Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Agencja Fitch podnosi prognozę dla Polski. PKB w 2021 ma wzrosnąć do 5,7 proc.

22
Podziel się:

We wcześniejszej prognozie znana agencja ratingowa prognozowała wzrost polskiego PKB w 2021 r. na poziomie 4,4 proc. Zmianę zawdzięczamy większemu, niż się spodziewano, odbiciu polskiej gospodarki w II kwartale.

Agencja Fitch podnosi prognozę dla Polski. PKB w 2021 ma wzrosnąć do 5,7 proc.
Fitch dobrze ocenia powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii. (Adobe Stock, Michal_Bednarek)
bEKvZLYl

"Polska gospodarka zanotowała mocne odbicie, ze wzrostem PKB do poziomów sprzed pandemii, czego nie odnotowały jeszcze główne gospodarki strefy euro. Mocniejszy niż oczekiwano wzrost PKB w II kw. (...) oraz rewizja danych za I kw. w górę (...) oznacza również rewizję naszych prognoz na 2021 r. do 5,7 proc. z 4,4 proc." - napisali analitycy agencji Fitch w najnowszym raporcie.

Fitch odnosi się do czerwcowej rundy prognostycznej, natomiast w ostatnim dostępnym raporcie agencji ratingowej dot. Polski z 27 sierpnia napisano, że już wówczas Fitch podwyższył prognozę dynamiki polskiego PKB do 5,2 proc. z 4,4 proc., z szacunkami 4,5 proc. i 3,8 proc. dla 2022 i 2023 r. (bez zmian w najnowszej rundzie).

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”
bEKvZLYn

Jak ocenia Fitch, konsumpcja mocno rośnie, ale sytuacja w inwestycjach jest bardziej zmienna. Rozluźnienie restrykcji w maju wspiera odbudowę popytu krajowego, a ostatnie odczyty wskaźników o wysokiej częstotliwości sugerują utrzymanie 'momentum' wzrostu w II połowie 2021 r.

"Nastroje konsumentów również stopniowo się odbudowują, choć badania sugerują, że zamiary gospodarstw domowych względem większych zakupów w najbliższym roku pozostają poniżej przedkryzysowych poziomów. Zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz rosnąca obecność wariantu delta mogą być wyzwaniami dla gospodarki na przyszłość" - napisano w czwartkowym raporcie.

Fitch prognozuje podwyżkę stóp procentowych przez NBP o 15 pb. do końca bieżącego roku i dwie kolejne po 25 pb. w 2022 r. (stopa referencyjna na poziomie 0,75 proc. na koniec przyszłego roku), przy inflacji CPI na koniec 2021 r. na poziomie 4,8 proc. i 3,5 proc. na koniec 2022 r.

bEKvZLYt

Agencja Fitch potwierdziła pod koniec sierpnia długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

1 października ocenie kredytowej Polski przyjrzy się S&P Global Ratings, a 29 października kwietnia Moody's.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvZLYO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Hutnik
4 tyg. temu
Tak agencja ma problemy ze swoimi analizami.
Kondek
miesiąc temu
Miło, czytać takie wiadomości odnośnie gospodarki przedstawione przez Agencję Fitch. Pamiętam katastroficzne prognozy, przewidywane przez dzisiejszych opozycjonistów ekonomicznych z PO. Jak budżet na rok 2019 miał się zawalić. 100 miliardów miał być długu Państwa. Kraj, miał być w kompletnym rozkładzie. Zwykły obywatel, czy lubi obecny rząd czy nie, to zapewne dostrzega, że ma więcej kasy w kieszeni. A czarnowidztwo jakie było przedstawiane przez obecną opozycję, to tylko propaganda nie poparta faktami.
Adam N 1973
miesiąc temu
@ Realista. I czego kłamiesz? A jeśli się nie znasz to się nie wyPOwiadaj. Wzrost PKB podaje się w cenach stałych PO ODJĘCIU INFLACJI
bEKvZLYP
Wer
miesiąc temu
Dobrze ze ceny nieruchomości idą wyżej dzięki temu jest wyższy Pkb :)
Realista
miesiąc temu
Fajnie ze mamy taki wzrost, ale inflacja go zjada i jesteśmy kilka procent poniżej tego wzrostu i mamy zepsuty pieniądz, nie wspomnę o tym ze państwo okrada społeczeństwo z oszczędności
...
Następna strona