Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Morawiecki o decyzji TSUE. "Żadna decyzja nie może narażać polskich obywateli"

779
Podziel się:

- Z całą mocą będziemy przeciwdziałać tej niesłusznej i niesprawiedliwej decyzji TSUE - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując decyzję o zamknięciu kopalni Turów.

Morawiecki o decyzji TSUE. "Żadna decyzja nie może narażać polskich obywateli"
Morawiecki zabiera głos w sprawie kopalni Turów (KPRM)
bEEGJCZN

W piątek, po tym jak Trubunał Sprawiedliwości UE wydał decyzję o natychmiastowym zaprzestaniu wydobycia węgla w kopalni odkrywkowej Turów, zebrał się sztab kryzysowy.

W czasie piątkowej konferencji szef rządu zapewniał, że decyzja organów unijnych nie może narażać polskich obywateli na zagrożenie, a taki skutek, jak twierdzi premier, może mieć wyłączenie kopalni w Turowie i zapowiedział, że rząd będzie się jej przeciwstawiać.

- Jako szef rządu chcę z całą mocą podkreślić, że na pewno nie będziemy ryzykować zdrowiem, życiem, nie mówiąc o normalnym funkcjonowaniu polskich obywateli, polskich rodzin, tylko dlatego, że ktoś w Trybunale Sprawiedliwości podjął taką czy inną decyzję - podkreślił Morawiecki.

bEEGJCZP
Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Kopalnia w Turowie jest bezpośrednio związana z Elektrownią Turów, która stanowi ważny składnik polskiego miksu energetycznego. Zamknięcie kopalni będzie oznaczało brak dostaw paliwa, którymi zasilane są bloki energetyczne.

- Elektrownia Turów, która zasilana węglem wydobywanym z kopalni Turów, to w zależności od tego, ile mocy jest uruchomione 4 do nawet 7 procent mocy, a niekiedy odrobinę więcej dla wszystkich polskich obywateli. Ta elektrownia w różnych okresach zabezpiecza prąd, zabezpiecza elektryczność, energię elektryczną dla 2-3 milionów ludzi - powiedział szef Rządu.

bEEGJCZV

- Jestem przekonany, że będziemy potrafili wykazać nasze racje i całą sprawę zakończyć w taki sposób, aby nie narażać życia i zdrowia polskich obywateli ze względu na taką decyzję, która zapadła w Luksemburgu - dodał Morawiecki.

W piątek TSUE wydał wyrok, zgodnie z którym Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla kamiennego w kopalni w Turowie. To efekt sporu z Czechami, które stawiają nam poważne zarzuty.

Przypomnijmy, PGE stara się o zgodę na dalszą rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, która miałaby przedłużyć działalność kompleksu energetycznego w Turowie do 2044 roku.

Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

bEEGJCZW

W lutym Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości. Piątkowa decyzja o natychmiastowym wstrzymaniu wydobycia nie oznacza jeszcze, że konflikt został rozwiązany.

Wydobycie ma zostać zatrzymane do momentu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu.

bEEGJDaq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(779)
Maniak
4 miesiące temu
Morawiecki - skazany prawomocnie 2-krotnie za kłamstwa teraz znów wygłasza kłamliwe opinie, które mają wybielić jego dyletancki rząd. To jego urzędnicy narażając polskich i czeskich obywateli na utratę żródła utrzymania i zdrowia nie podjęli we właściwym czasie działań aby zapobiec stanowi zagrożenia wywołanemu przez inwestycje Turowa .Teraz pokrzykuje i pręży muskuły aby prosty lud przekonać jak to on troszczy się o jego interesy . Ale Trybunał Stanu i sądy to nie prosty lud który można omamić . Złamanie Konstytucji i art 231 Kodeksu Karnego za przekroczenie uprawnień w okresie kopertowych wyborów będą ocenione gdy prawo powróci .
Gość
4 miesiące temu
Z raportu rocznego PGE: Decyzją Ministra Klimatu z dnia 20 marca 2020 roku o 6 lat przedłużono koncesję dla PGE GiEK S.A. na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża węgla brunatnego „Turów”. W dniu 30 września 2020 roku Republika Czeska skierowała do Komisji Europejskiej w trybie art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej ( „TFUE”) pismo inicjujące postępowanie przeciwko Polsce z tytułu przedłużenia funkcjonowania kompleksu energetycznego w Turowie. (...) W dniu 17 grudnia 2020 roku Komisja Europejska wydała uzasadnioną opinię, w której podzieliła część zarzutów strony czeskiej, wskazując jednocześnie, że przedłużenie funkcjonowania KWB Turów nie spowodowało naruszenia postanowień ramowej dyrektywy wodnej. Komisja Europejska podkreśliła również, że część pozostałych zarzutów ze strony czeskiej okazała się nietrafiona. W dniu 22 lutego 2021 roku rząd czeski podjął decyzję o złożeniu skargi przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.
ewa
4 miesiące temu
kiedy czytam zawistne wobec rządu komentarze nie dziwię się trwającym 123 lata ZABOROM
bEEGJDar
Hwh
4 miesiące temu
Polska energetyka ma problemy tylko i wyłącznie ze względu na chore podejście unii. Polska ma wystarczająco dużo surowców energetycznych żeby spokojnie sobie funkcjonować przez następne 1000 lat, ale produkcja taniej energii kłuje w oczy Niemców. Droga energia jest tylko dlatego że wprowadzono absurdalny podatek od co2. Równie dobrze mogliby wprowadzić podatek od tlenu azotu argonu ziemi światła słonecznego...
Rychi
4 miesiące temu
Nie o środowisko chodzi. TSUE i Komisja Europejska POd przywództwem niemki von der Leyen chce zniszczyć niepodległą Polskę i chce zrobić z Polaków niewolników jak w 1939 roku. Historia lubi się powtarzać. Teraz , adolfina razem z carPutem się cieszą; (( Nie poddawać się Polsko, Niemcy mają nas za swoją kolonię, ale jeszcze im mało, nie wyparowalo im z głowy miano nadludzi,ale zobaczymy ile jeszcze czasu minie jak bieguny dobrobytu się odwroca i taki chelmut jeden z drugim będzie przyjeżdżał do nas na do pracy. Ja już tego nie dożyję, ale moje dzieci a tym bardziej wnuki na pewno się tego doczekają, jak to mówią historia kołem się toczy,raz na wozie a raz pod wozem. Tylko zostawię odpowiednie wskazówki jak z nimi mają wnuki postępować bo dzieci pracują na zachodzie to wiedzą jak są traktowani teraz. Za te wszystkie lata poniżania coś im z tego bogatego zachodu się należy żeby zeszli na ziemię w końcu.:)) : (( To jest zdradziecki atak Niemców i Ruskich na Polskę . Z jednej strony Hitler z drugiej - Stalin:)) - ,,To nie jest wyrok. To widzimisie jednej pani sedziny w TSUE. Ponadto nie miala do tego prawa, gdyz to nie podlega UE. Wiec na drzewo razem z totalsami antypolskimi... Europa jeszcze nie została sfederalizowana i narazie w POLSCE obowiązuje POLSKIE prawo, tak jak w niemczech niemieckie Jeden członek TSUE nie jest uprawniony do wydawania takich "wyroków" a Polskie prawo jest ponad prawem UE. Czechom to chyba trochę za wczesnie zasycha w gardłach. Ja bym ignorawał te ciągłe ataki na nasz kraj, to się stało nie do zaakceptowania. Najpierw reparacje niech wypłacą dla POLSKI,potem możemy pogadać o jednym państwie europejskim, ale pod przewodnictwem-współudziale POLSKI bez rasy panów.
...
Następna strona