Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Belka w Radiu Zet: nie wiemy, jaki jest stan finansów państwa, wydatki idą bokiem.

54
Podziel się:

- Nie wiemy, jaki jest stan finansów publicznych. Mamy bardzo wycinkowe dane dotyczące budżetu centralnego . Wiemy, że większość wydatków związanych z walką z pandemią idzie bokiem przez PFR i BGK – mówił w Radiu Zet Marek Belka.

Polska gospodarka jest odporna na kryzys - mówi prof. Marek Belka
Polska gospodarka jest odporna na kryzys - mówi prof. Marek Belka (PAP)

Odpowiadając na pytania Beaty Lubeckiej, prof. Belka przyznał, że obecny stan finansów publicznych jest zagadką. Rzetelne dane poznamy – jego zdaniem - dopiero po jakimś czasie, "prawdopodobnie, kiedy obliczy to Komisja Europejska".

Pytany o dane podawane przez ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego, dodał, że cieszy się z dobrego stanu polskiej gospodarki.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6529828124976769v">Luka CIT. Do budżetu państwa nie trafia 22 mld zł należnego podatku</a>

- Obojętnie czy ktoś jest za rządem czy przeciwko, powinien trzymać kciuki za polską gospodarkę – mówił Belka. Przyznał jednak, że chciałby wiedzieć nieco więcej o szczegółach, bo na stan finansów w czerwcu (o 3 proc. większe dochody, niż w czerwcu 2019) mogło mieć wpływ późniejsze rozliczenie PIT, przesunięte przez pandemię koronawirusa.

Przypomniał też, że Polska nie tyle radzi sobie dobrze ze skutkami pandemii, co ma odporną na lockdown gospodarkę.

- Obostrzenia nas dotykają, ale mniej niż na przykład Włochów czy Hiszpanów. U nas też restauracje mają większe znaczenie, niż kiedyś, ale nie tak duże, jak tam. Polska gospodarka jest jedną z najsilniej zindustrializowanych, więc obostrzenia dotykają nas w mniejszym stopniu – mówił Marek Belka.

Dodał, że polscy przedsiębiorcy są też o wiele mniej zadłużeni, niż ich zachodni odpowiednicy.

Beata Lubecka pytała też Marka Belkę o wcześniejszy wiek emerytalny. Gość Radia ZET uważa, że obecnie nie ma mowy o powrocie do poprzednich rozwiązań. Ale przypomniał, że wcześniejszy wiek emerytalny prowadzi do zwiększenia sfery ubóstwa.

- Szczególnie kobiety, przechodzące na wcześniejsze emerytury cierpią, bo dostają niekiedy symboliczne wypłaty - mówił były premier. Dodał, że trzeba skłaniać ludzi do pozostawania na rynku pracy coraz dłużej i "obejść ten wcześniejszy wiek emerytalny".

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Marcin
4 lata temu
500 plusy krytykują tu słowa Belki, ponieważ nadal wierzą, że pieniądze pochodzą od rządu PIS, a nie z naszych podatków, kredytów zaciągniętych przez Polskę i dodruku, bez pokrycia.
Patryk
4 lata temu
lekkie posadki oczywiście można długo pracować nawet do śmierci
polak
4 lata temu
niech Pan Belka sobie dłużej pracuje ale jako pracownik fizyczny ! np na budowie, na produkcji itp , potem możemy pogadać o wieku emerytalnym
aj
4 lata temu
cóz morawiecki to żaden ekonomista on cały czas kłąmie i zakłamuje rzeczywistośc ale to wszystko p......
Wł.R.
4 lata temu
A wszyscy o wszystkim wiedzieli. Prawdziwy mąż POstkomuny.
...
Następna strona