Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Minister zdrowia o feriach. Plan jest taki, że wszyscy siedzimy w domu

11
Podziel się:

Jeden termin ferii zimowych w całym kraju ma się zbiec z zamknięciem hoteli. Wszystko po to, żeby wszyscy po prostu siedzieli w domach i nie roznosili wirusa po Polsce – tak można streścić plan rządu. W grę wchodzi też testowanie wszystkich obywateli.

Minister zdrowia o feriach. Plan jest taki, że wszyscy siedzimy w domu
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski (PAP, Marcin Obara)

Chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu - powiedział w poniedziałek minister zdrowia. Dopytywany, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne, odpowiedział: "Tak, taki jest plan".

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach będzie przedłużone do 23 grudnia. Następnie między 23 grudnia a 4 stycznia w szkołach jest przerwa świąteczna, a po niej mają być ferie zimowe w jednym terminie dla uczniów w całym kraju - od 4 do 17 stycznia.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Tomasiewicz: "Nie jestem przekonany co do tego, że najgorsze za nami"

Minister zdrowia pytany był w poniedziałek w RMF FM, czy jest to już ostateczna decyzja. "To jest decyzja, która już zapadła" - odpowiedział szef resortu zdrowia.

Pytany zaś o ferie, wskazał: "Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że mamy pewien reżim, a potem puszczamy wszystkich na ferie, ludzie jeżdżą po Polsce, zarażają się, jest dużo interakcji, przebywają w hotelach. Dokonujemy jakiegoś wysiłku i potem tak po prostu marnujemy".

Odniósł się także do wypowiedzi, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne. "Tak, taki jest plan" - odpowiedział.

Szef resortu zdrowia zapytano też o zapowiedziane badania przesiewowe pod kątem koronawirusa, m.in. o to, czy we wskazanych regionach będą one dobrowolne, czy obowiązkowe.

"Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte(...). Generalnie mamy na myśli dwa modele. W jednym z nich damy uprawnienia do takich testów lekarzom rodzinnym (...). W tym modelu każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie sieci punktów drive-thru w tych regionach i ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali za pomocą SMS-a czy innego zaproszenia" – powiedział Niedzielski. "W drugim modelu trzeba by wydać jakąś regulację. Pewnie będzie to obowiązkowe" – dodał.

Pytany, kiedy zapadnie decyzja, który model będzie realizowany, odpowiedział, że w tym tygodniu. Zapytany, kiedy mogłyby rozpocząć się badania, powiedział, że w przypadku drugiego modelu potrzebny byłby "kolejny tydzień, dwa, na zorganizowanie logistyki", a w razie wyboru pierwszego badania mogłyby się rozpocząć od razu.

Poinformował, że będą robione testy antygenowe, które dają wynik po 15 minutach. Odniósł się też do stwierdzenia, że testy te mają duży margines błędu.

"Dlatego ja też nie jestem do końca przekonany, jak powinien być ten model zdefiniowany. W związku z tym mamy ten tydzień na dyskusję przede wszystkim z epidemiologami" – powiedział.

W sobotę minister zdrowia poinformował, że po dyskusji wybrano regiony, gdzie będą przeprowadzone badania przesiewowe. Będą to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Nauczycielka ...
rok temu
Jestem za tym również aby dzieci zostały w domu a lekcje odbywały się jak narazie zdalnie świetnie sobie radzą dzieci od wieku 9 lat na zdalnych lekcjach . Prosimy zostawić dzieci w domach ! obawiamy się i chcemy zdrowia dla nas i dzieci. Jest pandemia , umiera dużo ludzi sama mam tarczyce i obawiam się ogromnie !!! Prosimy aby dzieci zostały jeszcze w domu !!!! a nie chodziły do szkoły to jednak skupisko .....Proszę Ministrze o TYM PAMIĘTAĆ !
Agatka Sebast...
rok temu
Stop dzieci zostają w domu !!! Ci rodzice którzy wyrażą zgodę ich dziecko może isc do szkoły . Jesteśmy przeciw jako dziadkowie i rodzice aby nasze pociechy poszły do szłoły !!! bawią się na przerwach maskami zdejmują podczas lekcji tak pozwalały panie w szkole . !!!!!!!!Wolna Polska !!!! Pozatym z przykrością informujemy iż straciliśmy 4 osoby z naszej rodziny w tej dobie pandemii ! Drogi Ministrze dzieci zostają w domach . Niech idą klasy 1 i 2 jak już Reszta zostaje w domu !!!!
dla niektóryc...
2 lata temu
do tych co lubią siedzieć w domach i chcą wszystko zamknąć!!! pomyślcie o ludziach prowadzących działalność gastronomiczną hotelarską, właścicielach stoków itp. pomyślcie o dzieciach zamkniętych miesiącami w domach! ani wakacji ani ferii!!! mam znajomych w górach restauratorach i właścicieli pensjonatów, jak tak dalej pójdzie to na następne ferie pojedziecie ale pod namiot!!! dla kogo oszczędności to +, ale Ci ludzie żyją z turystyki i głównie sezonu zimowego. Postawcie się w ich sytuacji, a wtedy może bzdur pisać nie będziecie!
do time!!!!
2 lata temu
kto oszczędzi pieniądze gościu?! ty czy twoja stara?! powiedz to właścicielom restauracji, hoteli, pensjonatów, stoków narciarskich itp.!!! z czego mają żyć? powiedz to dzieciom siedzącym pod przymusem w domach miesiącami, bo zakazy!!!! ani wakacji ani ferii!!! pomyśl baranie o innych a nie o własnej kieszeni!!!
Każdy
2 lata temu
Żeby tylko Andrzej nie wyskoczył znowu z jakimiś nartami...