Trwa ładowanie...
bDZlAFsR

Notowania

Marek Belka – Wszystkie wiadomości

Masz kredyt? Możesz mieć poważne problemy. Ale nie tak szybko
13
12.04.2021 12:15

MAREK BELKA
 / 
Masz kredyt? Możesz mieć poważne problemy. Ale nie tak szybko

– Faktem jest, że inflacja bazowa jest najwyższa w Europie. Jeśli jej wzrost urwie się spod kontroli, a NBP nic z tym nie zrobi to nie tylko właściciele kredytów będą mieli poważne problemy, ale my wszyscy – mówi w programie "Money. To się liczy" Marek Belka, europoseł, były premier i szef NBP. Były premier zapytany o podnoszenie stóp procentowych zaznaczył, że to się prędzej czy później musi wydarzyć, ponieważ walka z rosnącymi cenami powinna być priorytetem.

Waloryzacja 500+? "To skończy się krwistą inflacją"
185
12.04.2021 11:57

500 PLUS
 / 
Waloryzacja 500+? "To skończy się krwistą inflacją"

- W polskiej gospodarce jest "daleko od ok" - mówi w programie 'Money. To się liczy' Marek Belka, europoseł. Były premier i były szef NBP dodaje, że w Polsce kuleją inwestycje, a zapowiedzi waloryzacji 500+ mogą jedynie wywindować ceny do bardzo wysokich poziomów. – Jeśli rząd chciałby waloryzować świadczenie 500+ to daje od razu sygnał dla pracowników do żądania od swoich pracodawców również podwyżek płac. To jedynie może skończyć się krwistą inflacją – mówi Belka. Minister finansów mówił, że 'przestrzeń do podwyżek 500+ mogłaby się znaleźć'. Belka skomentował to krótko: "specyficzny jest to minister".

"PiS nie myśli o gospodarce, a o wyborach". Belka mocno o "Nowym Ładzie"
311
12.04.2021 11:35

NOWY ŁAD
 / 
"PiS nie myśli o gospodarce, a o wyborach". Belka mocno o "Nowym Ładzie"

- Jest pewna zasada, że w czasie kryzysów finansowych podatków się nie podnosi – mówi w programie "Money. To się liczy" Marek Belka, europoseł, były premier i szef NBP. W ten sposób odniósł się do zapowiadanych zmian w podatkach szykowanych przez PiS w tak zwanym "Nowym Ładzie". Belka rozumie jednak skąd pomysły na podnoszenie podatków. – PiS narobił zobowiązań finansowych bez umiaru – zaznacza Belka. Jak dodaje, PiS tak będzie "kroić" ten system podatkowy, aby można to było wykorzystać wyborczo. – Dla Prawa i Sprawiedliwości nie jest to zły moment na zmiany, ale dla gospodarki już tak. Jednak to dla tego rządu ma znaczenie drugorzędne – dodaje Marek Belka.

Marek Belka wyśmiewa Ryszarda Czarneckiego. "Nie należy jeździć do PE zezłomowanymi pojazdami"
617
12.04.2021 10:39

PARLAMENT EUROPEJSKI
 / 
Marek Belka wyśmiewa Ryszarda Czarneckiego. "Nie należy jeździć do PE zezłomowanymi pojazdami"

- Nie powinno się jeździć do europarlamentu samochodem dwa razy w tygodniu, bo to szkodzi zdrowiu, a później trzeba jeszcze płacić – mówi w programie "Money. To się liczy" Marek Belka, europoseł. W ten sposób odniósł się do sprawy Ryszarda Czarneckiego. Parlament Europejski nakazał mu zwrot pieniędzy, które według urzędu OLAF zostały bezprawnie pobrane przez europosła. Nieoficjalnie mówi się nawet o 100 tys. euro. Belka do sprawy odniósł się także w sposób żartobliwy na Twitterze: "Podróże zezłomowanymi pojazdami nie są najlepszym pomysłem".

Money. To się liczy. Gościem prof. Marek Belka
4
12.04.2021 8:57

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gościem prof. Marek Belka

Dziś w programie pytamy o stan gospodarki i propozycje w nowym programie PiS, które mają wpłynąć na sytuację finansową Polaków. Porozmawiamy też o polityce Narodowego Banku Polskiego. Gościem będzie Marek Belka, były premier, były prezes NBP, europoseł. Zapraszamy od 9.15.

bDZlAFsT
Marek Belka o swoich zarobkach: obrzydliwie dużo zarabiam
194
05.04.2021 17:40

MAREK BELKA
 / 
Marek Belka o swoich zarobkach: obrzydliwie dużo zarabiam

- Nie są to kwoty, które pozwalają na kupowanie działek i nieruchomości. Ja po prostu żyję dobrym życiem bardzo zapracowanego emeryta - powiedział Belka na antenie TOK FM. Przyznał jednak, że "jeśli chodzi o zarobki, to obrzydliwie dużo zarabia".

Daniel Obajtek nie zaszkodzi Orlenowi. Marek Belka komentuje
316
16.03.2021 15:02

ORLEN
 / 
Daniel Obajtek nie zaszkodzi Orlenowi. Marek Belka komentuje

- Osoba pana Obajtka ani nie pomogła, ani nie przeszkodziła Orlenowi. To jest wielka firma - mówi w programie "Newsroom" prof. Marek Belka, były premier i prezes NBP, a dziś eurodeputowany. Polityk podkreślał, że większym problemem może być czystka, której zdaniem prof. Belki dokonano w Orlenie za czasów Obajtka. - Zniknęło pewnie sporo kompetentnych ludzi - mówił. Zdaniem europosła Daniel Obajtek jest dziś przede wszystkim problem wizerunkowym dla partii rządzącej, a niekoniecznie dla samej spółki. - Jest jednak o tyle pożyteczny, że dokonał brawurowej operacji zakupu dzienników regionalnych - ironizuje prof. Marek Belka w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski.

Belka ocenia Adama Glapińskiego. W jednym go pochwalił
3
16.03.2021 14:59

NBP
 / 
Belka ocenia Adama Glapińskiego. W jednym go pochwalił

- Wydaje mi się, że zejście tak nisko ze stopami procentowymi było niepotrzebne - tak o decyzjach Rady Polityki Pieniężnej pod wodzą Adama Glapińskiego mówi jego poprzednik prof. Marek Belka. Gość programu "Newsroom" pochwalił obecnego prezesa za zaangażowanie w finansowanie programów rządowych. - W normalnych czasach byśmy rwali włosy z głów. Teraz jest to konieczne, bo wszystkie kraje tak robią - mówi prof. Belka. Dodawał również, że kupowanie przez NBP złota w dzisiejszych czasach "może mieć sens". Adamowi Glapińskiemu oberwało się jednak za co innego. - Manipulowanie kursem walutowym przy słabym złotym jest niepotrzebne - mówił Belka w programie "Newsroom".

Koronakryzys. Marek Belka: nie jest najgorzej
88
16.02.2021 7:13

KRYZYS
 / 
Koronakryzys. Marek Belka: nie jest najgorzej

- Gdybym był na miejscu premiera, też bym się chwalił - powiedział były prezes NBP Marek Belka, który docenił rząd za dotychczasową walkę ze skutkami pandemii.

bDZlAFsZ
Pensja dla każdego, nawet dla bezrobotnych? Belka: nie stać nas
228
02.02.2021 14:58

GOSPODARKA
 / 
Pensja dla każdego, nawet dla bezrobotnych? Belka: nie stać nas

Bezwarunkowy dochód podstawowy kosztowałby Polskę 376 mld zł rocznie. Czy to dobry pomysł i czy stać nas na to? - Na pewno nie stać nas na wydanie takiej kwoty. Dochód podstawowy, paradoksalnie, został zaproponowany już w latach 60. przez papieża neoliberalizmu Miltona Friedmana, on to nazwał ujemnym podatkiem dochodowym. To miało zastąpić całą politykę społeczną w ogóle, z wyjątkiem emerytur. Zniknęłyby jakiekolwiek inne beneficja - powiedział w programie "Newsroom" Marek Belka, były premier, były szef NBP, obecnie europoseł. - Idea jest atrakcyjne, w wielu krajach nie można poradzić sobie z rozwarstwieniem ekonomicznym, stąd prowadzi się pilotażowe badania, jak ludzie zareagują na taki dochód. Czy będą chcieli dalej pracować, poza ten dochód, czy wycofają się z siły roboczej, co byłoby fatalne. Programy są na wczesnym etapie i trudno mówić o efektach. Nie możemy sobie na to pozwolić, to jest na razie tylko ćwiczenie intelektualne - dodał.

Lockdown w Polsce. Czy pomoc dla przedsiębiorców jest wystarczająca? "Zabrakło dialogu"
6
02.02.2021 14:26

POMOC
 / 
Lockdown w Polsce. Czy pomoc dla przedsiębiorców jest wystarczająca? "Zabrakło dialogu"

Premier Mateusz Morawiecki obiecuje: "nie zostawimy przedsiębiorców samych". Czy to wiarygodne zapewnienie? - Sytuacja jest bardzo różna porównując różne branże. Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika, że są branże, które są w dramatycznej sytuacji. Nie można uogólniać. Właściwe było uruchomienie nieograniczonej ilości pieniędzy i zaangażowanie w to Polskiego Funduszu Rozwoju i NBP, ale to, czego zawsze brakowało, to dialogu z beneficjentami - powiedział w programie "Newsroom" Marek Belka, były premier, były szef NBP, obecnie europoseł. - Muszę powiedzieć, że na tle innych europejskich krajów wyglądamy nie najgorzej. Jeżeli również nie najgorzej przebiegnie program szczepień, jeśli nie trzeba będzie zamykać poszczególnych branż, to jest szansa na szybkie odbicie gospodarcze - dodał.

Marek Belka krytycznie o inwestycjach. Jest ich zdecydowanie za mało
27
21.01.2021 9:02

GOSPODARKA
 / 
Marek Belka krytycznie o inwestycjach. Jest ich zdecydowanie za mało

Od długiego czasu rozwój polskiej gospodarki oparty był bardziej na konsumpcji niż inwestycjach. Krytycznie do tego odnosi się były premier Marek Belka, który wskazuje na negatywne konsekwencje w dłuższym horyzoncie czasu.

Orlen kupuje Polska Press. "Ekonomicznie nie ma to najmniejszego sensu"
568
09.12.2020 15:31

ORLEN
 / 
Orlen kupuje Polska Press. "Ekonomicznie nie ma to najmniejszego sensu"

PKN Orlen przejmuje Polska Press - jedną z największych grup wydawniczych w Polsce. To do niej należy wiele regionalnych dzienników, m.in. "Gazeta Wrocławska", "Dziennik Łódzki" czy "Gazeta Krakowska". Czy z biznesowego punktu widzenia była to sensowna inwestycja? - Bezsensowna. To jest czysto polityczne działanie, przypomina mi to, co robi Gazprom. Też wykupuje w imieniu Putina niezależne lub mniej zależne od Kremla media i tworzy koncern mediowy - mówił w programie Newsroom WP Marek Belka, były premier i szef NBP, a obecnie europoseł. - Ekonomicznie nie ma to najmniejszego sensu. Myślę, że kiedyś kierownictwo Orlenu i jego prezes odpowiedzą za działania na szkodę spółki - dodał. Co teraz czeka przejęte media regionalne? - Ta władza zaczyna przede wszystkim od czystek kadrowych. Będzie zastraszanie dziennikarzy, te media staną się tubami propagandowymi rządu - ocenił.

bDZlAFta
Co, jeśli Polska zawetuje budżet? Stracimy miliardy euro
24
09.12.2020 14:47

MAREK BELKA
 / 
Co, jeśli Polska zawetuje budżet? Stracimy miliardy euro

Choć Reuters nieoficjalnie donosi, że Bruksela wypracowała już kompromis z Polską i Węgrami w sprawie unijnego budżetu, co, jeśli rzeczywistość okaże się inna i nie będzie zgody w UE? Ile pieniędzy straci na tym Polska? - Mówi się o około 100-150 mld złotych natychmiast, bo nie będziemy uczestniczyć w grantowej części Funduszu Odbudowy. Trudno natomiast określić straty, jakie wynikną z tego, że nie będzie wieloletnich ram finansowych, tylko prowizoria budżetowe, które także będą nas boleć. Trudno powiedzieć, ile to będzie dokładnie, ale na pewno ze 30 mld euro z miejsca - mówił w programie "Newsroom WP" Marek Belka, były premier i szef NBP, a obecnie europoseł.

Polska i Unia dogadają się w sprawie budżetu? Belka: myślę, że weta nie będzie
144
09.12.2020 14:24

MAREK BELKA
 / 
Polska i Unia dogadają się w sprawie budżetu? Belka: myślę, że weta nie będzie

Reuters nieoficjalnie donosi, że Bruksela wypracowała już kompromis z Polską i Węgrami w sprawie unijnego budżetu. Tym samym Warszawa i Budapeszt prawdopodobnie zgodzą się na mechanizm "pieniądze za praworządność", ale obwarowany konkretną interpretacją, którą są w stanie zaakceptować. - Myślę, że tego weta nie będzie, dlatego, że prezydencja niemiecka bardzo aktywnie działa, aby zapewnić Morawieckiemu i Orbanowi uratowanie twarzy - mówił w programie "Newsroom WP" Marek Belka, były premier i szef NBP, a obecnie europoseł. Kto stoi za tym kompromisem? - Angela Merkel, kropka. Nie ma nad czym się zastanawiać. Niemcy są najbardziej zainteresowane tym, by UE była spójna i mocna - ocenił prof. Belka.

Tarcza antykryzysowa. Marek Belka: nie jestem tu w rzędzie krytyków
258
20.11.2020 14:45

500 PLUS
 / 
Tarcza antykryzysowa. Marek Belka: nie jestem tu w rzędzie krytyków

Czy tarcze antykryzysowe zadziałały? - Myślę, że w dużym stopniu tak. Nie jestem tu w rzędzie krytyków - mówił w programie Newsroom WP były premier i były prezes NBP Marek Belka. Zaznaczył jednak, że wiele było też niedociągnięć, w tym brak współpracy z partnerami. Jak dodał, popełnienie błędów było nieuniknione, ale jeśli są błędy, to trzeba je naprawić. - Właściwe jest, żeby kierować pieniądze do gospodarki, lepiej jest trochę więcej niż za mało - uważa. Zapytany o to, czy rząd będzie musiał zrezygnować ze świadczeń socjalnych, odparł: - Jeśli chodzi o 500+, to trudno mi sobie wyobrazić rezygnację z tego. Może jakieś modyfikacje, ale nie rezygnację. Natomiast co do kolejnych emerytur, to już jest nadmiar - dodał prof. Belka.

Budżet UE. "Idiotyzmem jest koncentrowanie się tylko na funduszach unijnych"
3
20.11.2020 14:40

MAREK BELKA
 / 
Budżet UE. "Idiotyzmem jest koncentrowanie się tylko na funduszach unijnych"

Budżet UE. „Idiotyzmem jest koncentrowanie się tylko na funduszach unijnych” Co oznaczałoby nieprzyjęcie budżetu unijnego? - zapytaliśmy prof. Marka Belkę, byłego premiera i b. prezesa NBP. - Olbrzymie straty finansowe i marginalizację - odpowiedział prof. Marek Belka. - Na dłuższą metę oznacza to, że będziemy poza tym wszystkim, co się w UE będzie dziać, a przewiduję, że nastąpi pogłębienie integracji, tylko że w ramach mniejszej liczby krajów - zaznaczył. Jak dodał, „idiotyzmem jest koncentrowanie się tylko na funduszach unijnych”. - Największą korzyścią ekonomiczną jest uczestnictwo we wspólnym rynku - powiedział Marek Belka. Jak dodał, według niektórych to eksport, a nie konsumpcja, jest motorem polskiej gospodarki. Tym bardziej zaniepokoiły go słowa ministra Zbigniewa Ziobry o ewentualnych cłach.

Belka w Radiu Zet: nie wiemy, jaki jest stan finansów państwa, wydatki idą bokiem.
54
09.07.2020 9:06

MAREK BELKA
 / 
Belka w Radiu Zet: nie wiemy, jaki jest stan finansów państwa, wydatki idą bokiem.

- Nie wiemy, jaki jest stan finansów publicznych. Mamy bardzo wycinkowe dane dotyczące budżetu centralnego . Wiemy, że większość wydatków związanych z walką z pandemią idzie bokiem przez PFR i BGK – mówił w Radiu Zet Marek Belka.