Notowania

Mobbing w pracy bardzo trudno udowodnić. Wygrane przed sądem to rzadkość

Do udowodnienia mobbingu potrzebne są twarde dowody, a tych najczęściej nie sposób zebrać. W efekcie pracownicy, którzy wytaczają swoim pracodawcom i przełożonym procesy, w przytłaczającej większości przypadków przegrywają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Ofiarami mobbingu padają nie tylko szeregowi pracownicy, ale także menedżerowie.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", pracownicy wygrywają w Polsce tylko 4-7 proc. spraw o mobbing. To efekt obowiązującego prawa, które wymaga twardych dowodów.

- Mobbing dzieje się za zamkniętymi drzwiami, więc dostarczenie twardych i niezbitych jest niezwykle trudne - mówi gazecie Monika Wieczorek z kancelarii Edge Wieczorek. Wyjaśnia, że to pracownik musi zebrać pełny materiał dowodowy - dokumenty, świadków, a nawet opinie biegłych.

Prawniczka wskazuje, że dla odmiany w sprawach o dyskryminację wystarczy takie zjawisko uprawdopodobnić. W rezultacie osoby, które idą z takim oskarżeniem do sądu, wygrywają do drugą sprawę.

Obejrzyj: Mocne zarzuty pod adresem szefa PLL LOT

Gazeta pisze, że z mobbingiem niechętnie walczy Państwowa Inspekcja Pracy, ponieważ ma słabe narzędzia prawne. Przykład? Gdy prezydentem Słupska był Robert Biedroń, kontrolerów z PIP nie wpuścił i nie poniósł żadnych tego konsekwencji.

"W inspekcji panuje niepisana zasada, żeby takie sprawy oddalać. Bo przestrzeganie zasad BHP czy rodzaj umowy to konkrety, mobbing - płynna materia" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Ofiarami mobbingu padają jednak nie tylko szeregowi pracownicy, ale także menedżerowie.

Prezes Sante Andrzej Kowalski przed siedzibą firmy. Zdjęcie z 2012 roku.
Pracownicy Sante: jesteśmy ofiarami mobbingu. Właściciel firmy odpiera zarzuty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawa pracownika, mobbing, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2019

OnA wystarczy, by nagrania zdobyte w ukryciu mogły być uznane jako dowód.

17-05-2019

CywilekTZW . agencje ochrony to zwyczajne obozy pracy , nawet nie zdajecie sobie sprawy co wlaściciele tych SBckich firm wyprawiają z ludżmi, znam temat

15-05-2019

sdfgfdsbroń dla każdego, skończy się mobbing. zacznie masakra. :-D

Rozwiń komentarze (9)