Trwa ładowanie...
bECytoVx
Notowania

Marek Belka – Wszystkie wiadomości

Składka zdrowotna. Prof. Belka: Polski Ład miał być fajerwerkiem, a okazał się kapiszonem
174
27.08.2021 15:10

PODATKI
 / 
Składka zdrowotna. Prof. Belka: Polski Ład miał być fajerwerkiem, a okazał się kapiszonem

Rząd pracuje nad podniesieniem składki zdrowotnej. Polski Ład zostanie złagodzony? - Nie bardzo wiem, o czym my dyskutujemy. Polski Ład został zgłoszony, jako wspaniały fajerwerk polityczny, a okazało się, że to kapiszon - powiedział w programie "Newsroom" prof. Marek Belka, były minister finansów i prezes NBP. - Sposób zgłoszenia Polskiego Ładu jest bardzo kontrowersyjny. Bo tam są dobre propozycje, ale jak możemy taki skomplikowany pakiet ustaw głosować razem? Przecież tam mogą się znaleźć rzeczy zupełnie niesłychane. Znając doświadczenia ostatnich lat, taki Polski Ład to sprowadzi nam konieczność wprowadzenia miliona poprawek w kolejnych miesiącach. Ustawa podatkowa powinna być oddzielnie procedowana, oddzielnie dyskutowana i oddzielnie głosowana. A nie wszystko razem, taki pakiet przedwyborczy można powiedzieć. Koszyk na Boże Narodzenie, tylko okazało się, że upadł i teraz go zbieramy - dodał.

Budżet na 2022 rok. Prof. Belka: To upadek polskiej polityki gospodarczej
187
27.08.2021 14:55

EKONOMIA
 / 
Budżet na 2022 rok. Prof. Belka: To upadek polskiej polityki gospodarczej

Rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Prawda o finansach publicznych jest ukrywana? - Powinniśmy na ten temat bardzo gorąco dyskutować. Jestem przekonany, że sytuacja budżetowa w 2022 roku powinna być lepsza niż w tym roku z dwóch powodów: mamy ożywienie gospodarcze i przyspieszającą inflację. Natomiast jaki rzeczywiście jest stan finansów publicznych nie wiemy, budżet nam nic nie mówi. Sytuacja została zagmatwana - powiedział w programie "Newsroom" prof. Marek Belka, były minister finansów i prezes NBP. - To jest upadek polskiej polityki gospodarczej, co objawia się tym, że jest projekt budżetu i nie budzi żadnych emocji. Bo wiemy, że on nie odzwierciedla rzeczywistości - dodał.

Podatek przychodowy. Belka: Powrót do PRL-u. Jestem przeciwnikiem, to skrajnie niesprawiedliwy system
430
27.08.2021 14:41

PODATKI
 / 
Podatek przychodowy. Belka: Powrót do PRL-u. Jestem przeciwnikiem, to skrajnie niesprawiedliwy system

Minister finansów Tadeusz Kościński na pytanie o podatek przychodowy odpowiada: "nie jestem przeciwnikiem". Co na to ekonomista, profesor Marek Belka? - A ja jestem przeciwnikiem. To jest, mówiąc krótko, podatek od obrotu, który był podstawowym podatkiem od przedsiębiorstw w okresie PRL-u. Musimy mieć świadomość, że rentowność działalności gospodarczej w różnych gałęziach gospodarki jest bardzo różna. Nawet jeżeli skala podatku będzie niejednakowa, to i tak będzie skrajnie korzystna dla niektórych i skrajnie niesprawiedliwa dla innych - powiedział w programie "Newsroom" były minister finansów i prezes NBP. - Nie dziwię się, że są grupy przedsiębiorców, którzy dobrze by żyli z takim podatkiem, bo rozumiem, że jest to podatek zamiast VAT-u. Nawet nie wiem, czy to jest możliwe w ramach Unii Europejskiej, ale wiem, że jest to bardzo niesprawiedliwy podatek. W gruncie rzeczy jest to bzdura, nie wiem po co się takimi rzeczami zajmować - dodał prof. Marek Belka.

Inflacja w Polsce. Belka: za jej opanowanie zapłacimy wysoką cenę
178
02.06.2021 20:28

KOMENTARZ
 / 
Inflacja w Polsce. Belka: za jej opanowanie zapłacimy wysoką cenę

Kiedy już inflacja nam raz ucieknie, trzeba będzie zapłacić dużo, żeby nad nią zapanować - stwierdził Marek Belka w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. Europoseł ocenił też politykę gospodarczą PiS-u oraz zaprezentowany niedawno Polski Ład.

Polski Ład nie zachwycił Marka Belki. Porównuje PiS do PRL-u
1.1K
21.05.2021 6:16

MAREK BELKA
 / 
Polski Ład nie zachwycił Marka Belki. Porównuje PiS do PRL-u

- Polski Ład to typowa socjalistyczna reforma podatkowa. Mam nadzieję, że PiS przestanie już używać inwektyw typu "socjalizm" czy "lewactwo", bo proponowane przez nich rozwiązanie jest socjalistyczne. Z czym mnie osobiście nie wypada się nie zgadzać - powiedział w rozmowie z money.pl prof. Marek Belka.

bECytoVz
Wysoka inflacja, a NBP nie reaguje. Prof. Belka: To agenda PiS, nie chce zaszkodzić rządowi
98
14.05.2021 16:03

INFLACJA
 / 
Wysoka inflacja, a NBP nie reaguje. Prof. Belka: To agenda PiS, nie chce zaszkodzić rządowi

Inflacja w Polsce przekracza 4 proc., to oznacza drożyznę w sklepach. Rada Polityki Pieniężnej przy NBP nie reaguje, stopy procentowe nadal niskie. - NBP nie chce zaszkodzić rządowi w żadnej mierze. Niezależność tej instytucji być może jest wpisana w konstytucję, ale realnie Narodowy Bank Polski jest jedną z agend Prawa i Sprawiedliwości. NBP nie musi być na wojnie z rządem, tylko że podstawowym celem NBP jest stabilizacja polskiego złotego, a tak wysoka inflacja nie jest stabilizacją naszej waluty - powiedział w programie "Newsroom" prof. Marek Belka, były szef NBP. - Czy mamy wierzyć wyjaśnieniom, że to jest przejściowe? Nie sądzę, ponieważ największą dynamiką wzrostu cen charakteryzują się usługi, a to jest typowy przykład, że zaczyna się rozwijać spirala płacowo-cenowa. Koszt powstrzymania inflacji będzie znaczny. Ja to wiem, bo na własnej skórze odczułem, jak na początku tego stulecia Rada Polityki Pieniężnej, za pomocą bardzo restrykcyjnej polityki, udanie sprowadziła inflację z poziomu dwucyfrowego do poziomu 2 proc. Można powiedzieć szczytny cel, tylko że koszt był niesamowity, bezrobocie sięgnęło 20 procent - dodał.

Nowy Ład PiS. Marek Belka: Podatki nie muszą być niskie
447
14.05.2021 15:36

PODATKI
 / 
Nowy Ład PiS. Marek Belka: Podatki nie muszą być niskie

PiS prezentuje nowy program: Polski Nowy Ład. Z założeń wynika, że wzrośnie kwota wolna od podatku, ale w górę pójdzie składka zdrowotna, za to drugi próg podatkowy ma się zaczynać od wyższych kwot. - Stwarzanie dobrych warunków dla przedsiębiorczości i inwestowania wcale nie oznacza, że podatki muszą być niskie. Muszą być stabilne, przejrzyste i przewidywalne. Wcale to nie oznacza, że mamy nie dbać o pracowników, mamy nie prowadzić aktywnej polityki społecznej. Jedno z drugim się nie kłóci, czego przykładem są kraje skandynawskie, które mają bardzo dynamiczną gospodarkę, a jednocześnie rozbudowaną politykę socjalną - powiedział w programie "Newsroom" prof. Marek Belka. - Nie o to chodzi, by w konflikcie między pracownikami a pracodawcami brać stronę jednych albo drugich. Chodzi o to, żeby mówić wszystkim: to jest stabilny kraj, w którym - jeżeli przestrzegasz prawa, w tym podatkowego - to cię nic złego spotkać nie może, a my - jako państwo - będziemy tylko w tym pomagać - dodał.

Masz kredyt? Możesz mieć poważne problemy. Ale nie tak szybko
19
12.04.2021 12:15

MAREK BELKA
 / 
Masz kredyt? Możesz mieć poważne problemy. Ale nie tak szybko

– Faktem jest, że inflacja bazowa jest najwyższa w Europie. Jeśli jej wzrost urwie się spod kontroli, a NBP nic z tym nie zrobi to nie tylko właściciele kredytów będą mieli poważne problemy, ale my wszyscy – mówi w programie "Money. To się liczy" Marek Belka, europoseł, były premier i szef NBP. Były premier zapytany o podnoszenie stóp procentowych zaznaczył, że to się prędzej czy później musi wydarzyć, ponieważ walka z rosnącymi cenami powinna być priorytetem.

Waloryzacja 500+? "To skończy się krwistą inflacją"
317
12.04.2021 11:57

500 PLUS
 / 
Waloryzacja 500+? "To skończy się krwistą inflacją"

- W polskiej gospodarce jest "daleko od ok" - mówi w programie 'Money. To się liczy' Marek Belka, europoseł. Były premier i były szef NBP dodaje, że w Polsce kuleją inwestycje, a zapowiedzi waloryzacji 500+ mogą jedynie wywindować ceny do bardzo wysokich poziomów. – Jeśli rząd chciałby waloryzować świadczenie 500+ to daje od razu sygnał dla pracowników do żądania od swoich pracodawców również podwyżek płac. To jedynie może skończyć się krwistą inflacją – mówi Belka. Minister finansów mówił, że 'przestrzeń do podwyżek 500+ mogłaby się znaleźć'. Belka skomentował to krótko: "specyficzny jest to minister".

bECytoVF
"PiS nie myśli o gospodarce, a o wyborach". Belka mocno o "Nowym Ładzie"
417
12.04.2021 11:35

PODATKI
 / 
"PiS nie myśli o gospodarce, a o wyborach". Belka mocno o "Nowym Ładzie"

- Jest pewna zasada, że w czasie kryzysów finansowych podatków się nie podnosi – mówi w programie "Money. To się liczy" Marek Belka, europoseł, były premier i szef NBP. W ten sposób odniósł się do zapowiadanych zmian w podatkach szykowanych przez PiS w tak zwanym "Nowym Ładzie". Belka rozumie jednak skąd pomysły na podnoszenie podatków. – PiS narobił zobowiązań finansowych bez umiaru – zaznacza Belka. Jak dodaje, PiS tak będzie "kroić" ten system podatkowy, aby można to było wykorzystać wyborczo. – Dla Prawa i Sprawiedliwości nie jest to zły moment na zmiany, ale dla gospodarki już tak. Jednak to dla tego rządu ma znaczenie drugorzędne – dodaje Marek Belka.

Marek Belka wyśmiewa Ryszarda Czarneckiego. "Nie należy jeździć do PE zezłomowanymi pojazdami"
731
12.04.2021 10:39

PARLAMENT EUROPEJSKI
 / 
Marek Belka wyśmiewa Ryszarda Czarneckiego. "Nie należy jeździć do PE zezłomowanymi pojazdami"

- Nie powinno się jeździć do europarlamentu samochodem dwa razy w tygodniu, bo to szkodzi zdrowiu, a później trzeba jeszcze płacić – mówi w programie "Money. To się liczy" Marek Belka, europoseł. W ten sposób odniósł się do sprawy Ryszarda Czarneckiego. Parlament Europejski nakazał mu zwrot pieniędzy, które według urzędu OLAF zostały bezprawnie pobrane przez europosła. Nieoficjalnie mówi się nawet o 100 tys. euro. Belka do sprawy odniósł się także w sposób żartobliwy na Twitterze: "Podróże zezłomowanymi pojazdami nie są najlepszym pomysłem".

Money. To się liczy. Gościem prof. Marek Belka
4
12.04.2021 8:57

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gościem prof. Marek Belka

Dziś w programie pytamy o stan gospodarki i propozycje w nowym programie PiS, które mają wpłynąć na sytuację finansową Polaków. Porozmawiamy też o polityce Narodowego Banku Polskiego. Gościem będzie Marek Belka, były premier, były prezes NBP, europoseł. Zapraszamy od 9.15.

Marek Belka o swoich zarobkach: obrzydliwie dużo zarabiam
244
05.04.2021 17:40

MAREK BELKA
 / 
Marek Belka o swoich zarobkach: obrzydliwie dużo zarabiam

- Nie są to kwoty, które pozwalają na kupowanie działek i nieruchomości. Ja po prostu żyję dobrym życiem bardzo zapracowanego emeryta - powiedział Belka na antenie TOK FM. Przyznał jednak, że "jeśli chodzi o zarobki, to obrzydliwie dużo zarabia".

bECytoVG
Daniel Obajtek nie zaszkodzi Orlenowi. Marek Belka komentuje
498
16.03.2021 15:02

ORLEN
 / 
Daniel Obajtek nie zaszkodzi Orlenowi. Marek Belka komentuje

- Osoba pana Obajtka ani nie pomogła, ani nie przeszkodziła Orlenowi. To jest wielka firma - mówi w programie "Newsroom" prof. Marek Belka, były premier i prezes NBP, a dziś eurodeputowany. Polityk podkreślał, że większym problemem może być czystka, której zdaniem prof. Belki dokonano w Orlenie za czasów Obajtka. - Zniknęło pewnie sporo kompetentnych ludzi - mówił. Zdaniem europosła Daniel Obajtek jest dziś przede wszystkim problem wizerunkowym dla partii rządzącej, a niekoniecznie dla samej spółki. - Jest jednak o tyle pożyteczny, że dokonał brawurowej operacji zakupu dzienników regionalnych - ironizuje prof. Marek Belka w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski.

Belka ocenia Adama Glapińskiego. W jednym go pochwalił
4
16.03.2021 14:59

NBP
 / 
Belka ocenia Adama Glapińskiego. W jednym go pochwalił

- Wydaje mi się, że zejście tak nisko ze stopami procentowymi było niepotrzebne - tak o decyzjach Rady Polityki Pieniężnej pod wodzą Adama Glapińskiego mówi jego poprzednik prof. Marek Belka. Gość programu "Newsroom" pochwalił obecnego prezesa za zaangażowanie w finansowanie programów rządowych. - W normalnych czasach byśmy rwali włosy z głów. Teraz jest to konieczne, bo wszystkie kraje tak robią - mówi prof. Belka. Dodawał również, że kupowanie przez NBP złota w dzisiejszych czasach "może mieć sens". Adamowi Glapińskiemu oberwało się jednak za co innego. - Manipulowanie kursem walutowym przy słabym złotym jest niepotrzebne - mówił Belka w programie "Newsroom".

Koronakryzys. Marek Belka: nie jest najgorzej
113
16.02.2021 7:13

KRYZYS
 / 
Koronakryzys. Marek Belka: nie jest najgorzej

- Gdybym był na miejscu premiera, też bym się chwalił - powiedział były prezes NBP Marek Belka, który docenił rząd za dotychczasową walkę ze skutkami pandemii.

Pensja dla każdego, nawet dla bezrobotnych? Belka: nie stać nas
335
02.02.2021 14:58

GOSPODARKA
 / 
Pensja dla każdego, nawet dla bezrobotnych? Belka: nie stać nas

Bezwarunkowy dochód podstawowy kosztowałby Polskę 376 mld zł rocznie. Czy to dobry pomysł i czy stać nas na to? - Na pewno nie stać nas na wydanie takiej kwoty. Dochód podstawowy, paradoksalnie, został zaproponowany już w latach 60. przez papieża neoliberalizmu Miltona Friedmana, on to nazwał ujemnym podatkiem dochodowym. To miało zastąpić całą politykę społeczną w ogóle, z wyjątkiem emerytur. Zniknęłyby jakiekolwiek inne beneficja - powiedział w programie "Newsroom" Marek Belka, były premier, były szef NBP, obecnie europoseł. - Idea jest atrakcyjne, w wielu krajach nie można poradzić sobie z rozwarstwieniem ekonomicznym, stąd prowadzi się pilotażowe badania, jak ludzie zareagują na taki dochód. Czy będą chcieli dalej pracować, poza ten dochód, czy wycofają się z siły roboczej, co byłoby fatalne. Programy są na wczesnym etapie i trudno mówić o efektach. Nie możemy sobie na to pozwolić, to jest na razie tylko ćwiczenie intelektualne - dodał.

Lockdown w Polsce. Czy pomoc dla przedsiębiorców jest wystarczająca? "Zabrakło dialogu"
6
02.02.2021 14:26

KRYZYS
 / 
Lockdown w Polsce. Czy pomoc dla przedsiębiorców jest wystarczająca? "Zabrakło dialogu"

Premier Mateusz Morawiecki obiecuje: "nie zostawimy przedsiębiorców samych". Czy to wiarygodne zapewnienie? - Sytuacja jest bardzo różna porównując różne branże. Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika, że są branże, które są w dramatycznej sytuacji. Nie można uogólniać. Właściwe było uruchomienie nieograniczonej ilości pieniędzy i zaangażowanie w to Polskiego Funduszu Rozwoju i NBP, ale to, czego zawsze brakowało, to dialogu z beneficjentami - powiedział w programie "Newsroom" Marek Belka, były premier, były szef NBP, obecnie europoseł. - Muszę powiedzieć, że na tle innych europejskich krajów wyglądamy nie najgorzej. Jeżeli również nie najgorzej przebiegnie program szczepień, jeśli nie trzeba będzie zamykać poszczególnych branż, to jest szansa na szybkie odbicie gospodarcze - dodał.