Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Ministra wywołała burzę. Znów zabiera głos ws. płacy minimalnej. "Do jesieni"

14
Podziel się:

Dyrektywa unijna o płacy minimalnej musi zostać wprowadzona do jesieni 2024 roku - powiedziała w środę w Lublinie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, że trwa dyskusja o szczegółach zapisów tej ustawy m.in. na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

Ministra wywołała burzę. Znów zabiera głos ws. płacy minimalnej. "Do jesieni"
Ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Getty Images, SOPA Images)

Dziemianowicz-Bąk udzieliła w środę poparcia dla liderki listy Lewicy w wyborach do PE w woj. lubelskim Agaty Fisz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Otwarcie Shein w Polsce. Kolejki przed kontrowersyjnym sklepem

Ministra Dziemianowicz-Bąk zaznacza, że nie ma sporu

Ministra, pytana przez media, czy projekt Lewicy o wzroście płacy minimalnej już upadł w związku z doniesieniami o spięciu na linii resort - premier Donald Tusk, odparła, że dyrektywa o minimalnych, adekwatnych wynagrodzeniach w Unii Europejskiej musi zostać wprowadzona do jesieni tego roku.

I nic nie wskazuje na to, aby miało tutaj dojść do jakiegoś opóźnienia. W tej chwili dyskutujemy o szczegółach zapisów tej ustawy w odpowiednich gremiach, także w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów – przekazała.

Podkreśliła, że nie ma sporu co do konieczności wdrażania przepisów unijnych. - Nie ma także i nigdy nie było sporu co do tego, na jakich zasadach będzie wprowadzona płaca minimalna w 2025 r. To się odbędzie na podstawie obowiązujących przepisów – na podstawie obecnej ustawy, zgodnie z obowiązującymi procedurami – sprecyzowała Dziemianowicz-Bąk.

Zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej państwa członkowskie są zobowiązane do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia. W tym celu muszą wybrać jedną lub kilka "orientacyjnych wartości referencyjnych". Przykładowo może to być np. 60 proc. mediany wynagrodzeń, 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (na poziomie międzynarodowym lub na poziomie krajowym).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Jakubek
miesiąc temu
I przez to rośnie Bezrobocie
Xxx
2 miesiące temu
Nie podnoście bo znowu ZUS do góry.Myslą że tak łatwo się podnieść dla klientów za usługę.
Anna
2 miesiące temu
Wydawnictwo 'Wiedza i Praktyka' regularnie dostarcza wysokiej jakości artykuły na temat księgowości, które są niezwykle pomocne w codziennej pracy. Ich szczegółowe wyjaśnienia i case studies są nieocenione dla każdego księgowego
robolbezrobot...
2 miesiące temu
kiedy można użyć broni ? kiedy Bronia się nie broni kiedy Bronia leży sama kiedy Bronia rozebrana właśnie w tedy można użyć broni bo Bronia się nie broni
pytanie
2 miesiące temu
Kiedy 14 dla wszystkich emerytów , mamy dość okradania tych co uczciwie pracowali i płacili składki ! Następnie do tej pory nie zwaloryzowano głodowego zasiłku pielęgnacyjnego w kwocie 215,84 zł od 2019 r. ? Skandalem jest , ze pozbawiają w Polsce niepełnosprawnych zasiłku pielęgnacyjnego z chwila skończenia 75 lat ! Pytam czy niepełnosprawność mija jak się kończy 75 lat ? Dla emerytów nie ma pieniędzy na 14 , na zasiłki pielęgnacyjne , a dla innych macie pieniądze ?