Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Modernizacja polskiej armii idzie jak po grudzie. MON głównie dużo obiecuje

W czwartek budowany przez 18 lat okręt ORP Ślązak zostanie włączony do służby w marynarce. Słabo wyposażona i koszmarnie droga jednostka staje się symbolem problemów modernizacyjnych w całej armii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przed wyborami minister Mariusz Błaszczak zapowiedział gigantyczny program modernizacji armii. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Jak pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", w historii tego patrolowca jak w soczewce widać słabości i niekonsekwencje polskiego wyścigu zbrojeń.

Jak pisaliśmy, "Ślązak" miał być wielozadaniową korwetą o dużej sile ognia. Marynarze dostaną tylko patrolowiec. Zamiast 1,2 mld zł mógłby kosztować 600 mln.

Głośne zapowiedzi i niewielkie rezultaty to - jak przypomina gazeta - w polskiej armii nic nowego. "Rz" zwraca uwagę, że wielkie plany modernizacji wojska pojawiają się nierzadko przed wyborami, ale niewiele mają wspólnego z realiami.

Obejrzyj też: Sikorski o PiS: ci amatorzy nie potrafią skonstruować dużego kontraktu

Worek z obietnicami rozwiązał się także przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział program modernizacji, w ramach którego rząd chce wydać na ten cel 524 mld zł w ciągu 15 lat. Dotychczas nikt jeszcze nie obiecał aż tyle.

Tyle tylko że codzienność w armii każe obawiać się tego, jak zostaną wykorzystane te środki. - Mam wrażenie, że polski wyścig zbrojeń, który pochłania miliardy, coraz mniej trzyma się wojskowych planów i realnych procedur. To nie służy podnoszeniu zdolności bojowych Sił Zbrojnych. Górę bierze raczej potrzeba spełnienia wyborczych obietnic - mówi "Rz" były wiceminister obrony w rządzie PO-PSL Czesław Mroczek.

Przykłady? Po zerwaniu rozmów z Francją w sprawie zakupu Caracali nadal nie mamy śmigłowców uderzeniowych. Pilnie potrzeba też trzech okrętów podwodnych nowej generacji. Zamiast nich kupujemy jednostki niemal muzealne.

Podobnie jest z czołgami. Na modernizację czekają wartościowe Leopardy, tymczasem MON bierze się za unowocześnianie niemal nieprzydatnych na współczesnym polu walki rosyjskich T-72.

Nawet wokół planów zakupu kolejnych baterii rakiet Patriot na razie zapadła cisza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2019

lpProblem dla Polski, to jest PiS. 5 lat propagandy sukcesu i sukcesu w propagandzie. A ciemny lud kupuje jak w Black Friday.

28-11-2019

JarosławBłaszczak to dyletant i nieudacznik on może obiecać wszystko a finał będzie jak zwykle - DNO !!!!

28-11-2019

ŻołnierzBłaszczak co najwyżej woźnym w szkole mógłby zostać . Kto mu powierza takie stanowisko jest nienormalny

Rozwiń komentarze (260)