Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Mobbing w pracy bardzo trudno udowodnić. Wygrane przed sądem to rzadkość

9
Podziel się:

Do udowodnienia mobbingu potrzebne są twarde dowody, a tych najczęściej nie sposób zebrać. W efekcie pracownicy, którzy wytaczają swoim pracodawcom i przełożonym procesy, w przytłaczającej większości przypadków przegrywają.

Ofiarami mobbingu padają nie tylko szeregowi pracownicy, ale także menedżerowie.
Ofiarami mobbingu padają nie tylko szeregowi pracownicy, ale także menedżerowie. (iStock.com)
bECUlpuJ

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", pracownicy wygrywają w Polsce tylko 4-7 proc. spraw o mobbing. To efekt obowiązującego prawa, które wymaga twardych dowodów.

- Mobbing dzieje się za zamkniętymi drzwiami, więc dostarczenie twardych i niezbitych jest niezwykle trudne - mówi gazecie Monika Wieczorek z kancelarii Edge Wieczorek. Wyjaśnia, że to pracownik musi zebrać pełny materiał dowodowy - dokumenty, świadków, a nawet opinie biegłych.

Prawniczka wskazuje, że dla odmiany w sprawach o dyskryminację wystarczy takie zjawisko uprawdopodobnić. W rezultacie osoby, które idą z takim oskarżeniem do sądu, wygrywają do drugą sprawę.

bECUlpuL
Zobacz także: Obejrzyj: Mocne zarzuty pod adresem szefa PLL LOT

Gazeta pisze, że z mobbingiem niechętnie walczy Państwowa Inspekcja Pracy, ponieważ ma słabe narzędzia prawne. Przykład? Gdy prezydentem Słupska był Robert Biedroń, kontrolerów z PIP nie wpuścił i nie poniósł żadnych tego konsekwencji.

"W inspekcji panuje niepisana zasada, żeby takie sprawy oddalać. Bo przestrzeganie zasad BHP czy rodzaj umowy to konkrety, mobbing - płynna materia" - pisze "Gazeta Wyborcza".

bECUlpuR

Ofiarami mobbingu padają jednak nie tylko szeregowi pracownicy, ale także menedżerowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECUlpvm
KOMENTARZE
(9)
. STRACHPRZED...
2 lata temu
Ale sprytne, artykuł niby o mobbingu ,A TU NAGLE BIEDRONIA, N ICH WAM TO NIE POMOŻE TYLKO LEWICA POLSKĘ WYZWOLIĆ Z POD KLERO FASZYZMU,
Cywilek
2 lata temu
TZW . agencje ochrony to zwyczajne obozy pracy , nawet nie zdajecie sobie sprawy co wlaściciele tych SBckich firm wyprawiają z ludżmi, znam temat
Do Pedro hose...
2 lata temu
Za 200 zł kupujesz kamerkę w guzik każdego frajerka masz na dysku. Potem składasz zawiadomienie do prokuratury i walisz film do sieci a potem to już z górki. Wystarczy mniec jaja a nie płakać po kątach. Bo nie kiedy ludzie zachowują się jak buta żona która wraca do męża.
bECUlpvn
LOK
2 lata temu
PIP TO PIC NA WODĘ ,FOTOMONTAŻ!!!!!!!!
sdfgfds
2 lata temu
broń dla każdego, skończy się mobbing. zacznie masakra. :-D