Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Morawiecki: wysyłamy kolejne pismo do KE w sprawie zmniejszenia VAT na paliwa

1113
Podziel się:

Rząd wysyła kolejne pismo do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zmniejszenie VAT na paliwa - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: wysyłamy kolejne pismo do KE w sprawie zmniejszenia VAT na paliwa
Wysyłamy kolejne pismo do Unii Europejskiej, do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zgodę na zmniejszenie podatku VAT na paliwa - oznajmił premier Mateusz Morawiecki (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Już dzisiaj wysyłamy kolejne pismo do Unii Europejskiej, do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zgodę na zmniejszenie podatku VAT na paliwa - powiedział premier podczas konferencji prasowej.

Sejm znowelizował niedawno ustawę o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona m.in. obniżkę do minimum, na które pozwalają regulacje unijne, stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 do 31 grudnia br. i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.

Według uzasadnienia ustawy po obniżce grudniowej olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT).

Benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia – o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).

Premier: nie chowamy głowy w piasek

- Robimy wszystko, aby złagodzić ból inflacji, żeby zmniejszyć te koszty dla polskich rodzin - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, chcemy nad polskimi rodzinami roztoczyć parasol antyinflacyjny.

Szef rządu przyznał, że nie po raz pierwszy zmagamy się z inflacją w Polsce, dodając, że "ona jest najwyższa w historii całej strefy euro na przykład, najwyższa od 30, od 40 lat w wielu krajach zachodniej Europy".

- Ale dziś mamy sytuację wyjątkową. Mamy kryzys gospodarczy po pandemii, kryzys związany z epidemią, kryzys energetyczny, sprawy związane z bezpieczeństwem, ale jednak chcemy nad polskimi rodzinami roztoczyć ten parasol antyinflacyjny, żeby w sposób łagodniejszy, przez te najbliższe parę kwartałów, można było przejść - powiedział Morawiecki.

Jak podkreślił, "wprowadzamy tę tarczę antyinflacyjną właśnie dlatego, że choć inflacja dotyka wszystkich, to też dotyka nie wszystkich w jednakowy sposób, w jednakowym stopniu".

Premier zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna będzie rozwijana wraz z kolejnymi potrzebami. - Nie chowamy głowę w piasek - powiedział szef rządu.

Założenia tarczy antyinflacyjnej

Wysokie ceny dotykają dziś wszystkich bez wyjątku, zarówno konsumentów, jak i firmy. Rząd chce temu zaradzić, wprowadzając tarczę inflacyjną. Od stycznia na trzy miesiące ma zostać m.in. obniżona stawka VAT na energię elektryczną - z 23 na 5 proc. oraz całkowicie zniesiona akcyza na energię elektryczną. Rząd ulży też kierowcom. Obniży akcyzę na paliwo i czasowo zwolni je z podatku od sprzedaży detalicznej.

Tarcza antyinflacyjna. Najważniejsze założenia:

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej
  • Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej

  • Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

  • Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące (styczeń-marzec 2022 r.)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1113)
Bolek
2 lata temu
Zmniejszą akcyzę na paliwa a ceny na inne towary pozostaną na tym samym poziomie u nas tylko honor potaniał a reszta po staremu
Miodek
2 lata temu
Łże jak Morawiecki - wchodzi do kanonu języka polskiego.
Krakus
2 lata temu
Zmniejsz AKCYZĘ i to natychmiast
IGor
2 lata temu
Tylko inflacja pokona PIS
Baca
2 lata temu
Wyślijcie siebie gdzieś w pis…u
...
Następna strona