Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Ministerstwo Finansów przyznaje. Zaczyna brakować pieniędzy na nowe wydatki rządu

96
Podziel się:

W 2023 r. i w kolejnych latach nie ma przestrzeni dla nowych wydatków z budżetu państwa – napisało Ministerstwo Finansów w opinii do jednego z projektów ustaw. W podobnym tonie wypowiedziała się też Rada Polityki Pieniężnej, która ostrzegła rząd, że założenia w budżecie na 2023 r. są zbyt optymistyczne. Tymczasem, jak spekulują media, rząd planuje jeszcze m.in. wypłacić w 2023 r. 15. emeryturę, co ma pomóc wygrać PiS wybory parlamentarne.

Ministerstwo Finansów przyznaje. Zaczyna brakować pieniędzy na nowe wydatki rządu
Za rządów premiera Mateusza Morawieckiego Polska zadłuża się w rekordowym tempie (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

"W 2023 r. oraz w najbliższych latach budżetowych nie ma przestrzeni na nowe wydatki ponoszone z budżetu państwa" – napisał resort.

Jak dodano, nowe projekty muszą być wprowadzane "w sposób neutralny dla obciążeń jednostek sektora finansów publicznych, poprzez przewidywanie finansowania zadań dzięki oszczędnościom i wzrostowi efektywności wydatkowania środków lub zmniejszenia środków przeznaczonych na inne cele".

RPP: założenia budżetowe na 2023 r. zbyt optymistyczne

Z kolei Rada Polityki Pieniężnej stwierdziła w opinii do projektu budżetu na 2023 r., że polska gospodarka nie urośnie w przyszłym roku o 1,7 proc., jak założył rząd. RPP sugeruje, że rząd PiS musi szukać oszczędności lub znaleźć sposób, by zwiększyć wpływy budżetowe.

RPP ocenia, że zwiększanie zadłużenia ze względu na potrzebę wydatków na wojsko należy ocenić jako "strategiczny priorytet w obecnej sytuacji geopolitycznej" (wojna w Ukrainie). RPP sugeruje jednak, że "pożądane wydaje się podjęcie działań ograniczających inne wydatki publiczne lub zwiększających dochody sektora finansów publicznych" tak, aby osiągnąć z powrotem pożądaną sytuację, gdy polski dług maleje w relacji do PKB.

Media: rząd planuje jeszcze wypłatę 15. emerytury

Tymczasem, jak podała wyborcza.biz, rząd planuje przed wyborami w 2023 r., że zostanie wypłacona nie tylko 13. i 14. emerytura, ale także 15. Według wstępnych szacunków koszt tych dodatkowych świadczeń dla seniorów, na których w wyborach liczy PiS, może wynieść ponad 30 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

To kolejny z długiej listy wydatków na 2023 r. Według wyliczeń członka RPP Ludwika Koteckiego wydatki państwa w przyszłym roku mogą być nawet o ponad 200 miliardów zł wyższe, niż jego dochody, na które składają się przede wszystkim płacone przez wszystkich Polaków podatek dochodowy i podatek VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
Lepik
2 lata temu
Pieniądze są ale źle są wydawane. Oszczędności powinni zacząć od siebie. Mniej osób w spółkach skarbu państwa, zarządach, fundacjach itp. To będą duże oszczędności.
Franki
2 lata temu
Niech dalej bujaja w oblokach opozycja mysla i wpieraja ludzia ze wygraja a moim zdaniem przegraja wysoko hej
marlena31
2 lata temu
Juz mielismy magikow Balcerowicz itd sprzedac co polskie nie tedy droga juz za chwile CPK IZERA auto polskie elektryk Atom i inne to jest rozwoj xxiii tak i tylko do przodu
edward
2 lata temu
Tylko tak mozna kraj rozwijac jest OK popieram PIS
zongd
2 lata temu
Hej pinokio,gdzie jest milion samochodów elektrycznych,o których mówiłeś jak do koryta doszedłeś??
...
Następna strona