Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Nie tylko wojna w Ukrainie. Dlatego drożeje ropa

Podziel się:

Ropa na światowych rynkach nadal drożeje. Na podwyżki ma wpływ nie tylko wojna w Ukrainie. Sytuacja międzynarodowa jest bardzo skomplikowana i problemy dotykają także takich producentów ropy jak Arabia Saudyjska. Część krajów próbuje wymóc na kartelu OPEC zwiększenie wydobycia, co pomogłoby w zbiciu ceny za ten surowiec.

Nie tylko wojna w Ukrainie. Dlatego drożeje ropa
Trudna sytuacja międzynarodowa odbija się na cenach paliw (GETTY, Manaure Quintero)

Ceny ropy naftowej na giełdach paliw na świecie mocno rosną w trakcie poniedziałkowego handlu. To już trzecia z kolei sesja ze zwyżkami notowań surowca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 108,30 USD, wyżej o 3,44 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 111,50 USD za baryłkę, wyżej o 3,31 proc.

Nie tylko wojna w Ukrainie. To wpływa na ceny ropy

Skomplikowana sytuacja międzynarodowa odbija się na cenach ropy na światowych rynkach. Niedługo minie miesiąc od ataku Rosji na Ukrainę. Huti atakują obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej, która jest kluczowym eksporterem ropy naftowej. Natomiast Chiny walczą z kolejną falą COVID-19 - informują maklerzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy handel Polski z Rosją został w całości wstrzymany? "Firmy zmieniły kanał dotarcia"

Tymczasem na sytuację na rynkach ropy negatywnie wpływają również informacje z Arabii Saudyjskiej, gdzie bojownicy jemeńskiej grupy Huti, sprzymierzonej z Iranem, zaatakowali co najmniej 6 obiektów w Arabii Saudyjskiej w sobotę i w niedzielę, w tym niektóre obiekty należące do koncernu Saudi Aramco.

Konflikt w Jemenie jest odbierany jako wojna zastępcza między Arabią Saudyjską a Iranem. Huti, którzy pod koniec 2014 roku przejęli władzę w Sanaa, twierdzą, że walczą ze skorumpowanym systemem i obcą agresją.

Skokowe podwyżki cen ropy na globalnych giełdach paliw skłaniają czołowych światowych importerów tego surowca do wywierania silniejszej presji na producentów ropy, w tym kraje kartelu OPEC, aby zwiększyli podaż. W weekend władze Japonii zaapelowały do Zjednoczonych Emiratów Arabskich o podwyższenie dostaw ropy z ZEA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP