Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Morawiecki: trzeba wprowadzić limit cenowy na gaz i zamrozić ceny ETS

Podziel się:

Oczekuję, że Rada Europejska potępi ostatnie ataki na ludność cywilną na Ukrainie - powiedział przed unijnym szczytem Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że konieczne jest nałożenie kolejnych sankcji na Rosję, a także wprowadzenie limitu cenowego na gaz i zamrożenie ceny ETS.

Morawiecki: trzeba wprowadzić limit cenowy na gaz i zamrozić ceny ETS
Premier Mateusz Morawiecki chce nałożenia kolejnych sankcji na Rosję (PAP, PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

W czwartek rozpocznie się w Brukseli dwudniowy szczyt szefów państw i rządów UE, podczas którego skupią się oni na najnowszych wydarzeniach związanych z agresją Rosji na Ukrainę, stałym wsparciu Unii dla Ukrainy oraz nadzwyczajnych środkach związanych z kryzysem energetycznym.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagać się, by RE w jak najmocniejszych słowach potępiła ostatnie ataki na infrastrukturę strategiczną i ludność cywilną na Ukrainie.

- Działania rosyjskie mają coraz bardziej charakter działań państwa terrorystycznego i terroryzującego zarazem ludność cywilną - ocenił Morawiecki.

Premier chce kolejnych sankcji

Ponadto zapowiedział, że będzie domagał się, by Rada Europejska wezwała Komisję Europejską i Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa do wypracowania kolejnych sankcji na Rosję.

Szef polskiego rządu dodał, że będzie również poruszana kwestia Białorusi. Kraj rządzony przez Aleksandra Łukaszankę staje się bazą wojskową dla Rosji.

Chcemy, aby Białoruś zaprzestała tych praktyk, bo to zagraża bezpieczeństwu regionu i całej Europ - zaznaczył premier, wskazując na konieczność poszerzenia pakietu sankcji na Białoruś, jeśli ten kraj nie wycofa się ze swoich działań.

Premier dodał, że sankcje muszą osłabiać Rosję, ale nie mogą osłabiać Europy. - Dlatego Polska po raz kolejny będzie bardzo mocno opowiadała się za limitem cenowym na gaz albo za korytarzem cenowym dla gazu - zapowiedział. Jak zaznaczył, coraz więcej państw popiera takie rozwiązanie.

Morawiecki zapowiedział także, że będzie wzywał KE do zamrożenia ceny uprawnień do emisji CO2 na poziomie 20 lub 30 euro. Jego zdaniem, użycie tego instrumentu oznaczałoby ulgę dla obywateli całej Europy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP