Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Morawiecki zapewnia o dobrej sytuacji budżetu. Wskazuje, że na tle całej UE wyglądamy nie najgorzej

38
Podziel się:

Premier zapewnia, że sytuacja budżetowa w Polsce, po czerwcu przekroczyła oczekiwania Komisji Europejskiej. W jego ocenie prognozy KE dotyczące wzrostu inflacji mogą być błędne i Polsce może grozić deflacja.

W ocenie premiera prognozy KE dla Polski wcale nie są takie złe.
W ocenie premiera prognozy KE dla Polski wcale nie są takie złe. (PAP)

Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polsat News komentował prognozy Komisji Europejskiej. KE przestrzega w nich, że Polska może mieć duże kłopoty z inflacją.

Jak jednak ocenia premier, te prognozy dla Polski są najlepsze w Europie.

- Jako ekonomista muszę powiedzieć, że bardziej obawiam się problemu deflacji w całej Europie, na całym świecie i każdy poważny ekonomista również potwierdzi, że w sytuacji recesji, jakiej nie było od II wojny światowej, trzeba się bardziej bać deflacji niż inflacji - powiedział Morawiecki.

Zobacz także: Zobacz też: Wakacje w Polsce czy za granicą? Biura podróży reagują na sytuację

Szef rządu zapewniał też, że sytuacja budżetowa okazała się dużo lepsza po czerwcu niż prognozowała opozycja. W ostatnich dniach w sprawie kondycji finansów publicznych pojawiały się jednak komentarze podważające dobre oceny rządu.

- Nie wiemy, jaki jest stan finansów publicznych. Mamy bardzo wycinkowe dane dotyczące budżetu centralnego . Wiemy, że większość wydatków związanych z walką z pandemią idzie bokiem przez PFR i BGK – mówił m.in. Marek Belka.

Jak oceniał, obecny stan finansów publicznych jest zagadką. Rzetelne dane poznamy - jego zdaniem - dopiero po jakimś czasie, "prawdopodobnie, kiedy obliczy to Komisja Europejska".

Przypomnijmy, w maju KE przewidywała, że w tym roku polska gospodarka skurczy się o 4,3 proc. Najnowsze prognozy zapowiadają już 4,6 proc. Jednak na tle Europy rzeczywiście nie jest to najgorszy z możliwych wyników.

Według KE, PKB całej strefy euro ma w tym roku spaść o 8,7 proc. W maju prognoza zakładała, że spadek ten będzie na poziomie 7,7 proc.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Polak
2 lata temu
A opozycja dalej będzie jątrzyć, że rząd taki zły i niszczą gospodarkę, a to właśnie za rządów PO gospodarka podupadała.
Danny
2 lata temu
Dlatego właśnie od wielu lat wybieram prawo i sprawiedliwość, pokazali nie raz, że potrafią nas wyprowadzić nawet z najbardziej patowej sytuacji.
Nela
2 lata temu
Jeżeli teraz jest dobrze, to myślę że jesienią kiedy już całkowicie każda branża wróci do pracy, nastąpi skok gospodarczy i wyniki będą jeszcze lepsze.
Rozsądny
2 lata temu
PKB jest w znacznie lepszej formie niż za rządów PO, a wtedy nie było epidemii i kryzysu.
Maddy
2 lata temu
Nikt się nie spodziewał tak pozytywnych prognoz, brawo dla rządu !
...
Następna strona