Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Kopalnia Turów ma wstrzymać wydobycie. Los nawet 70 tys. ludzi jest zależny od jej funkcjonowania

285
Podziel się:

Decyzją unijnego trybunału wydobycie w kopalni Turów ma zostać wstrzymane. To potężny pracodawca w regionie. PGE, właściciel tego kompleksu energetycznego, wyjaśnia, dlaczego elektrownia nie ma szans przetrwania bez kopalni.

Kopalnia Turów ma wstrzymać wydobycie. Los nawet 70 tys. ludzi jest zależny od jej funkcjonowania
Widok kopalni Turów wraz z elektrownią robi piorunujące wrażenie i pokazuje skalę dotychczasowego wydobycia (pixbay)

- Wyrok dotyczy naszej kopalni, ale stroną postępowania jest państwo polskie, więc decyzje, co dalej, są po stronie rządu. Mamy swoje zdanie na ten temat. Przygotowujemy komunikat, który już wkrótce będzie dostępny - mówi money.pl Małgorzata Babska, rzecznik prasowy Grupy PGE.

Jej odpowiedź wskazuje, że decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE prawdopodobnie zaskoczyła również samą spółkę. Przypomnijmy, do czasu, kiedy TSUE nie wyda wyroku, wydobycie węgla brunatnego w Turowie ma zostać wstrzymane. Decyzja ma klauzulę natychmiastowej wykonalności.

Zobacz także: Gowin i jego ludzie przeciw PiS. "Są w dalszym ciągu lekceważeni"

Na razie unijny trybunał opublikował krótki komunikat prasowy, z treści którego wynika, że Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla kamiennego w kopalni w Turowie. To efekt sporu z Czechami, które stawiają nam poważne zarzuty.

Przypomnijmy, PGE stara się o zgodę na dalszą rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, która miałaby przedłużyć działalność kompleksu energetycznego w Turowie do 2044 roku.

Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

W wyniku zaniku wód podziemnych dochodzi także do zapadania się gruntów zagrażającego domom w regionie Żytawy. Mieszkańcy, którzy tymczasowo naprawiają swoje domy, obawiają się utraty stabilności i wartości swoich nieruchomości.

Spokój rządzących

Jeszcze pod koniec kwietnia 2021 r. minister Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. górnictwa, zapewniał pod kopalnią, że wszystkie karty w sporze z Czechami są po naszej stronie. - Ze spokojem czekamy na przedłużenie koncesji dla kopalni w Bogatyni – mówił. Dodał, że natychmiastowe zamknięcie kopalni oznaczałoby gigantyczną stratę w wysokości 13,5 mld zł oraz katastrofę ekologiczną.

Decyzja może mieć też konsekwencje dla sporej grupy mieszkańców regionu, jak przekonuje Małgorzata Babska. - Kopalnia Turów razem z elektrownią zatrudnia ok. 3,6 tys. osób. To dominujący pracodawca w regionie i wraz ze spółkami zależnymi i rodzinami oceniamy, że ok. 60-70 tysięcy osób jest zależnych od funkcjonowania tych zakładów - zapewnia rzeczniczka PGE.

Dlaczego jednak mówi również o elektrowni, skoro decyzja TSUE dotyczy tylko kopalni?

Czesi nie dostarczą nam węgla

- Kopalnia jest na stałe połączona z elektrownią, która jest zasilana węglem brunatnym przez 24 godziny na dobę. To paliwo jest bardzo wilgotne i dlatego jest po prostu nietransportowalne. Czesi mówią, że mogą nam go dostarczać, ale jego się nie sprzedaje, nie transportuje, nie eksportuje - mówi Małgorzata Babska.

Jak zapewnia, tak samo jest w Bełchatowie i czeskich czy niemieckich kopalniach: one zawsze są ściśle powiązane z pobliskimi elektrowniami. - To powszechne i jedyne rozwiązanie - przekonuje rzeczniczka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(285)
Matematyk
2 lata temu
wydobycie roczne to 8 mln ton opłata roczna dla TSUE 165mln EUR => 750 mln PLN opłata w relacji do 1 tony węgla = 94 zł opłata dla 1 tony (to istotna część wartości wydobytego węgla; czy jesteśmy/będziemy na minusie?) ile osób pracuje / los ludzi = 3600 ludzi 12 mies. x 5000 zł x 3600 => 216 mln PLN (ich zarobki roczne; ewentualne odprawy i/lub pomoc)
Hefalu-123
2 lata temu
Ciekawy jestem jaki kraj jest w stanie zamknąć z dnia na dzień kopalnie ? Przecież to trwa lata. Myśle ze taka karę Niemcy poprostu by wyśmiali.
Adamo 232
3 lata temu
Czesi niech nam oddadzą wreszcie swój dług graniczny z 1958 roku . Jak nie też skarga na nich do UE
Ekonomista
3 lata temu
Należy złożyć takie same pozwy na kopanie czeskie które są po stronie czeskiej
uoikli
3 lata temu
Z wydobyciem węgla kamiennego w Turowie nie ma najmniejszego problemu, bo go tam nie ma.
...
Następna strona