Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Polska chce pomóc Mołdawii w walce z wysokimi cenami. Dostała od nas 20 mln euro kredytu

Podziel się:

Rząd polski zdecydował o przyznaniu Mołdawii 20 mln euro nieoprocentowanego kredytu, aby ułatwić poradzenie sobie z trudnościami związanymi z wojną w Ukrainie oraz wzrostem cen energii elektrycznej czy gazu — powiedział w poniedziałek w Kiszyniowie prezydent Andrzej Duda.

Polska chce pomóc Mołdawii w walce z wysokimi cenami. Dostała od nas 20 mln euro kredytu
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kiszyniowie: "Będę się starał cały czas wspierać dążenia Mołdawii do tego, by uzyskać status kandydata do UE, jak i w procesie członkostwa w UE" (PAP, Leszek Szymański)

Prezydenta Duda spotkał się w poniedziałek z prezydent Mołdawii Maią Sandu. Po tym spotkaniu prezydent poinformował, że "rząd polski zdecydował o przyznaniu Mołdawii 20 mln euro nieoprocentowanego kredytu, aby ułatwić poradzenie sobie z tymi wszystkimi trudnościami, które w tej chwili nas dotykają".

Zaznaczył, że "najważniejszą rzeczą dla nas jest to, żeby przetrwać ten trudny czas". "To jest w tej chwili podstawowe zmartwienie zarówno pani prezydent i władz Mołdawii, jak i moje, jako przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej — prezydenta kraju, żeby nasze społeczeństwa ten trudny czas przetrwały, żeby państwa udźwignęły te wszystkie ciężary, które na nas spadają w związku z toczącą się w Ukrainie wojną, a także trendami światowymi, które się pojawiły" - powiedział Andrzej Dud.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Czy handel Polski z Rosją został w całości wstrzymany? "Firmy zmieniły kanał dotarcia"

Prezydent zwrócił uwagę, że "niestety wzrosty cen energii elektrycznej czy gazu, z którymi się spotykamy - mają charakter globalny". "Wynikają z trendów światowych, a nie tylko z jakiś partykularnych decyzji" - powiedział Duda. "Z takim trendem mamy do czynienia także i na światowych giełdach" - dodał.

"Myślę, że udam nam się uzyskać, także w ramach instytucji międzynarodowych takich jak Unia Europejska i jej instytucje - Komisja Europejska - wsparcie dla Mołdawii" - powiedział prezydent.

Zapowiedział, że będzie "osobiście rozmawiał z przedstawicielami instytucji europejskich na temat otwarcia szerzej rynku UE dla produktów z Mołdawii, by mogły swobodnie być eksportowane.

Prezydent zapowiedział także, że będzie się starał wspierać dążenia Mołdawii do tego, by uzyskała ona status kandydata do UE.

"Mołdawia, Ukraina i Gruzja to jest Europa w sensie geograficznym, historycznym i kulturowym. Dlatego chcemy, by państwa te były w Unii Europejskiej i będziemy wspierać aspiracje członkowskie tych państw — powiedział prezydent Andrzej Duda.

Dodał także, że dziś jest ten czas, kiedy UE w sposób zdecydowany powinna powiedzieć TAK, tym państwom, które "znajdują się w trudnej sytuacji, a których narody są zdeterminowane do tego, by stać się członkami wielkiej europejskiej wspólnoty gospodarczej i cywilizacyjnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP