARZYNA BUD
3 tyg. temu
Poszukujemy gruntów do wydzierżawienia pod budowę biogazowni. Obszar gruntu, nie mniejszy niż 4 ha. Klasa ziemi 4,5,6 Czynsz dzierżawny roczny: 35 000 zł /hektar rocznie Możliwość zakupu gruntu przez dewelopera za cenę 50 000 euro /1 ha lub pod farmy fotowoltaiczne Od 1-30 hektarów Czynsz dzierżawny roczny: 20 000 zł brutto/hektar rocznie Tel. 697 863 971
seba
3 tyg. temu
Teraz gdy polskie produkty rolne są najdroższe na świecie to za wiele zrobić się nie da.
Kazek
3 tyg. temu
Rolnicy nie są wyborcami KO, postuluję o likwidacje KRUS dla wyrównania szans z innymi przedsiębiorcami