Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Moody’s ostrzega rząd. Ocena wiarygodności kredytowej Polski może zostać obniżona

95
Podziel się:

Agencja ratingowa Moody’s w piątkowym komunikacie ostrzega rząd PiS-u, że wiarygodność kredytowa Polski stoi pod znakiem zapytania. Przyczynił się do tego wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października oraz wstrzymanie Polsce unijnych środków z Funduszu Odbudowy.

Moody’s ostrzega rząd. Ocena wiarygodności kredytowej Polski może zostać obniżona
Moody’s ostrzega rząd. Ocena wiarygodności kredytowej Polski może zostać obniżona (Getty Images, SOPA Images)

"Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pogarsza relacje z UE, jest to negatywne dla profilu kredytowego (credit negative)" – napisano w piątkowym komunikacie agencji ratingowej Moody’s.

Jak tłumaczy agencja, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października pogarsza relacje Polski z UE, a to może skutkować kolejnymi opóźnieniami w wypłacie środków z Funduszu Odbudowy i niższym wzrostem PKB w 2022 r.

Zobacz także: Polski Ład zwiększy drożyznę? Soboń odpiera zarzut Gowina

"Choć nie sądzimy, że przyszłe członkostwo Polski w UE jest zagrożone, to orzeczenie Trybunału prawdopodobnie pogorszy napięte już relacje z Unią i odsunie jeszcze dalej w czasie wypłatę środków z Funduszu Odbudowy" – czytamy w komunikacie prasowym.

Moody's ostrzega przed wstrzymaniem funduszy unijnych

Zdaniem Moody’s wyrok TK może także uruchomić mechanizm, który pozwala UE wstrzymać wypłaty środków przez UE z regularnego budżetu z uwagi na postrzegane łamanie praworządności.

Eksperci przyznają, że co prawda zablokowanie unijnych funduszy będzie na razie w polskim PKB niezauważalne, to jednak w przyszłym roku, zacznie być już odczuwalne, co przełoży się bezpośrednio na ocenę wiarygodności kredytowej – a co za tym, cenę, za jaką Polska będzie mogła się zadłużać na świecie.

Moody’s szacuje, że napływ środków UE podbiłby dynamikę PKB Polski w latach 2022-25 o 0,3-0,5 pkt. proc. rocznie.

"Do tej pory odbicie wzrostu w Polsce było mocne, ale przedłużające się opóźnienia w wypłacie środków z Funduszu Odbudowy mogłyby obniżyć dynamikę wzrostu PKB w 2022 r. do ok. 4 proc., poniżej naszej obecnej prognozy 4,5 proc." – napisano.

Miliardy euro z Unii dla Polski czekają

W ramach Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać 23,9 mld euro bezzwrotnych grantów i 12,1 mld euro pożyczek. Do tej pory KE nie zatwierdziła krajowego KPO. Gdy to się stanie, Polska otrzymałaby w ramach zaliczki 13 proc. wnioskowanych środków.

Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Moody’s zaplanowano na 29 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(95)
Pragmatyk
2 lata temu
Patron pisowski z Nazaretu rozmnożył alkohol, chleb i ryby ale mamony nie rozmnożył z tego wniosek, że pieniądze nie są potrzebne, albo patron wie, że sobie sami rozmnożą.
Juu776gfddf
2 lata temu
Prywatna firma banksterska grozi Polsce, że jej popsuje wyniki finansowe???!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Świat oszalał!!!!!!!!! Masakra jakaś!!!!!!!!!! Kiedy skończy się dyktat banksterów??????????
Staszek
2 lata temu
rząd PISu się pomodli i wszystkie problemy znikną, a ciemny lud się opamięta gdy Polska stanie się 2gą Wenezuelą
News
2 lata temu
No a Prezes NBP mówił że to od nas wszyscy pożyczają i na tym zarabiamy tyle, że nie potrzebujemy żadnej kasy z UE
Zbyszek
2 lata temu
Niech się Moodys goni razem z Gebelsami z Berlina
...
Następna strona