Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KBB
|

Minister zdrowia o feriach. Plan jest taki, że wszyscy siedzimy w domu

11
Podziel się

Jeden termin ferii zimowych w całym kraju ma się zbiec z zamknięciem hoteli. Wszystko po to, żeby wszyscy po prostu siedzieli w domach i nie roznosili wirusa po Polsce – tak można streścić plan rządu. W grę wchodzi też testowanie wszystkich obywateli.

Minister zdrowia o feriach. Plan jest taki, że wszyscy siedzimy w domu
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski (PAP, Marcin Obara)
bDyFGVed

Chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu - powiedział w poniedziałek minister zdrowia. Dopytywany, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne, odpowiedział: "Tak, taki jest plan".

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach będzie przedłużone do 23 grudnia. Następnie między 23 grudnia a 4 stycznia w szkołach jest przerwa świąteczna, a po niej mają być ferie zimowe w jednym terminie dla uczniów w całym kraju - od 4 do 17 stycznia.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Tomasiewicz: "Nie jestem przekonany co do tego, że najgorsze za nami"
bDyFGVef

Minister zdrowia pytany był w poniedziałek w RMF FM, czy jest to już ostateczna decyzja. "To jest decyzja, która już zapadła" - odpowiedział szef resortu zdrowia.

Pytany zaś o ferie, wskazał: "Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że mamy pewien reżim, a potem puszczamy wszystkich na ferie, ludzie jeżdżą po Polsce, zarażają się, jest dużo interakcji, przebywają w hotelach. Dokonujemy jakiegoś wysiłku i potem tak po prostu marnujemy".

Odniósł się także do wypowiedzi, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne. "Tak, taki jest plan" - odpowiedział.

bDyFGVel

Szef resortu zdrowia zapytano też o zapowiedziane badania przesiewowe pod kątem koronawirusa, m.in. o to, czy we wskazanych regionach będą one dobrowolne, czy obowiązkowe.

"Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte(...). Generalnie mamy na myśli dwa modele. W jednym z nich damy uprawnienia do takich testów lekarzom rodzinnym (...). W tym modelu każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie sieci punktów drive-thru w tych regionach i ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali za pomocą SMS-a czy innego zaproszenia" – powiedział Niedzielski. "W drugim modelu trzeba by wydać jakąś regulację. Pewnie będzie to obowiązkowe" – dodał.

bDyFGVem

Pytany, kiedy zapadnie decyzja, który model będzie realizowany, odpowiedział, że w tym tygodniu. Zapytany, kiedy mogłyby rozpocząć się badania, powiedział, że w przypadku drugiego modelu potrzebny byłby "kolejny tydzień, dwa, na zorganizowanie logistyki", a w razie wyboru pierwszego badania mogłyby się rozpocząć od razu.

Poinformował, że będą robione testy antygenowe, które dają wynik po 15 minutach. Odniósł się też do stwierdzenia, że testy te mają duży margines błędu.

"Dlatego ja też nie jestem do końca przekonany, jak powinien być ten model zdefiniowany. W związku z tym mamy ten tydzień na dyskusję przede wszystkim z epidemiologami" – powiedział.

W sobotę minister zdrowia poinformował, że po dyskusji wybrano regiony, gdzie będą przeprowadzone badania przesiewowe. Będą to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk.

bDyFGVen
bDyFGVeG
KOMENTARZE
(11)
Orwll
2 miesiące temu
A jakim prawem mówisz mi typku gdzie mi wolno jechać i kiedy? Mamy jakiś stan wyjątkowy? Czy w tym roku ktokolwiek choruje na zapalenie płuc lub oskrzeli? Niszczycie swoją niekompetencją polską gospodarkę
xzcvxv
2 miesiące temu
sam sobie siedz w domu.
dla niektóryc...
2 miesiące temu
do tych co lubią siedzieć w domach i chcą wszystko zamknąć!!! pomyślcie o ludziach prowadzących działalność gastronomiczną hotelarską, właścicielach stoków itp. pomyślcie o dzieciach zamkniętych miesiącami w domach! ani wakacji ani ferii!!! mam znajomych w górach restauratorach i właścicieli pensjonatów, jak tak dalej pójdzie to na następne ferie pojedziecie ale pod namiot!!! dla kogo oszczędności to +, ale Ci ludzie żyją z turystyki i głównie sezonu zimowego. Postawcie się w ich sytuacji, a wtedy może bzdur pisać nie będziecie!
bDyFGVeH
do time!!!!
2 miesiące temu
kto oszczędzi pieniądze gościu?! ty czy twoja stara?! powiedz to właścicielom restauracji, hoteli, pensjonatów, stoków narciarskich itp.!!! z czego mają żyć? powiedz to dzieciom siedzącym pod przymusem w domach miesiącami, bo zakazy!!!! ani wakacji ani ferii!!! pomyśl baranie o innych a nie o własnej kieszeni!!!
HGHG
2 miesiące temu
Decyzja o tym abyście wyp... też już zapadła.