Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Mniej zapłacisz za posiłki na wynos. Ważny wyrok NSA

4
Podziel się:

NSA uznał, że prawo dotyczące sprzedaży na wynos i innych usług restauracji naruszają zasadę neutralności podatku VAT. Może to oznaczać oszczędności w naszych portfelach.

Mniej zapłacisz za posiłki na wynos. Ważny wyrok NSA
(pixabay.com)
bEEIYNQl

Naczelny Sąd Administracyjny podjął ważną decyzję dla całej branży restauracyjnej. Jak donosi "Rzeczpospolita", NSA odpowiedział na pytanie, czy od sprzedaży dań gotowych do spożycia można naliczać obniżoną stawkę VAT, jak ma to miejsce przy usługach restauracyjnych i cateringowych.

NSA wskazał, że "dla dostaw wewnątrz restauracji i food court realizowanych na wynos oraz dla dostaw "drive in" i "walk through"", można stosować stawkę 5 proc.

Zobacz także: Nowe restrykcje dla niezaszczepionych? "Należy chronić społeczeństwo"
bEEIYNQn

W ocenie NSA dotychczas naliczane 8 proc., które w swoich interpretacjach naliczały urzędy skarbowe, naruszają zasadę neutralności VAT. O co chodzi? Zasada neutralności daje możliwości obniżenia podatku należnego od sprzedaży towarów i usług o podatek naliczony przy zakupach.

Jak uzasadniał Naczelny Sąd Administracyjny, dla stawki VAT nie ma znaczenia sposób zapakowania towaru , czy klasyfikacja statystyczna. O jej wysokości ostatecznie decyduje klient, kupując na wynos.

bEEIYNQt

Dlatego NSA zawyrokował, że towary dostarczane na wynos po prostu powinny być objęte 5 proc. stawką VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEIYNQO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
CtM
2 miesiące temu
ja myślę, że NASA powinna raczej odpowiedzieć na pytanie: dlaczego żywność jedzona W LOKALACH na być taka tania i mieć niższą stawkę VAT... i wtedy się okaże, że ceny na wynos pozostaną takie same, tylko te wewnątrz podrożeją 😉👍
Polak,
2 miesiące temu
a co to znaczy redaktorku "drive in" i "walk through" - przecież piszesz do Polaków !
antydebil
2 miesiące temu
Po co komu prosty system podatkowy. Z prostym jest duży problem, bo: us nie zarobi, nie będzie etatów wydających interpretację, biur rachunkowych, sądy nie będą miały co robić, a tak wszyscy mają zajęcie. Co najbardziej absurdalne jest w tym wszystkim, to że cały ten biznes kreci się z naszych pieniędzy z podatków, które można wydać znacznie lepiej niż na urzędników i różnej maści biznesy około podatkowe. Dlatego ciągle brakuje, dlatego żyje się biednie, dlatego gospodarka jest mało konkurencyjna, ale co to kogo. Obywatel jest dodatkiem do systemu, bo bez niego by się nie dało. ZUS drugi w kolejce. Głupota sięgnęła bruku.
bEEIYNQP
maria
2 miesiące temu
Czy urzędy skarbowe w związku z tą decyzją oddadzą tak szybko niezgodnie z prawem ściągnięte pieniądze za 5 lat wstecz jak szybko je naliczały i pobierały z odsetkami